Świat kręci się wokół Żubra czyli ... białowieska mała pętla
Niedługa wycieczka rowerowa w okolicach Białowieży dla rodziców i młodych adeptów turystyki rowerowej, ale nie tylko :) Dla miłośników przyrody i dzieciaków, które lubią oglądać dzikie zwierzęta. Częściowo prowadzi drogą lokalną - uwaga, w sezonie trasa często uczęszczana!
Na trasie wycieczki znajduję się Rezerwat Pokazowy Żubrów, ścieżka edukacyjna Żebra Żubra (uwaga - rowery powinno się przeprowadzić, ruch w sezonie, zwłaszcza w weekendy może być znaczny) oraz Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia.
-
Białowieża - Agroturystyka u Heleny i Piotra
Start oczywiście można zacząć w dowolnym miejscu w Białowieży. My proponujemy wystartować z agroturystyki U Heleny i Piotra gdyż tutaj polecamy się zatrzymać. Sami tak zrobiliśmy i wszystkie wycieczki rozpoczynaliśmy stąd. Miejsce z klimatem, zwłaszcza dla tych, którzy przyjeżdżają do Puszczy.
-
Rezerwat Pokazowy Żubra
"Nie wiedziałam, że tu będzie tak fajnie :)" tak właśnie zareagowała nasza córka, gdy weszła na kładkę, z której można było podziwiać stado żubrów.
W Rezerwacie żyją przede wszystkim żubry, ale także inne, nie mniej ciekawe zwierzęta – możecie odwiedzić koniki polskie, rysia, łosia, dziki, sarny, jelenie i żubronie (to skrzyżowanie żubra z bydłem domowym) oraz wilki. Wygodne alejki (dostępne dla rodzin z wózkami czy przyczepkami) poprowadzą Was od zagrody do zagrody i tylko od Was zależy, ile czasu poświęcicie na obserwację ich mieszkańców (standardowo spacer zajmuje około 1 godziny, my spędziliśmy tam 2 godziny, a wydawało nam się, że byliśmy tak krótko...). Warto na pewno mieć ze sobą aparat fotograficzny.
Uwaga, za przejazd rowerem pobierana dodatkowa opłata, ale rowery można zostawić przy wygodnych stojakach.
-
"Fajnie to wymyślili" czyli ... Kładka Żebra Żubra
"Fajnie to wymyślili" - tak podsumowała kładkę nasza 4,5 letnia córka. Atrakcja zdecydowanie dla małych miłośników przyrody, podczas której można zorganizować mini zagadki na zasadzie: "Co to jest? Płynie w górach i w lesie, jest mokre i żyją w tym ryby". Podczas naszego przejścia kładki była mała przeszkoda - zwalone drzewo, które Amelka wspomina jako ... największą atrakcję tego miejsca! :)
Zdecydowanie większa część kładki zbudowana jest z drewnianych desek, tylko częśc to żwirowy nasyp. Kładka prowadzi prowadzi w przeważającej części przez tereny podmokłe puszczy, rowery zdecydowanie lepiej przeprowadzić - szczególnie dzieciom, gdyż utrata równowagi może się skończyć bardzo nieprzeyjemnie. -
Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia
Skansen można zwiedzać w grupach po wcześniejszym uzgodnieniu, tel. 683 36 28, kontakt: Michał Bajko. Na miejscu drewniane chaty wraz z wyposażeniem, ule, wiatrak, kapliczka.
Tym, którym atrakcji mało, nasi gospodarze polecają odwiedzić Dworek Gubernatora i Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Parku Pałacowym. Nam zabrakło czasu na te wszystkie atrakcje, odwiedzimy następnym razem :)
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.