dzisiaj jest środa, 24 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jak wybrać przyczepkę rowerową dla dziecka? Cz. 1 – sprawdzone pytania i odpowiedzi

2024-04-04 01:12

Odkąd zakupiliśmy naszą pierwszą przyczepkę rowerową dla dziecka (w 2012 r., był prosty wybór - w miarę niedrogi i dobry Croozer, którego ostatecznie kupiliśmy i drogi - poza naszym zasięgiem - Chariot, obecnie Thule), robimy w sezonie kilkaset km różnymi przyczepkami. Nasz sezon nie kończy się jesienią, jeśli zimą są sprzyjające warunki używamy jej do przemieszczania się po mieście i nie tylko - w wersji spacerowej, rowerowej czy rzadziej na nartach. Codziennie dowozimy dzieciaki do przedszkola właśnie w przyczepce podczepionej pod rower.

Uwaga: żadna z przyczepek, którą opisujemy podczas testów nie została nam przekazana od producentów / dystrybutorów na własność. Większość opisanych poniżej oferwaliśmy w naszym sklepie z przyczepkami rowerowymi - www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl i były to egzemplarze, które sami zakupiliśmy w celu ich testowania/opisywania. Testy wybranych przyczepek opisali dla nas klieci naszego sklepu - zrobiliśmy tak, gdyż uważamy, że w trakcie codziennego użytkowania można poznać doskonale ich wady i zalety - takie testy są opisane imieniem lub imieniem i nazwiskiem autora.

Jeszcze do niedawna (tak do 2013 r.) w Polsce istniał niemalże monopol na przyczepki rowerowe dla dzieci. Kupujący mogli wybierać między modelami Croozera, a Chariot Thule. Oczywiście na allegro można było kupić także przyczepki chińskiej produkcji, tych jednak nie opiszę w zestawieniu – na szczęście nie używałem ich, ale z rozmów z klientami i ich użytkownikami wynika, że jeśli chcemy mieć porządną przyczepkę, lepiej je omijać (między innymi dlatego, że jest chyba niemożliwe zdobycie do nich części zamiennych - tak wnioskuję po prośbach różnych osób o dopasowanie jakiegoś dyszla, koła, zaczepu z mojej oferty do tego typu przyczepek). W ostatnim czasie oferta przyczepek na polskim rynku została znacznie poszerzona. Poza wspomnianymi dostępne są m.in. także norweskie przyczepki Nordic Cab (my wycofaliśmy je z naszej oferty wiosną 2018 r.), amerykańskie Burley, niemieckie Qeridoo, ponownie norweski Hamax - nie posiada on jednak cech, których nie miałyby oferowane przez nas przyczepki, dlatego nie wprowdziliśmy go do naszego sklepu (ale na forach czytaliśmy o nich pozytywne opinie). Zapewne jest więcej marek ale poza zdjęciami i opisami w internecie nie mam o nich inforamcji i własnych doświadczeń. Opisuję te przyczepki rowerowe, których używałem, o których więc mogę powiedzieć, że sprawdziłem je osobiście. Dostajemy też dużo informacji zwrotnych od osób, które kupiły konkretne modele przyczepek i dzielą się z nami swoimi doświadczeniami oraz wskazówkami dla rodziców, którzy będą stawać przed wyborem przyczepki rowerowej dla siebie i swoich dzieci. Wszystkie pomocne wskazówki staramy się umieścić w tym oraz innych artykułach o przyczepkach rowerowych.

Przyczepka rowerowa dla dzieci - wycieczka średnią pętlą wokół Narewki

Przyczepki oferowane w naszy sklepie różnią się zarówno zastosowanymi materiałami, rozwiązaniami konstrukcyjnymi czy możliwością dokupienia różnych dodatków. Główny cel pozostaje jednak ten sam – możliwość bezpiecznego transportu dziecka podczas jazdy rowerem. Cel ten osiągnęli wszyscy z producentów, których przyczepek używałem, tj. Croozer, Burley, Thule Chariot, Nordic Cab i Qeridoo.

Kilka prostych pytań i trudniejszych odpowiedzi?

Zastosowanie - przyczepka rowerowa lub coś więcej

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Przede wszystkim zastanówmy się w jakim charakterze chcemy jej używać? Czy wystarczy nam tylko przyczepka rowerowa, czy będziemy potrzebować przekształcić ją w spacerówkę lub wózek do biegania? Z własnego doświadczenia wiem, że opcja spacerówki sprawdza się b. często, natomiast wersji biegowej używaliśmy głównie w trakcie pieszych wycieczek w trudnym terenie (góry, plaża, piesza wędrówka w lesie) – my akurat nie biegamy za często. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wersje spacerowe sprawdzają się w mieście, na ubitych drogach, także leśnych, generalnie na twardym podłożu. Natomiast na piaszczystym, z dużymi kamieniami, koleinami np. spowodowanymi zamarzaniem i rozmarzaniem, doskonale sprawdzają się zestawy do biegania, ale radzą sobie już gorzej w funkcji spacerowej (szczególnie w mieście, gdy trzeba często skręcać, manewrować) - przyczepki z takimi zestawami są znacznie dłuższe, a ich koła są wtedy nieskrętne.

Przyczepka rowerowa dla dzieci Croozer Kid 1 w wersji spacerowe w Gorczańskim Parku Narodowym

Czy oprócz roweru uprawiamy jakiś inny sport, z którego nie chcemy rezygnować? Jeśli uprawiamy lub planujemy uprawiać narciarstwo biegowe rozważmy zakup przyczepki wraz z zestawem narciarskim. W zasadzie do więszkości popularnych marek (Nordic Cab, Thule Chariot, Burley Ski i Croozer) można dokupić zestaw narciarski. Takie zestawy to jednak wydatek ok. 800-1400 zł. Zestaw narciarski (bez nart) sprawdza się doskonale na plaży, na górskich szlakach (góry typu Beskidy, czyli w opinii niektórych pagóry;) )! Zdecydowanie łatwiej jest ciągnąć wózek niż pchać :)

Osoby z zamiłowaniem do majsterkowania potrafią zrobić podobne zestawy znacznie mniejszym kosztem - potrzebne dziecięce narty biegowe lub zjazdowe, kątowniki oraz opaski zaciskowe (trytytki, albo w wersji droższej do zapinania rowerów na bagażnikach samochodowych). Tak zrobił mój kolega i jego zdaniem spisuje się naprawdę dobrze - używa jej w Tatrach, Alpach...

Większość przyczepek oferuje funkcję wózka biegowego. Taką opcję ma w standardzie Croozer, dodatkowo można je dokupić do Nordic Cab, wybranych modeli Thule Chariot (Lite, Cross oraz Sport)Burley Encore, Solo, D'lite oraz Qeridoo Sportrex, Qeridoo Speedkid 2 czy Qeridoo KidGoo.

Hamulce tarczowe - niektóre przyczepki posiadają hamulce tarczowe, które zdecydowanie ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo w trakcie jazdy na rolkach. Rozwiązanie takie posiadały np. Thule Chariot CX (w 2017 r. zastąpione nową wersją Thule Chariot Sport). Można przyjąć, że od 2017 r. z przyczepek oferowanych na rynku taki hamulec posiada Thule Chariot Sport oraz Nordic Cab Urban (w 2017 r. KidGoo Sport miały hamulce tarczowe). Qeridoo wprowadziło w 2018 r. możliwość zakupienia dodatkowych hamulców tarczowych do każdego z modelu produkowanego od 2018 r. Przyczepki Thule mają opcję wyposażenia w dodatkowe hamulce, które pełnią podobną funkcję jak hamulce tarczowe. Osobiście nie lubię hamulców tarczowych gdyż jest to kolejny element do regulowania, ale wydaje się niezbędnym rozwiązaniem dla osób, które jeźdżą na rolkach lub biegają w terenie górskim/pagórkowatym. My tego nie robimy, dla nas jest to więc zbędne rozwiązanie.

Pojemność przestrzeni bagażowej

Jak dużo rzeczy zabieramy na wycieczki rowerowe? Duży bagażnik przydatny jest podczas dłuższych podróży, przy pieluchowych dzieciach oraz do zapakowania zabawek niezbędnych do zabawy w trakcie przerw w jeździe. My dodatkowo zabieramy termosy obiadowe, zestawy do gotowania, co zajmuje trochę miejsca. Jeśli posiadacie sakwy rowerowe, to moim zdaniem nie jest to aż tak istotne. Największy bagażnik ma Croozer, b. duży bagażnik mają przyczepki Burley i Qeridoo Kid Goo, SpeedKid (mniejszy w Sportrex) oraz Thule Cross czy Sport. Nordic Cab Explorer też ma spory. Na jednodniowe wycieczki wystarczy mniejszy bagażnik jakim dysponują przyczepki Chariot Thule (w wersji 2 os. jednak jest on naprawdą spory), więc to kryterium jest ważne jeśli planujemy dłuższe eskapady lub zabieramy na nie pół domu ;) My od jakiegoś czasu zabieramy sakwy rowerowe, które zabiera Ania - dla rozłożenia ciężaru pomiędzy rodziców. Mniejszy bagażnik skłania też do racjonalnego pakowania się!

Odporność na różne warunki atmosferyczne

Czy będziemy podróżować niezależnie od pogody? Wtedy warto rozważyć zakup Nordic Cab Explorer z podłogą z nieprzemakalną tworzywa sztucznego. Po zakupie folii przeciwdeszczowej, jest ona pogodoodpornym pojazdem. Przyczepki z niezbyt odpornego materiału lub bez żadnej wodoszczelnej osłony od spodu, np. Croozer, raczej przemakają od spodu (ale nie na siedziskach dzieci) i potrafią schnąć trochę czasu. Moim zdaniem z tym przemakaniem jest tak, że  Croozer puszcza od spodu i jest to istotne jak jeździ się kilka - kilkanaście dni pod rząd i często pada lub morze padać. Bo przy jednodniowej wycieczce to nie ma znaczenia.

Qeridoo Speedkid oraz Sportrex i Nordic Cab świetnie chronią przed deszczem od spodu, Burley i Thule Chariot też dobrze. Podczas jednego z wyjazdów w Bory Tucholskie, z grupą znajomych mieliśmy doskonały test różnych przyczepek. Wszystkich nas złapała ta sama ulewa, w zasadzie 2 razy, w tym jedna bardzo intensywna trwająca 30-45 minut, jazda cały czas po asfalcie, na którym było b. dużo wody, lało się więc także spod kół rowerów i przyczepek. Jaki był wynik?

- Croozer 1 / Croozer 2 - przemokły tylko od spodu, ale za to schły b. długo;

- Chariot Cougar 2 (mocno zniszczone poszycie od spodu i częściowo odklejone poszycie na górze) - sądzę, że przemókł właśnie z powodu tych zniszczeń. Egzemplarz w dobrym stanie, którego sami niekiedy używamy opiera się podobnym ulewom;

- Burley D'Lite - materiał namókł na wyprofilowaniach i od spodu - woda z kół leciała prosto na profilowane boki, lekko nabrała wody do środka przez dziurę mającą na celu odprowadzać wodę ze środka, pupy dzieci jednak suche - a stopy, wiadomo, dzieciaki jechały w sandałach. Nowe Thule Charioty też mają podobne "dziury" w podłożu. Burleye mają bardzo mocny materiał wierzchni, który wytrzymuje b. dużo.

- Nordic Cab Explorer - nie przemókł ani od spodu, ani od góry. Aczkolwiek kolega donosi, że jego Nordic Cab Explorer chłonie wodę ... "jak szmata".

Z doświadczenia wiem też, że w kwestii nieprzemakalności dobrze spisują się też Qeridoo (Sportrex oraz SpeedKid) - od spodu zabezpieczone folią i sztywną płytą, a poszycie wykonane jest z solidnego materiału. Niektórzy klienci dokupują jednak folię przeciwdeszczową, a to dlatego gdyż czasami wskutek intensywnych opadów woda dostaje się do środka pomiędzy czołową osłoną przeciwdeszczową a poszyciem. Kwestia nieprzemakalności jest najbardziej istotna gdy będziemy jeździć np. przez tydzień z sakwami, pod namiotem i nie będzie gdzie wysuszyć przyczepki. Gdy jeździmy na krótkie wycieczki i wracamy do domu, na kwaterę, moim zdaniem nie jest to aż tak istotne. Często osoby, które zabierają przyczepki na pielgrzymki podkreślają też nieprzemakalność jako ważny argument przy wyborze przyczepki.

Pełną nieprzemakalność od spodu zapewniają także przyczepki Burley Cub, Burley Cub X oraz Thule Chariot Cab 2. Posiadają one plastikową wannę (spód przyczepki), co czyni je także świetnymi przyczepkami dla osób, które planują długie wyprawy niezależnie od pogody. A amortyzacja i spory bagażnik sprawiają, że sprawdzą się także na bezdrożach - może nie sprawią, że dziecko nie będzie czuło wcale wstrząsów ale będzie im zdecydowanie wygodniej niż gdyby konstrukcja była sztywna tak, jak w Nordic Cab Explorer. Moim zdaniem 99% osób nie wykorzysta pełni możliwości oferowanych przez plastikowe dno i my także zaliczamy się do tych 99% :) Plastikowe dno podnosi także wagę przyczepki.

Thule Chariot Cab 2 posiada plastikowe dno na całej długości i dużą przestrzeń bagażową. Warto jednak pamiętać, że skutkiem takiego rozwiązania jest większy ciężar tej przyczepki w porównaniu z porównywalnymi przyczepkami (bez plastikowego dna), mniej "sportowy" kształt, przez co nieco gorzej się sprawdza w opcji wózka do biegania. Jest dłuższa od innych przyczepek Thule Chariot o ok. 15 cm - wynika to z powiększonej przestrzeni załadunkowej i ilości miejsca w środku.

Warto zaopatrzyć się także w folie przeciwdeszczowe, ale jeśli planujemy jazdę niezależnie od pogody. Dzięki nim nasze pociechy nie będą mokre nawet po długim deszczu. Większość przyczepek wytrzymuje nawet spory deszcz - większość z nas i tak szuka schronienia przed deszczem w trakcie wycieczki, wiadomo jednak, że czasami nie da się schować.

Generalnie - wszystkie przyczepki dobrze chronią dzieci przed deszczem. Zamoczenie od dołu im nie grozi, bo i tak siedzą na podwyższonych siedziskach, które są oddzielone od podłogi. A nieprzemakalność podłogi jest najbardziej istotna przy kilkudniowych wyjazdach. W weekendowym użytkowaniu nie przywiązywałbym do tego dużej uwagi.

Przyczepka rowerowa Thule Chariot CX 1 - amortyzacja działa tu bardzo dobrze

Amortyzacja, wentylacja, siedziska - czyli  komfort naszego dziecka/naszych dzieci

Czy będziemy podróżować po drogach polnych, szutrowych, leśnych, nierównych itp.? W takim wypadku warto rozważyć opcję przyczepki z amortyzatorami, np. Burley D’lite, Thule Cross, Croozer Kid Plus, Qeridoo lub Nordic Cab Urban. Amortyzacja poprawia komfort podróżowania dziecka, pozwala nam także szybciej pokonać nierówną trasę oraz nie martwić się o dziecko, gdy tylko jesteśmy na gorszej nawierzchni (daje rodzicom pewien komfort psychiczny, który można opisać tak - "zapewniłem im amortyzację, powinny mieć komfortowo, nie martwię się aż tak bardzo o te leśne czy kamieniste drogi"). Opcja przyczepki z amortyzacją jest najlepszym wyjściem, jeśli nie chcemy się ograniczać do jazdy po asfalcie, ścieżkach rowerowych. Pamiętajmy jednak, bez amortyzacji też można jeździć. My podróżowaliśmy przyczepką bez amortyzacji przez 1,5 roku i Amelka doskonale się rozwija - nic jej nie zaszkodziło :) Sporo jeździmy też przyczepkami bez amortyzacji, wtedy tempo jazdy na nierównych trasach bywa czasami spacerowe :) Amortyzacja poprawia komfort jazdy - wożącemu (psychiczny), a w szczególności przewożonemu! Moim zdaniem nie jest to jednak warunek konieczny. Sami zaczęliśmy wozić Amelkę w przyczepce bez amortyzacji i wspominam te wycieczki bardzo miło, podobnie Amelka - bardzo polubiła swojego Croozera czy później pszczółkę - czyli Burley Bee.

Bardzo zgrabny i lekki Burley Solo - świetna przyczepka na wycieczki dla rowerowych mam - fot. Basia Pasik (rowerowykraj.pl)

Bardzo zgrabny i lekki Burley Solo - świetna przyczepka na wycieczki dla rowerowych mam - fot. Basia Pasik (rowerowykraj.pl)

Jak bardzo liczy się dla nas komfort dzieci? Pamiętajmy, że przyczepkę kupujemy, abyśmy mogli spędzać aktywnie czas z dziećmi. Muszą się więc w niej czuć dobrze. Co najczęściej im przeszkadza? Trudność w zaśnięciu - np. siedzisko jest zbyt pionowe, wstrząsy (tu pomaga amortyzacja), słońce (świetnie spradzaja się osłony przeciwsłoneczne - dostępne np. w standardzie w przyczepkach Thule Chariot, Nordic Cab, Burley - Encore i D'lite, Qeridoo Sportrex 1 oraz za dopłatą w przyczepkach Croozer), uwierające pasy - np. zrobione z wąskich taśm.

Wentylacja wnętrza - przydatna w upalne dni (bardziej istotne gdy jest ciepło i pada deszcz - bo wtedy zamykamy wszelkie osłony). Zwróćmy na to uwagę przy wyborze przyczepki, zapytajmy sprzedawcy o to, która przyczepka i w jaki sposób zapewnia wentylację. Niech nam wyjaśni, opowie, a może ma własne doświadczenia z tym związane? Generalnie jednak nie traktowałbym tego kryterium jako niezwykle ważnego.

Opiszę, jak to jest z tą przewiewnością, z naszej perspektywy (kilka lat użytkowania różnych modeli) - jeśli nie pada deszcz, to wpadające z przodu powietrze i częściowo wypadające z tyłu / lub po bokach, jeśli są jakieś szybki zapewnia przewiew. W praktyce niezależnie od tego jaka jest wentylacja i tak w słońcu podnosi się temperatura wewnątrz przyczepki. Całkowite czy też częściowo uchylne okna przydają się przy temperaturze tak ok. 20 C i wyższej, czasami mniej i padającym deszczu, kiedy zamykamy całość. Takie są nasze doświadczenia. Jeździliśmy przyczepkami z dobrą wentylacją (i raz przez zbyt mocne wietrzenie lekko nam się dzieci przeziębiły) i z gorszą (nie udusiły ani nie poddusiły się nam dzieci). To kryterium, z perspektywy tych doświadczeń potraktowałbym jako mniej istotne.

Prowizoryczną, ale skuteczną, osłonę przeciwsłoneczną można zrobić np. z pieluchy, dodatkowo dobrze chroni także przed lecącymi spod kół drobinkami (kamyczki, żwir, szuter, leśna ściółka po deszczu). Z reguły dzieci bardzo szybko przystosowują się do przyczepki, naszej Amelce podoba się zarówno w najprostszym Burley Bee za 1399 zł, jak i w Thule CX. Dzieci cieszą się przede wszystkim możliwością spędzenia czasu z rodzicami, a to czy jadą w przyczepce z bajerami za 5 tys. zł czy za 1 tys. zł to chyba najbardziej interesuje rodziców ;)

Burley D'Lite w wersji wózek - świetna przyczepka dla 2 dzieci!

Burley D'Lite w wersji wózek - świetna przyczepka dla 2 dzieci!

Czy mamy 1 czy 2 dzieci? A może mamy jedno, ale planujemy kolejne? Warto rozważyć zakup przyczepki z opcją wożenia 1 lub 2 dzieci - czyli 2 osobowej (Qeridoo czy Nordic Cab Explorer mają możliwość posadzenia 1 dziecka na środku). Nordic Cab ma opcję dzielenia siedzenia – jedno leży, drugie siedzi (opcja dostępna za dopłatą). Nordic Cab oraz Burley Encore i D'lite mają także możliwość rozłożenia siedzenia do pozycji leżącej. Zdecydowanie lepiej ma to jednak rozwiązane Nordic Cab, który ma sztywne siedzisko, dzięki czemu można je mocno odchylić i dzieci mają wciąż wygodnie. W przyczepkach Burley jest to ograniczone, gdyż siedzisko nie jest sztywne (porównałbym je do hamaka), ale wielu rodziców, którzy kupili Burleye w naszym sklepie, chwali sobie te przyczepki i tę funkcję.

Odchylane siedzisko w najbardziej zaawansowanej formie ma Nordic Cab Urban. Przyczepka ta posiada 2 niezależnie zamontowane fotele (jeden większy, drugi mniejszy), które w prosty sposób opuszcza się lub podnosi - poprzez zwalnianie dźwigni. Rozwiązanie działa w sposób płynny i prosty. Dodatkowo taką funkcję ma model Active - dla mnie jednak była to trudna w obsłudze przyczepka.

W najnowszych modelach Thule też wprowadzono niezależną regulację oparć - w przyczepkach Cross, Sport i Cab.

W 2019 r. Burley wprowadził na rynek 2 nowe modele - D'Lite X oraz Cub X - do sprawdzonych, najwyższych 2 osobowych modeli wprowadził indywidualnie regulowane fotele z zagłówkami. Takiego rozwiązania - rozkładanych oparć i jednocześnie zagłówków w standardzie - nie oferuje żaden inny producent!

Więcej o regulacji oparć w przyczepkach przeczytacie w naszym artykule "Które przyczepki rowerowe mają regulowane oparcie?".

Kiedy 2 osobowa a kiedy 1 osobowa przyczepka?

Gdy wiedzieliśmy, że drugie dziecko będzie, co najmniej za 2 lata, zdecydowaliśmy się na zakup 1 os. Croozera Kid For 1 - był to dobry wybór (z 2 os. Croozerem ciężko byłoby się poruszać w wielu miejscach, do kórych jeździliśmy), aczkolwiek, gdyby nie to, że później założyliśmy sklep i mamy do dyspozycji sporo 2 osobowych przyczepek, moglibyśmy mieć problem. Dlaczego? Bo mimo, że Amelia zaczęła jeździć na wycieczkach rowerowych na swoim rowerze w wieku 4,5 lat, to często woziliśmy w przyczepkach 2 dzieci, nawet gdy Amelka miała już 6 lat! Kiedy Amelka wsiadała do przyczepki?

- gdy przyszła burza, rowerek Amelki został na holu Follow Me a dzieciaki bezpieczne i suche w przyczepce, natomiast syn znajomych mókł w ulewie przez 15 km, bo nie było dla niego miejsca w 1 os. przyczepce brata;

- bo w terenie górzystym Amelka nie dawała rady na podjazdach i wtedy wsiadała do przyczepki, a rowerek podczepialiśy pod Qeridoo SpeedKid 2 i holowałem wszystkich - 2 dzieci, przyczepkę, część bagażu i 20" rower;

- bo po 30 km samodzielnie przejechanych rowerem, Amelka już nie daje rady i wsiada do przyczepki (bo albo zasypia ze zmęczenia albo nie jest w stanie wysiedzieć);

- bo czasami dziecko ma prawo być zmęczone albo bez motywacji do jazdy za nie wiadomo jakimi atrakcjami, które wymyślili rodzice.

W przypadku sporej różnicy w wieku dzieci, niezłym pomysłem jest zakup przyczepki, w której dziecko może siedzieć na środku. Gdy jedno wyrośnie, albo gdy oczekuje się potomstwa, nie będzie trzeba przewozić dziecka z boku (aczkolwiek po wielu wycieczkach stwierdziliśmy, że nie jest to problem (nie powoduje destabilizacji przyczepki, dziecko jednocześnie widzi więcej przy szybie itp.), szczególnie, że większość producentów wycofuje się z takiej opcji - cięcie kosztów?. Taką funkcję oferują/oferowały: Nordic Cab Explorer, Qeridoo oraz Burley (do 2015 r. włącznie). Croozer oraz Thule Chariot (stare Charioty miały taką opcję) nie oferują takiego rozwiązania. Jeśli jednak przyczepka nie ma takiej możliwości, nie popadajmy w panikę, będzie lepiej widziało przyklejone do szyby ;) Sprawdziliśmy osobiście.

Qeridoo Kid Goo 2 na wycieczce rowerowej w Puszczy Augustowskiej

Qeridoo Kid Goo 2 na wycieczce rowerowej w Puszczy Augustowskiej

Wymiary przyczepki i waga

Dla mnie mocno istotna kwestia, wymiary - bo używamy przyczepki na co dzień i nie chciałbym mieć problemu z wjazdem na place zabaw, do windy, domu czy o zgrozo nie zmieścić jej do bagażnika samochodu - sporo wyjeżdżamy z pryczepką. 

Ile ona waży? Szczególnie ważne gdy nie mamy windy w bloku lub planujemy dojazd do wybranych punktów trasy pociągiem:) Najlżejsza jest Burley Bee (ale i najprostsza) waży zaledwie 8 kg. Pozostałe wahają się od 10 do ok. 18 kg w wersji 2 os. Pamiętajmy, że przyczepka + bagaż + dziecko lub dzieci to jakieś 20 do 50 kg do ciągnięcia. Nie jest to chyba aż tak istotne na trasie krótkiej lub średniej wycieczki, gdyż z reguły są to różnice 2-8 kg, ale podczas wyprawy lub wyjazdu na którym jeździmy dzień w dzień po kilkadziesiąt kilometrów juz tak. Dla drobnych kobiet, ma to jednak znaczenie gdy muszą włożyć samodzielnie przyczepkę do bagażnika, wynieść ją z piwnicy itp.

Co, prawda Ania po ponad rocznej przerwie w jeździe rowerem spokojnie pociągnęła Nordic Cab Explorer z 11 miesięcznym Szymkiem przez prawie 30 km na Kaszubskiej Marszrucie, ale osobiście nie kupiłbym Nordic Cab Urban, który waży 18 kg! Do tego sakwy, dzieciaki, rower, bagaż.... są pewne granice, szczególnie, że lubimy długie wycieczki i od czasu do czasu jakąś mini wyprawę :)

Szerokość przyczepki? Dobrze jest zmieścić się z przyczepką do windy, drzwi wejściowych itp. - i to dla mnie ważny argument, szczególnie dla mieszkańców bloków/miast, którzy planują korzystać z niej w wersji wózek. Jeśli musimy zdejmować koła aby to zrobić, a przyczepka waży np. 13 kg, jest to naprawdę sporym utrudnieniem, szczególnie dla rodziców dzieci, które jeszcze nie chodzą lub gdy jest ich 2. Jest to ważne także dla osób, które chcą traktować przyczepkę jako wózek, lub jeździć po wąskich ścieżkach leśnych. Dobrze jest zmierzyć centymetrem nasze drzwi w windzie i mieszkaniu, żeby nie okazało się to problemem ;) A najlepiej, pożyczyć od znajomych lub w naszym Centrum Testów.

Przyczepka rowerowa dla dzieci - wycieczka Kaszubską Marszrutą

Czasami ciężar przyczepki jest za duży aby podjechać pod górę, szczególnie na szutrowej nawierzchni, gdy koła roweru "buksują".

Jaki mamy bagażnik w samochodzie? Czy przyczepka, którą wybraliśmy zmieści się do naszego bagażnika? Dla mnie ważne, bardzo ważne kryterium! Czasami przyczepki nie mieszczą się do naprawdę znacznych rozmiarów samochodów - najczęściej z powodu szerokości bagażnika (długości po złożeniu). Szkoda by było, gdybyśmy nie mogli jej zabrać na wyjazd. Możesz sprawdzić u nas czy przyczepka zmieści się do bagażnika. Jeśli nie ma innej możliwości, to warto zmierzyć bagażnik z centrymetrem. Nieraz już zdarzało się nam, że dyskusje nad najlepszą przyczepką kończyły się bardzo szybko po przymierzeniu ich do bagażnika :)

Bardzo zgrabne i wygodne w użytkowaniu są przyczepki marki Burley. Maksymalna szerokość 2 os. przyczepek to 79 cm (zmieszczą się w drzwi 80 cm - b. często występujące w Polsce), są lekkie i krótkie po złożeniu. Świetne do użytkowania w mieście i na różnego rodzaju wycieczkach i wyprawach. Po ponad 5 latach ich intensywnego użytkowania mogę stwierdzić, że są prawie bezawaryjne!

Wygoda prowadzenia w wersji wózek

Warto sprawdzić, jak dana przyczepka prowadzi się w wersji wózek, szczególnie z dziećmi i bagażem. Doświadczony sprzedawca na pewno wie, jak przyczepka sprawuje się w mieście, w terenie, z dziećmi i odpowie na te pytania.

Generalnie - w mieście używamy zestawu typu wózek (małe koła w przyczepce. Kół do biegania (z reguły rozmiar 16") używamy na plaży, w trudnym terenie - czasami góry, wycieczki po polnych (piaszczystych drogach. Na utwardzonych drogach, także większości leśnych, dają radę koła z zestawów spacerowych. Nie używamy kół do biegania w mieście - są naszym zdaniem niefunkcjonalne, z powodu długości przyczepki z takim zestawem, dodatkowo koło to nie jest skrętne.

Burley Solo - przyczepka rowerowa - świetnie chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

Burley Solo - bardzo zgrabny model! Jak każda przyczepka rowerowa zapewnia znakomitą osłonę przed warunkami atmosferycznymi i świetnie prowadzi się w mieście. Ma także duży bagażnik.

Dodatki do przyczepek rowerowych:

Producenci oferują wiele różnych dodatkowych zestawów lub akcesoriów. Np. zestawy spacerowe, zestawy do biegania, zestawy narciarskie, hamaczki dla niemowlaków, wkładki dla małych dzieci.

Przyczepka rowerowa z dopiętymi nartami - dla aktywnych zimowo rodziców - fot. Justa Bronowska - www.tuptam.pl

Od jakiego wieku można wozić w przyczepce niemowlaka?

W większości przyczepek rowerowych można (jednak rekomendacje większości producentów to 12 mies. - więcej o tym w kolejnych artykułach) wozić dzieci już od ok. 4go tygodnia - dzięki stosowaniu hamaczków lub leżaczków Weber (dotyczy to jednak wersji spacerowych). Np. Nordic Cab w swojej instrukcji podaje, że nie powinno się przewozić dzieci poniżej 12 miesiąca. 

Nam leżaczek Weber sprawdza się doskonale przy drugim dziecku. Zaczęliśmy używać go w przyczepce bardzo wcześnie, bo już od 5 tygodnia - awarii uległa nasza gondola i zastąpiła ją przyczepka z leżaczkiem Weber. Zaznaczam jednak, że tylko w wersji spacerowej, na debiut w przyczepce rowerowej czekaliśmy do ok. 3go miesiąca) i w zasadzie były to tylko 3 wycieczki rowerowe podczas wakacji nad Bałtykiem. Szymek będąc w Weberze może obserwować świat, szczególnie gdy idziemy Amelką na plenerową siłownię. My zdecydowaliśmy się na leżaczek Weber w wersji Comfortline wraz z zagłówkiem, który przytrzymuje główkę w trakcie jazdy oraz pompowaną poduszką pod leżaczek, dodatkowo amortyzującą - bardzo dobrze w roli zagłówka sprawdzają się takze zagłówki z fotelików samochodowych różnych marek.

Podobnie zrobiliśmy z naszym 3 dzieckiem - na wakacjach nad polskim morzem, odbyliśmy 2-3 wycieczki rowerowe w przyczepce z leżaczkiem Weber (nasze dzieci są b. drobne i najlepiej czują się w leżaczku). Później nastąpiła przerwa. Wycieczki zapewne wznowimy wiosną, w wieku ok. 9-10 miesięcy.

Przyczepka rowerowa dla dzieci - wycieczka Kaszubską Marszrutą

Gdy już kupimy przyczepkę rowerową, koniecznie wybierzmy się na wycieczkę większą ekipą!

Sporo z naszych klientów wozi dosyć regularnie dzieci w hamaczkach lub leżaczkach od ok. 2-3 miesiąca życia. Rekordziści zaczęli wozić dziecko w wieku 3 i 5 tygodni. Czy to jest słuszne i bezpieczne? Nie dam jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli już zdecydujecie się na wożenie dziecka w takim wieku, wybierajcie trasy bardzo starannie, bez wielu dziur, nierówności. Unikajcie wstrząsów i dbajcie o odpowiednie nawodnienie dziecka itp. Więcej o przewożeniu niemowlaków w naszym artykule "Szymek nie bądź żyła daj pojeździć czyli … od jakiego wieku zacząć wozić dziecko w przyczepce rowerowej" - podaliśmy tam także linki do różnych artykułów i dyskusji na temat tego, kiedy zacząć. Zawsze powinna być to indywidualna, przemyślana na spokojnie decyzja, warto skonsultować to z lekarzem.

Leżaczki Weber pasują o większości przyczepek (np. Burley, Chariot, Nordic Cab, Qeridoo, Croozer – sprawdzaliśmy). Rodzice, którzy je kupili nie zgłaszają reklamacji, a wręcz przeciwnie, nawet przysyłają zdjęcia pociech w leżaczku :) My także jesteśmy z nego zadowoleni, nasz Szymek lubił jeździć w leżaczku (ale były to 3 wycieczki).

Jaka jest dolna granica przewożenia dzieci już siedzących? Konsultowałem to z lekarzem chirurgiem-ortopedą, który po rozmowach z bardziej doświadczonymi kolegami stwierdził, że dziecko musi już porządnie siedzieć aby być przewożonym w przyczepce w pozycji siedzącej. W innym wypadku jest to zbyt duży wysiłek dla kręgosłupu dziecka. I ja tego zdania się trzymam.

Producenci przyczepek (Thule Chariot, Burley, Nordic Cab) rekomendują przewożenie dzieci w przyczepce rowerowej (holowanie za rowerem) od 12 miesiąca.

Do kiedy używać przyczepki rowerowej?

Tak długo, jak dzieci chcą jeździć i jest to dla nich wygodne. Nasza Amelka wsiądzie do przyczpkie nawet w wieku prawie 6 lat (113 cm wzrostu), ale są to sporadyczne sytuacje. Gdy miała ponad 4 lata, zaczęliśmy używać holu rowerowego Follow Me a Amelka zaczęła jeździć na rowerze z 16" kołami, dzięki czemu sporą część trasy była w stanie przejechać sama. Do przyczepki wsiadała gdy nie mieliśmy holu lub dopadała nas ulewa. Siadała wtedy obok Szymka. Na wiosnę 2017 r. zaczęliśmy intensywnie używać Qeridoo SpeedKid 2, do którego podczepialiśmy rowerek gdy Amelka nie dawała już rady (po 25-30 km jazdy). I tutaj SpeedKid 2 wraz z wysuniętym bagażnikiem spełniał swoją rolę znakomicie! Trochę tylko przetarliśmy materiał przy pierwszym zamocowaniu (droga była wyboista, szutrowa, rowerek mocno obcierał o materiał), później w newralgicznych miejscach umieszczałem gąbkę, którą wyciągałem z kartonów po przyczepkach.

Wycieczka rowerowa na Podlasiu - Pętlą po Narwiańskim Parku Narodowym

Wycieczka rowerowa z przyczepką Qeridoo SpeedKid 2 na Podlasiu - Pętlą po Narwiańskim Parku Narodowym.

Maksymalny wzrost dziecka, jakie może być przewożone w przyczepkach podany jest w instrukcjach (Thule to ok. 112 cm, Qeridoo to 118 cm - w praktyce nawet 125 cm, Nordic Cab Explorer - zapewne 120 cm albo i więcej, gdyż jest b. wysoki). W praktyce jest tak, że mieszczą się w nich wyższe dzieci.

W niektórych przyczepkach (w wersji spacerowej) bez problemu wozimy 3 naszych dzieci :)

Używane przyczepki rowerowe

Wybierając używaną przyczepkę rowerową oczywiście koniecznie trzeba przyjrzeć się temu w jakim jest stanie - poszycie, koła i osie, folie boczne... Mniej oczywistą rzeczą jest kwestia dostępności akcesoriów i części zamiennych do takich przyczepek. Większość producentów co jakiś czas wprowadza modyfikacje, wycofuje całe linie przyczepek, zmieniając mocowania, osie do kół, zaczepy, hamaki, zestawy dodatkowe itp. Powoduje to, że część akcesoriów i części zamiennych można dostać wyłącznie w obrocie wtórnym i trzeba mieć rozeznanie (lub szukać wsparcia innych użytkowników) w komaptybilności danych akcesoriów. I tak np. w 2017 r. Thule wymieniło produkowane przez kilka lat modele Chariot, zastępując je nowymi modelami - pasują do nich jedynie stare, sprawdzone zaczepy kulowe oraz obecnie sprzedawane zestawy narciarskie - nowe zestawy pasują do starych i nowych przyczepek, stare zestawy narciarskie pasują tylko do starych. Tym samym dostępność nowych akcesoriów do starych Chariotów jest bardzo mocno ograniczona lub wręcz niemożliwa (u producenta np. brak hamaków, koła spacerowe są dostępne coraz rzadziej i w coraz mniejszej liczbie) należy ich szukać więc na rynku wtórnym, zwracając uwagę na kompatybilność z posiadaną przyczepką). Dużo większym problemem są jednak moim zdaniem modyfikacje, które wprowadza Qeridoo - znalezienie osi do kół bocznych w starszych modelach graniczy z cudem, coraz trudniej dostać także dodatkowy stary zaczep. Mamy sporo zapytań o takie części czy akcesoria i coraz częściej z powodu braków części/akcesoriów, nie możemy pomóc.

Masz wątpliwości - wypożycz!

Jeśli macie wątpliwości, który model wybrać, co będzie ważniejsze, która z funkcji się sprawdzi - poszukajcie możliwości wypożyczenia przyczepki w wypożyczalni, sklepie, od znajomych a może od kogoś z forum rowerowego? W całej Polsce jest bardzo dużo wypożyczalni, wystarczy użyć w google słów "wypożyczalnia przyczepek rowerowych + miasto (np. Gdańsk, Kraków, Poznań itp.)". I wciąż uważam, że to najlepsza metoda, mimo, że my po kilku latach intensywnego funkcjonowania, ograniczyliśmy bardzo mocno działalność naszej wypożyczalni.

Kilka wycieczek rowerowych i wyjść zbliżonych do docelowego użytkowania da Wam bardzo dużo wyobrażenia o przyczepkach, o tym co się może sprawdzić i czego powinniście szukać. Takie jest moje doświadczenie z moich wyborów oraz wyborów klientów, którzy przez kilka lat prowadzenia sklepu i wypożyczalni przewinęli się przez nasz sklep. 1 czy 2 dni użytkowania da Wam więcej niż wertowanie internetu czy zadawanie pytań na forach, bo tam z reguły każdy chwali czy poleca swoją przyczepkę - z wiadomo, co osoba to inne oczekiwania, odczucia i potrzeby.

Podsumowanie

Wybór przyczepki nie jest łatwym zadaniem. Ułatwić je mogą powyższe pytania/odpowiedzi oraz chwila zastanowienia nad tym, jak chcemy z niej korzystać i ile będziemy korzystać z dodatkowych akcesoriów, które chcielibyśmy dokupić (zwróćmy uwagę, że kosztują kolejne, niemałe pieniądze) oraz funkcji jakie oferuje dana przyczepka. Nie zawsze ta droższa lub oferująca więcej możliwości przyczepka, będzie najlepszym wyborem, a czasem warto dołożyć parę groszy do droższego modelu lub akcesoriów, aby nie żałować w trasie. Nie musimy kupować przyczepki z najwyższej półki (tu każdy musi ocenić, co to dla niego znaczy) aby cieszyć się wycieczkami rowerowymi z naszymi dziećmi. Znam osoby, które po zakupie przyczepki za prawie 4 tys. zł, prawie jej nie używają, a niejedna rodzina w przyczepce ze średniej półki zalicza setki kilometrów wycieczek rowerowych. Osobiście uważam, że fajnie jest mieć w garażu mercedesa, ale wolę używać volkswagena :) Inaczej - mamg klientów, którzy kupili świetne przyczepki za duże pieniądze i nie mają czasu ich używać a mamy wielu takich, którzy w przyczepkach poniżej 2 tys. zł (ta cena dotyczy cen sprzed kilku lat niestety) podróżują na wyjazdy trwające po 2-3 tygodnie i w ciągu roku też dużo jeżdżą.

Warto też słuchać osób, które podróżują z przyczepkami i ich używają, np. znajomych, poczytać na forach internetowych (w wyszukiwaniu opinii świetnie sprawdza się wyszukiwarka google), oczywiście także my doradzamy. Jak ułatwić wybór? Zawsze podpowiadam, aby stworzyć kilka najważniejszych i racjonalnych kryteriów i kierować się nimi, zdecydowanie pomaga! Np. ma mieścić się w drzwi o szerokości 80 cm, być dwuosobowa i z możliwością podłączenia zestawu do biegania oraz kosztować maksymalnie 2200 zł. 

Jeśli będziecie pytać na różnych forach, którą pożyczyć liczcie się zasadą, że większość osób poleci to, czego używa samemu - bo z reguły znają 1-2 modele :) Czyli zostanie wymienione kilkanaście przyczepek, niektóre oczywiście się powtórzą. I zapewne z każdej będziecie zadowoleni, ale jak ze wszystkim - z jednych bardziej a z innych mniej. Gdy ja kupiłem przyczepkę, mimo, że nie miała amortyzacji, głowa dziecku czasami poleciała, była niezbyt lekka - to i tak najważniejsza była możliwość wspólnego wyjścia na rower, zrobienia wycieczki, bycia razem. I nie było ważne, że ktoś inny mówił abym kupił tylko Chariot Cougar 1 bo jest super - mój croozer kid 1 bez amortyzacji był dla mnie super, bo dawał mi wiele możliwości - i co najważniejsze - mogłem sobie pozwolić na jego zakup :) I to chyba jest najważniejsze - używać a nie doktoryzować się miesiącami i zbierać środki na tę wymarzoną, najlepszą, z odchylanym oparciem itp.

Na koniec jeszcze cytat z mojego wpisu na jednej z grup dla rowerowych rodziców, odnośnie tego, co wybrać: "opinii jest trochę w ostatnich postach. Generalnie zasada jest taka, że większość osób poleca to, co ma 🙂 Czyli zostanie wymienione kilkanaście przyczepek, niektóre oczywiście się powtórzą. I zapewne z każdej będziesz zadowolony, ale jak ze wszystkim - z jednych bardziej a z innych mniej. Gdy ja kupiłem przyczepkę, mimo, że nie miała amortyzacji, głowa dziecku czasami poleciała, była niezbyt lekka - to i tak najważniejsza była możliwość wspólnego wyjścia na rower, zrobienia wycieczki, bycia razem. I nie było ważne, że ktoś inny mówił abym kupił tylko Chariot Cougar 1 bo jest super - mój Croozer kid 1 bez amortyzacji był dla mnie super, bo dawał mi wiele możliwości 🙂 I to chyba jest najważniejsze - używać a nie doktoryzować się miesiącami i zbierać kasę na tę wymarzoną, najlepszą itp."

Jeżeli ten artykuł pomógł Wam w wyborze przyczepki, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym wybrać właściwą dla nich przyczepkę rowerową dla dziecka :) Wystarczy skopiować i wkleić poniższy kod.

Wkładamy dużo wysiłku, pasji i zaangażowania w tworzenie tych treści i dzielenie się wiedzą, prosimy więc konkurencję o nie kopiowanie (powielanie, wykorzystywanie) treści - a jeśli już to zrobićie, podajcie proszę źródło z aktywnym linkiem do nas ;)

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6056/jak-wybrac-przyczepke-rowerowa-dla-dziecka-cz-1-sprawdzone-pytan/" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki" width="400" height="276" /></a></p>

Dzieciaki w Plecaki

Komentarze

Gość - Paweł 2014-05-11 13:33

Witam

Czy może mi Pan doradzić , którą przyczepkę poleciłby Pan dla dwójki 15 miesięcznych bliźniaków ,ponieważ waham się pomiędzy Burley D'lite a Chariot Cougar 2 , chodzi mi głównie o to , że Burley D'lite posiada podobno rozkładane siedzenie w porównaniu do Chariot Cougar i nie wiem czy ta opcja nie pomoże dzieciom w zaśnięciu podczas jazdy , boje się , że w Chariot Cougar będą latały dzieciom głowy i będzie trudniej im usnąć , ale nie wiem jak to jest w praktyce. Proszę o pomoc.

Gość - Sebastian_DWP 2014-05-12 11:24

Witam,

D’lite rzeczywiście ma opuszczane siedzisko (jest ono wykonane z materiału wraz z fotelikami – mogę podesłać zdjęcia obrazujące), odbywa się to jednak kosztem powierzchni bagażowej.

Jeśli chodzi o Cougar – naszej córce nie przeszkadza brak opuszczanego siedziska. Dziecko wtedy opiera główkę o ściankę i o ile nie ma strasznych wertepów, nie ma z tym problemu.

Zachęcam do spróbowania jazdy Thule Chariot CX, jest to model wyższy niż Cougar ale konstrukcyjnie to samo. Mamy egzemplarz testowy CX. W razie konieczności zapytania o więcej, podesłania zdjęć, proszę o kontakt na email (sebastian@dzieciakiwplecaki.pl)

Pozdrawiam,
Sebastian

Gość - http://wpodrozyprzezzycie.wordpress.com/ 2014-05-14 11:23

Dzięki za bardzo przydatny tekst :)

My wciąż się zastanawiamy, co wybrać...

Gość - Sebastian_DWP 2014-05-14 11:29

Zapraszamy Was do naszego Centrum Testów, sprawdzicie, która Wam pasuje :)

Kajtostany 2014-06-05 11:00

My ze względu na wodoodporność wybraliśmy NordicCab. Plastikowe dwno daję radę w trudnych warunkach, które tak lubimy:) Drugą sprawą była wygoda przewożenia dwójki dzieci, w różnym wieku (3 lata i dopiero co urodzona córa) - fotelik Weber i pochylane siedzisko sprawdza się świetnie. Polecamy gorąco.

Gość - odkrywcza mama 2014-11-13 12:27

Moje dzieciaki uwielbiają jeździć w przyczepce Thule Chariot Coaster. Publikujemy właśnie niezależny wielki test tego sprzętu w odcinkach. Jeśli ktoś chciałby poczytać: http://odkrywczamama.blogspot.com/2014/09/test-podwojnej-przyczepki-rowerowej.html

http://odkrywczamama.blogspot.com/2014/10/test-podwojnej-przyczepki-rowerowej.html

Gość 2015-02-22 15:07

Witam
Posiadam przyczepkę croozer kid 2 . użytkuję ja od roku i muszęprzyznac, że spisuje się dobrze poza jednym wyjątkiem- materiał z którego jest wykonane jest złej jakości, puścił nam na szwie i zrobiła się dziura, pruje się. Dodam, że owa usterka zrobiła się samoistnie nie doszło do żadnego mechanicznego uszkodzenia. Przyczepka jest na gwarancji, którą złożyłam ale odmówili naprawy. Za te pieniądze oczekiwałam porządnego serwisu i obsługi gwarancyjnej!!! Przez takie działania traci się klientów i firmy nie polecam. Dodam, że kupiłam w sklepie cubik z łodzi.

dwp 2015-02-24 23:43

Polecam odezwać się w tej sprawie bezpośrednio do dystrybutora, może stanie na wysokości zadania? Może producent? Czasami działa, szczególnie jeśli zależy im na kliencie. W razie czego, służę wsparciem i pomocą.

Gość - w poszukiwaniu :-) 2015-04-14 15:37

Witam,
Od dwoch tygodni jestesmy na etapie poszukiwania odpowiedniej przyczepki, juz prawie kupilismy croozera ale coraz czesciej slysze i czytam negatywne opinie. Jestesmy w punkcie wyjscia i niestety nie wiemy co wybrac :( jestesmy "niedzielnym" rowerzystami ale chcielibysmy, żeby dziecku było jak najwygodniej. Rozwazamy zakup przyczepki dla dwójki dzieci. Proszę o pomoc :-)
Pozdrawiamy magda, michal i jaś :-)

Gość - Sylwia 2015-05-23 13:17

Witam!
Zastanawiam sie nad zakupem przyczepki z możliwością użytkowania jej jako wózek biegowy od pierwszych dni życia dziecka. Jak patrzę na filmiki z hamakiem thule'a to jakoś jestem średnio przekonana. Ktoś moze to sprawdzał i mógłby powiedzieć jak wypadł hamak ?

Gość - Sebastian_Dzieciaki w Plecaki 2015-05-28 14:50

Mamy osoby, które używają przyczepek z leżaczkami Weber dla maluchów od. 2-3 miesiąca życia, dla niemowlaka też używają rodzice, ale jeszcze w wersji wózek. Z przyczepką i bieganiem moim zdaniem warto poczekać z 1-2 miesiące - my poczekamy z naszym drugim dzieckiem :)

Gość - Gość- Emilia 2015-09-26 15:13

Witam,
mam pytanie jaką wybrać przyczepkę dla 8 miesięcznego dziecka, i jakie dodatkowe rzeczy dokupić, gdyz mam juz synka 7 letniego który uwielbia jeździć rowerem i w tym przypadku był by pokrzywdzony , proszę o radę

Gość - Amazi 2016-02-12 11:14

Ja rozumiem, że tak jak foteliki samochodowe, tak i przyczepki mają kosmicznie różne ceny, ale mam pytanie, w jaki sposób przyczepka np. firmy BABY MAXI (http://www.fajneceny.pl/product-pol-36-Przyczepka-rowerowa-2-osobowa-JOGGER-niebieska.html) ujmuje w stosunku do przyczepek oferowanych na Waszej stronie?

Gość - DWP 2016-02-12 11:31

Tego konkretnego modelu nie znamy, ale jak widzę ze zdjęć, to jest b. podobna do tych, które widzieliśmy w Szczawnicy i nad Bałtykiem, oraz które użytkowali nasi znajomi. To w zasadzie chyba ta sama konstrukcja, pod różnymi nazwami.

Różnice?:
- 26 kg dopuszczalna ładowność, te, które my oferujemy mają po 35-50 kg dopuszczalnej ładowności. 3 latek waży tyle, że przy włożeniu 2ki dzieci, przekroczą dopuszczalną ładowność.
- Baby Maxi się nie składa, w związku z tym przewożenie jej w samochodzie jest prawie niemożliwe. Te oferowane przez nas składają się do kompaktowych rozmiarów.
- W tych oferowanych przez nas można zastosować akcesoria typu, wózek, hamaczek dla niemowlaka, narty biegowe itp.
- Waga Baby Maxi to 16,5 kg - nasze ważą od 8 do 14 kg.
- Baby Maxi ma siedzenie prawie pionowe, w naszych są są półleżące, lub nawet z możliwością rozłożenia w niektórych. Do wszystkich w naszej ofercie oferowane są wkładki dla małych dzieci.
- Baby Maxi - nie widzę żadnych informacji o bagażniku.
- Materiał - czy jest wodoodporny w Baby Maxi?
- Pasy w Baby Maxi to zwykłe paski.
- Koła i zdejmowanie ich - w Baby Maxi trwa to zapewne dobrych kilka minut, w naszych - 15 sekund.
Oprócz tego jest bardzo dużo różnego rodzaju szczegółów, np, folie przeciwdeszczowe, osłony przed słońcem, przesuwane siedzenia, amortyzacja (nie we wszystkich), trwałość materiałów itp.
W razie pytań zapraszam do kontaktu telefonicznego.

Pozdrawiam,
Sebastian Miernik

Gość - Amazi 2016-02-12 11:56

Dziękuję za dość wyczerpującą odpowiedź. Teraz czas na namowy męża i pokonanie okrutnej bariery finansowej :/

Gość - Mateusz 2016-04-18 12:14

Dzień dobry. Chciałbym się zapytać co sądzą Państwo o przyczepkach Weehoo Wee Go? Spotkali się Państwo z nimi? Cena jest w miarę przystępna - ok 1200 zł

dwp 2016-04-19 00:49

Dzień dobry,
spotkaliśmy te przyczepki na targach rowerowych, ale nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie ich do oferty naszego sklepu.
Nie używaliśmy ich i nie mieliśmy okazji rozmawiać z ich użytkownikami, więc nie chcemy się wypowiadać o ich walorach.

Gość - Piotr Nowak 2016-05-10 00:09

Do biegania z własnego doświadczenia mogę polecić:
Britax Bob Revolution Sport Duallie Twin Stroller - Black
-ten ze SKRĘTNYM przednim kołem. Niestety, nie da się go przerobić na przyczepkę rowerową.

Gość - tReNt 2016-06-07 13:01

Czy wiecie może jak poradzić sobie z rozdartym poszyciem przyczepki? Moja Giant PeaPod Duo przewróciła się na asfalcie i poszycie podarło się w miejscu styku ze stelażem. Poszycie się nie ściąga. Ani krawcowe, ani szewc nie chce tego wziąć na warsztat.
P.S. Przyczepka to jednak bezpieczny sprzęt - dzieciom kompletni nic się nie stało. :)

Gość - Gosc 2016-06-10 22:28

Dzień dobry, chciałabym zapytać które przyczepki oferowane w państwa sklepie maja najwyższa wysokość od siedziska? Taka która będzie odpowiednia dla czterolatka ?


Gość - qsal 2016-06-15 08:49

Również przyłączam się do pytania powyżej. Mam dwójkę dzieci 4,5 i 3 latka. Będąc nad morzem zachwyciliśmy się z żoną jazdą na rowerze wożąc dzieci w wypożyczonej przyczepce. Niestety przyczepka była jakimś "chińczykiem" i starszy syn miał mało miejsca nad głową. Obecnie chcieliśmy kupić własną przyczepkę, ale z racji wieku, wagi i wzrostu starszego dziecka (18 kg, 110 cm), prosimy o radę który z modeli ma największe gabaryty wewnątrz - zwłaszcza wysokość od siedziska. Ponieważ przyczepka nie posłuży nam już zbyt długo nie chcemy również przepłacać. Obecnie wahamy się pomiędzy Giant Peapod Duo a Qeridoo Speedkid 2, ponieważ na zdjęciach wyglądają na dość obszerne i wysokie. Dodam, że inne dodatkowe akcesoria do przyczepki są nam zupełnie zbędne i na pewno nie będą wykorzystywane.

dwp 2016-06-21 23:26

Rozdarcia - może warto szukać jakichś zestawów naprawczych do ubrań turystycznych?

Wysokość siedziska:

Nordic Cab Explorer - zdecydowanie najwyższy :)

Qeridoo Speedkid i Sportrex 2 - do 116 cm, podobnie Thule Cheetah oraz Cougar, także Croozer.

Giant - mieliśmy w sklepie 2 klientów, którzy przymierzali do nich leżaczki i sprawiły nam wrażenie ... malutkich. Ale nie sprawdzaliśmy wielkości.

Gość - qsal 2016-06-22 23:54

Wielkie dzięki za merytoryczną odpowiedź. Chyba jednak zdecyduje się na Qeridoo, zwłaszcza że ostatnio zdarzały się używki w niezłych cenach. 116 cm to niewiele więcej niż ma nasza pociecha więc radość będzie tylko max na dwa sezony.

Gość - Pola 2016-07-01 08:56

Witam!
Chcialabym kupic przyczepke dla dwojki dzieci w tym jedno 3.5 letnie a drugie polroczne. W ogole nie orientuje sie jakie sa modele na rynku. Czy moglabym prosic o pomoc w wyborze konkretnej przyczepki?

Pozdtawiam,
Paulina.

Gość - Magdalena 2016-08-24 17:40

Dzień dobry. Mam pytanie, który model Queridoo ma rozkładane siedzenie? pozdrawiam

dwp 2016-08-26 10:56

Sportrex 2 ma możliwość ustawienia w 2 pozycjach - ta druga jest odchylana, ale nie rozkładana. Co to znaczy? Nie jest pionowa, ale też nie kładzie się, jest tak po środku. Pozwala to jednak dzieciom spać całkiem wygodnie. Speedkid ma już trochę pochylone, bez regulacji, ale też jest ok.

Gość - żona na czasie 2016-09-08 15:45

nasz wybór opisałam tu: https://zonanaczasie.wordpress.com/2016/09/05/first-blog-post/

Gość - Rodzina w ruchu 2016-12-08 12:40

Witam,
super tekst, praktyczne porady i wskazówki.

Rodzina w ruchu pozdrawia Dzieciaki w plecaki!

rodzinawruchu.pl

Gość - Anna 2017-02-19 22:57

Ja jak wybierałam przyczepkę rowerową przede wszystkim patrzyłam na to, żeby posłużyła mi dłużej. Synek w ubiegłe wakacje miał 11 miesięcy, także typowo siedzące odpadały. Kupiłam Nordic Cab, bo jako jedyne z tych co przeglądałam mają regulowane siedzisko. Także mogłam ustawić pozycję leżącą jak synek spał.
Pozdrawiam.

Gość - Dawidek 2017-03-28 14:35

Witam,przymierzamy sie do zakupu przyczepki dla rocznego dzeicka,Chlopiec juz chodzi,jednak mam dylemat co do przyczepki Nordic Camp Urban-ma ona fajne siedzonko rozkladane do spania jednak jest ona dle dwojki dzieci,a pod uwage bierzemy przyczepke Thule Czariopt cross lut multisport? byc moze ze w przeciagu trzech lat bedziemy mieli 2 dziecko chemy by przyczepka nam posluzyla.

Gość - Aga 2017-04-28 15:49

Witam moze glupie pytanie ale nigdzie znalezc odpowiedzi nie moge: Czy takie przyczepki pasuja dla dzieci juz od urodzenia? jelsi tak to potrzeba specjalne adaptery? Czy siedzonka w takich przyczepkach sa juz regulowane na pozycje prawie lezaca? Nie mowimy tuaj oczywiscie o pakowaniu 2 tygodniowego dziecka do przyczepki i jazdy w las ale szukam czegos aby zawozic dziecko do zlobka etc bo duzo poruszam sie rowerem.

Gość - Przemek 2017-04-29 05:24

Pani Ago wystarczy przeczytać ten artykuł by znaleźć odpowiedz na Pani pytanie...

dwp 2017-05-09 18:56

Pani Agnieszko,
odpowiedź jest w artykule. W części przyczepek da się wozić już od urodzenia (ale są różne rekomendacje producentów - polecamy spokojną lekturę artykułu i linkowanych materiałów) - w wersji leżącej. Do pozycji leżącej można rozłożyć w Nordic Cab Explorer i Urban.

Adapter do fotelika samochodowego można dokupić do Qeridoo KidGoo. Do pozostałych leżaczki Weber lub dedykowane hamaki.

Pozdrawiam,
Sebastian Miernik

Gość - Agnieszka 2017-05-14 19:32

Czy wszystkie zaczepy są jak w Querido sportex 2, czy są jakieś lepsze zaczepy, mające jakieś mechanizmy, które likwidują odczucie pchania i ciągnięcia?
Przyznam, że jesteśmy rozczarowani,jazda jest mało komfortowa, dla mnie w ogóle nieprzyjemna, więc mąż ciągnie przyczepkę, jest bardziej cierpliwy...

dwp 2017-05-16 16:34

Qeridoo z 2017 r. mają poprawiony zaczep/dyszel - bez sprężyny. W zasadzie wszystkie z oferowanych przez nas przyczepek (na pewno od 2017 r.) mają zaczepy/dyszle, które takiego wrażenia nie sprawiają.

Gość - Agnieszka 2017-05-18 10:19

Dziękuję za odpowiedź. Mamy model 2017. W takim razie nie wyobrażam sobie jazdy ze starym zaczepem :) Może to kwestia przyzwyczajenia.
Pozdrawiam

dwp 2017-06-25 23:37

Hmmm ja tego nie zauważam... I moim zdaniem nie ma czegoś takiego, a mam doświadczenie i porównanie do wielu przyczepek. Modele Qeridoo z 2017 r. są naprawdę udane. Może to kwestia zbyt słabego dociśnięcia? zdarza się w osiach z szybkozaciskiem, i wtedy może być takie wrażenie - zaczep po prostu rusza się przód/tył.

Gość - Ewelina 2018-02-27 22:16

Czy spotkał się ktoś z przyczepkami polskiej firmy Showa Industrial? Firma produkuje rowery marki Rayon.
przyczepki nazywają się TJ-20A. Zależy mi na jakiejkolwiek informacji, bo mają bardzo przystępne ceny, ale obawiam się, że mogą być dużo, dużo słabsze od Qeridoo Soprtex 2, nad którą się zastanawiam... Z góry dziękuję za wszelką pomoc. :)

Gość - DWP 2018-03-01 15:46

My nie znamy ich. Pierwszy raz tę nazwę usłyszeliśmy. Ale podrążymy temat.

Gość - Ewelina 2018-03-02 21:40

Dziękuję. Czekam z niecierpliwością na jakieś informacje. Na pewno są dostępne na Allegro. :)

Gość - DWP 2018-03-06 22:35

Ciężko oceniać coś na podstawie samego opisu i zdjęć ale wyglądają one jak bardzo wczesne Qeridoo Speedkid. Nie zdziwiłbym się gdyby to była ich kopia. Nic więcej nie potrafię powiedzieć.

Gość - Monika 2018-03-15 09:45

Witam zastanawiamy siebie kupnem przyczepki... mamy 2 dzieci .. jedno waży ok 10 kg drugie ok 18 czy jest sens kupować przyczepka

Gość - Monika 2018-03-15 09:47

Witam zastanawiamy siebie kupnem przyczepki... mamy 2 dzieci .. jedno waży ok 10 kg drugie ok 18 czy jest sens kupować przyczepka

dwp 2018-03-16 19:01

Oczywiście, że jest sens kupować. Pytanie jednak, jak i do czego chcą Państwo ją wykorzystywać? Oraz w jakim wieku jest dziecko ważące 18 kg?

Gość - Agnieszka 2018-03-27 11:24

Proszę mi polecić przyczepkę dla dziecka do jazdy głownie drogami leśnymi, gdzie podłoże usłane jest korzeniami i szyszkami, także wstrząsy będą nieuniknione...

dwp 2018-04-03 00:15

Polecamy np. Qeridoo Kid Goo 1 (https://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?184,qeridoo-kid-goo1), z dobrą amortyzacją piórową. Ale Sportrex 1 także się sprawdzi, podobnie Burley Solo czy Croozer 1 Plus. Niemniej jednak my dobieramy trasy tak aby tych korzeni było mniej. Szyszki dają radę, spore i często występujące korzenie to naszym zdaniem nie jest najlepszy pomysł.

Gość - Agnieszka 2018-04-05 22:12

Dziękuję za odpowiedź :) Właśnie rozmyślałam nad Qeridoo Kid Goo 1, jednak czytałam opinie użytkowników i wg nich dużym minusem jest brak regulacji siedziska i podobno kiedy dziecko zaśnie broda zwisa w dół, a to nie jest dobra pozycja przy wstrząsach. Bardzo się waham z tego powodu, aczkolwiek bardzo mnie kusi ta przyczepka ze względu na amortyzację piórową, czego nie ma Sportex 1. Proszę mi doradzić; czy przyczepka Qeridoo Kid Goo 1 naprawdę ma siedzisko skazujące dziecko na spanie w takiej pozycji ? Czy nie można siedzenia wyregulować do pozycji półleżącej ?

dwp 2018-04-06 00:51

Niektórzy twierdzą, że można trochę wyregulować (takie mamy komentarze na stronie pod testami, np. Kid Goo 2). W praktyce jest różnie, ale w Sportrex też niewiele lepiej. Niestety, dobra regulacja jest w przyczepkach, które kosztują od ok. 3 tys. zł w górę. Sporo zależy od:
- dziecka - nasze dzieciaki nauczyły się spać tak, że ta głowa jednak się trzyma (jeśli opadnie, poprawiamy, czasami nawet zatrzymujemy się).
- tras, które wybieramy - na wybojach jednak łatwiej głowa leci w dół.

Gość - Monika 2018-04-16 21:22

Dziecko które waży 18 kg ma prawie 4 lata ...

dwp 2018-04-18 08:10

Myślę, że przez najbliższe 2 lata mogą Państwo wykorzystać jeszcze 2 oTak było/jest u nas w podobnej konfiguracji. A czy ma sens? Jeśli Państwo jeżdżą/chcą jeździć to albo przyczepka albo foteliki/hol.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.