dzisiaj jest poniedziałek, 24 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jak wybrać rower dla dziecka?

2024-04-04 01:06

Pierwszy rowerek? Koniecznie biegowy!

Ten fantastyczny pomysł sprawił, że dzieciaki mają niesamowitą frajdę korzystając z tych wehikułów, a w dodatku błyskawicznie łapią równowagę i umiejętność jazdy na dwóch kółkach.

Rowerek oczywiście musi podobać się dziecku, dlatego warto dać mu pewien wybór, np. spośród 2 modeli czy kolorów. Jesteśmy też zwolennikami przekazywania dobrych nawyków od początku, dlatego polecamy stosować kask nawet na rowerku biegowym. Później stanie się dla dziecka naturalnym, że na rower wybiera się tylko z kaskiem. Na rynku jest duży wybór różnych kasków, w naszym sklepie do kupienia są kaski rowerowe Alpina - https://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?kaski-rowerowe-dla-dzieci,68

Chcesz nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Rób to na boisku, w parku, przed blokiem, na chodniku ale nie na drodze rowerowej!

Rower z kółkami bocznymi

Nie jesteśmy zwolennikami rowerków z kółkami bocznymi. Szczególnie po etapie rowerka biegowego. Dlaczego? Nasza córka po rowerku biegowym niemalże z marszu przesiadła się na rower na 2 kołach - potrafiła utrzymać równowagę i przejechać kilkanaście metrów. Pozostała nam nauka ruszania, zatrzymywania się, hamowania, oraz oczywiście dłuższej jazdy bez zatrzymywania się, omijanie przeszkód itp. Ale to, co najważniejsze - czyli równowagę - miała doskonale opanowaną. Zdemontowaliśmy także drążek, po to, aby motywować Amelkę do jak najdłuższej i samodzielnej (bez naszej pomocy) jazdy na rowerze. Aczkolwiek drążek przydaje się, bo bez niego popychanie i wspomaganie dziecka powoduje ból kręgosłupa :(

Dlaczego nie koła boczne? Absolutnie nie uczą utrzymania równowagi, zakłócają lub wręcz cofają umiejętność utrzymania równowagi nabytą np. dzięki użytkowaniu rowerka biegowego i przyzwyczajają dziecko do faktu, że zawsze jest coś z boku. Lepiej użyć drążka lub kija (brak drążka/kija daje się we znaki kręgusłopowi rodzica) ale najlepiej lekkiego ręcznika/szalika, który przekładamy pod pachami dziecka i pomagamy mu w ten sposób jechać.

Rower dziecięcy z pedałami

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

Kryteria, jakimi warto kierować się wybierając dziecięcy rower z pedałami są następujące:

Wysokość siodełka vs długość nóg - często o tym zapominamy, ale to długość nóg a nie wysokość dziecka bardziej determinuje na jaki rower dziecko jest gotowe wsiąść. Najprościej przyjąć, że dziecko siedziąc na siodełku powinno bez problemu dotknąć palcami stóp podłoża (lub całą stopą - wszystko zależy od tego, co umożliwi mu stabilne podparcie) i utrzymało równowagę oraz rower. Dlaczego?

5 letni Szymon na rowerze Frog 48.

Dzieci, które bardzo dobrze jeżdżą rowerem, nie muszą mieć pełnego oparcia stóp. Ich umiejętności z regułu pozwalają na to. Dzieci dopiero zaczynające, najlepiej aby opierały się pełnymi stopami siedząc na siodełku.

Ułatwia to:

- naukę ruszania z miejsca i bezpiecznego zatrzymania się - nic tak nie irytowało naszej Amelki, jak problem z samodzielnym ruszeniem z miejsca;

- nie wymusza przechylania / kładzenia rowerka przy każdym zatrzymaniu;

- i co najważniejsze - uniknie uderzenia kroczem w ramę przy nagłym zeskoku.

 Jak dobrać rower do wzrostu dziecka? 

Ilustracja przedstawiająca w jaki sposób mierzyć długość nóg dziecka na potrzeby wyboru właściwego rozmiaru roweru dla dziecka. Większość producentów podaje właśnie ten parametr (wewnętrzną długość nóg dziecka) w specyfikacjach technicznych ułatwiających wybór właściwego modelu roweru.

Nie są to oczywiście jedyne parametry doboru roweru do wzrostu dziecka. Istotna jest kwestia położenia kierownicy i jej typu oraz odległość kierownicy od siodełka, która musi umożliwiać efektywne pedałowanie (odległosć nie może być zbyt bliska, bo to utrudnia pedałowanie) oraz kontrolę nad rowerkiem.

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?Fot. Frog Bikes - www.frogbikes.com 

Istotne, że długość nóg powinniśmy zmierzyć od wewnętrznej strony :) Ponieważ naszym (i nie tylko) zdaniem to długość nóg vs wysokość siodełka determinuje wielkość roweru, raczej w mniejszym stopniu rozmiar kół i ramy, a dzieci w tym samym wieku potrafią różnić się wzrostem nawet 15-20 cm, nie przedstawiamy żadnych tabelek, którymi można dopasowywać. Naszym zdaniem po prostu rower najlepiej przymierzyć i nie traktować tabelek i cyferek jak wyroczni, ale warto oczywiście wziąć je pod uwagę :)

Wzrost i wiek a przejście na rower z większymi kołami.

Moim zdaniem, jeśli planujemy krótkie trasy i sporo jeździmy po mieście, nie ma się co śpieszyć ze zmianą kół na większe, np. z 16" na 20" gdy tylko dziecko dorośnie do tego większego rozmiaru. Łatwiej dzieciom się rozpędzić, nabrać prędkości na mniejszych kołach. Takie są doświadczenia nasze i znajomych z naszej rowerowej ekipy.

Jeśli jednak planujecie dłuższe wyjazdy rowerowe, np. w gronie znajomych, warto zmieniać na większy po osiągnięciu odpowiedniego wieku / wzrostu. Większe koła to większe możliwości na dłuższych dystansach i przyjemniejsze pokonywanie kolejnych kilometrów. Wtedy też preferuję rowery z bardziej pochyloną sylwetką, czyli np. bardziej Frog niż WOOM. 

Kierownica we FROG 44 - bardziej sportowa i zbliżona do tych z większych rozmiarów rowerów oraz w WOOM 3 - typu BMX, powodująca, że sylwetka dziecka jest mocno wyprostowana.

- Sylwetka - Wyprostowana sylwetka z wyżej położoną, profilowaną (przypominającą literę "V" lub rogi kierownicą) - wg niektórych rodziców taka sylwestka łatwiej pomaga kontrolować dziecku rower, panować nad nim. Z drugiej strony, lekko pochylona sylwetka lepiej amortyzuje wstrząsy przenoszone na kręgosłup, stawia mniejsze opory powietrza i wcale nie jest tak, że w rowerach dziecięcych ta pochylona sylwetka jest mocno agresywna, sportowa. Dodatkowo pochylona sylwetka mniej męczy mięśnie rąk. Jak się o tym przekonać? Wystarczy usiąść i potrzymać ręce równolegle do ziemi przez minutę czy dwie. Dosyć szybko można się zmęczyć. A chcielibyście tak jeździć przez 15-20 km?

Popatrzcie na zdjęcie poniżej. Sądzę, że na początku sylwetka nie jest aż tak istotna - znam dzieciaki, które jeżdżą na prostych i bardziej pochylonych rowerkach i jedni i drudzy dają sobie doskonale radę.

Sportowa, pochylona sylwetka na rowerze dla dzieci z 16" kołami.

Sportowa, pochylona sylwetka na rowerze z dziecięcym z kołami w rozmiarze 16".

- Waga - wszyscy dążymy do odchudzenia wagi sprzętu, który używamy czy odzieży. Trend ten szczególnie widać, co prawda wśród wyczynowych sportowców lub osób uprawiających zaawansowaną turystykę górską, wspinaczkę itp., ale jeśli myślimy o dłuższych wycieczkach rowerowych z dziećmi, warto zwrócić na to uwagę. Zmniejszanie wagi sprzętu zauważalne jest także wśród sprzętu dedykowanego dzieciom, szczególnie rowery, gdyż tam jest duże pole do usprawnień. Spotykamy wiele rowerów dla dzieci (tych najmłodszych - 4-5 latków), których waga sięga 10-12 kg! Powoduje to, że dziecku często jest trudno ruszyć z miejsca, szczególnie przy rowerze z bocznymi kołami (który raczej odradzamy), a dłuższa jazda męczy dziecko. Energia jaką musi włożyć w napędzenie takiego roweru powoduje, że dziecko szybko się męczy a dłuższa jazda na rowerze może być trudna. Warto rozważyć zakup lekkiego roweru dla dziecka. Takie są oferowane przez nas lekkie rowery dla dzieci WOOM oraz równie lekkie rowery FROG. Waga ma znaczenie nie tylko w trakcie jazdy, ale także gdy dziecko musi przenieść swój rower przez przeszkodę, wnieść po schodkach czy mostkach, wnieść do pociągu, który zawiezie nas na wyprawę lub wycieczkę rowerową. Jeśli jednak sądzicie, że dziecko na lekkim rowerze, WOOM czy innym, nauczy się jeździć w 5 minut i będzie pokonywać dziesiątki kilometrów, możecie grubo się przeliczyć. Nasza Amelka nauczyła się jeździć na jakimś używanym, bardzo ciężkim rowerku 12" (w zasadzie od razu wsiadła i pojechała), ale faktem jest, że na lekkim WOOM 4 z przerzutkami wszystko idzie łatwiej. Rówieśnicy (koledzy) potrafią jednak jeździć podobne a nawet większe odległości razem z nią. 

Nie popadajmy jednak w przesadę z lekką wagą, jeśli planujemy jazdę do przedszkola, po osiedlu, boisku to nie ma większego znaczenia waga. Przez te kilka czy kilkanaście minut dziennie dziecko też będzie miało frajdę. 

Waga ma znaczenie, gdy trzeba wnieść i rozlokować 5 rowerów do składu pociągu - 3 dziecięce, 2 dorosłe i 10 sakw... W 2 osoby :)

Dlaczego waga ma znaczenie? Bo z lekkim rowerem:

- łatwiej dziecku utrzymać równowagę
- łatwiej kontrolować go i cieszyć się jazdą
- może szybciej jechać
- łatwiej go nieść rodzicowi
- łatwiej go podnieść gdy natrafi na przeszkodę - krawężnik, schodek, dziurę itp.
- łatwiej prowadzić pod górkę gdy jest zbyt stromo aby jechać
- łatwiej transportować go na przyczepce, w pociągu, samochodem - to taki argument dla rowerowych rodzin, które lubią jeździć np. tak, jak my :)

 Stosunek wagi roweru do wagi dziecka na przykładzie rowerów dziecięcych - waga podana w funtach brytyjskich. Fot. us.woombikes.com

- Wysokość w przekroku - istotne jest aby wysokość w przekroku była na tyle niska oraz rama tak wyprofilowana aby dziecko nie miało trudności z wsiadaniem na rower - przełożeniem nogi przez ramę.

- Napęd - sprawdźmy, czy kręcenie pedałów nie wymaga zbyt dużej siły. W bardzo tanich marketowych rowerach często są zastosowane mechanizmy, które niemalże zatrzymują rower w miejscu! Mieliśmy okazję przekonać się o tym.

Jaki rower dla dziecka - porady?

Kask, dzwonek, lampki, odblaski - obowiązkowe wyposażenie małego rowerzysty - Amelka na Giant Animator 16"!

- Opanowanie hamulców - hamulce ręczne vs hamulce w torpedo, czyli klasyczny nożny hamulec. Nasza córka swój pierwszy rowerek miała z hamulcami w torpedo i uważam, że to był dobry pomysł. Natomiast jej kolega miał rowerek Woom 2 w z hamulcem w rączce i świetnie sobie z nim radził. Aby hamulce w rączce  były skuteczne, do ściśnięcia manetki dziecko nie powinno być zmuszonym używać znacznej siły. Małe rączki dziecka powinny też bez problemu dosięgnąć palcami do manetki. Nie mogą być one abyt oddalone od rękojeści. W naszym 16" Giant Animator niestety nie jest to rozwiązane zbyt dobrze (zdjęcie poniżej). Na szczęście Amelka opanowała pracę hamulcem w torpedo.

Źle dopasowana manetka hamulca w rowerze dziecęcym

Źle dopasowana (zbyt duża odległość od rączki) manetka hamulca w rowerze dziecęcym.

Dziecko musi mieć kontrolę nad rowerem. Te w piaście też są dobre i nasza Amelka nie miała większego problemu z opanowaniem ich.

Dźwignie hamulca w rowerze WOOM 2 dostosowane do rączek dziecka - widoczna niewielka odległość.

- Obowiązkowe wyposażenie czyli dzwonek, lampki, odblaski - każdy rower aby można się nim poruszać po drogach publicznych, ścieżkach rowerowych, chodniku (w przypadku dzieci do lat 10 i ich opiekunów) powinien być wyposażony w następujące elementy (za rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia):

- z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;

- z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;

- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

1a. Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.

Warto uczyć dobrych nawyków od małego i wytłumaczyć, dlaczego rower powinien być wyposażony w te elementy.

Odblask i światła ostrzegawcze - obowiązkowe wyposażenie, szczególnie ważne, gdy jeździ się po drogach publicznych i zastanie nas zmrok.

Kolor - my wolimy kolory uniwersalne aby siostra mogła przekazać rower młodszemu bratu (na razie był czerwony, niebiesko-czarny a następnie zielony) :) Czasami nie ma jednak opcji i trzeba kupić piękny, różowy lub fioletowy rower!

Przerzutki - wraz z nabywaniem pewności jazdy, manewrowania oraz siły/kondycji nasz rowerzysta potrzebuje zmiany przełożeń. Gdy pewniej czuje się na rowerze, potrafi znacznie przyśpieszyć, zahamować szybko, wykonać nagle dosyć trudny manewr (np. ominięcie barierki), nawet rower na kołach 16" przestaje wystarczać. W naszym przypadku było to w wieku prawie 6 lat - Amelce przydałby się rower, w którym mogłaby zmieniać przełożenia. Zdecydowaliśmy się na lekki rower WOOM 4 - m.in. z powodu planów wypraw rowerowych w 2017 r., które Amelka miała pokonywać w znacznej mierze bez wspomagania holem Follow Me. Nauka zmiany przełożeń trwała krótko - mowa o zmianie lżejsze/cięższe przełożenie. Natomiast trochę dłużej trwało opanowanie, kiedy na jakim przełożeniu warto jechać po płaskim, pod górkę i z górki. Zmianę na rower z przerzutkami należy jednak wykonać ostrożnie, nie wszystkie dzieci są w stanie bezproblemowo przesiąść się na taki rower, gdyż jest to kolejna czynność do wykonania w trakcie jazdy.

Towarzystwo na wycieczkach rowerowych to rzecz istotna! Nieważne na jakim rowerze się jedzie!

Towarzystwo na wycieczkach rowerowych to rzecz istotna! Nieważne na jakim rowerze się jedzie!  / Fot. Kuba / www.nastopach.pl

Nóżka - poprzez zamontowanie tego elementu uczymy szacunku do sprzętu, poza tym dla wielu dzieci to bardzo ważna sprawa. Pozwala rower postawić, a nie rzucać czy kłaść na ziemię.

Błotniki, bagażnik, koszyk - błotniki ważna sprawa, aczkolwiek Amelka miała zamontowane tylko w najmniejszym 12" rowerku. Na pewno zamontujemy je gdy będziemy kupować rower na kołach 16 cali (w planach kilka dłuższych wyjazdów rowerowych). Bagażnik na razie odpuszczamy, nie chcemy jej niepotrzebnie dociążać, ale bez koszyka chyba się nie obejdzie - do środka przytulanka - na szczęście taki mały koszyk nie jest ciężki, a pozwala dziecku czuć się bardziej związanym z rowerkiem i pomaga w trakcie wycieczki.

Lekkie rowery dla dzieci FROG dostarczane są z błotnikami i kompletem odblasków, także na szprychach!

Śruby czy szymkozamykacz z przodu - w zasadzie wielkiej filozofii tu nie ma, i jedno i drugie rozwiązanie sprawdza się w praktyce. Z naszego doświadczenia wynika, że gdy planujemy zakup holu rowerowego Follow Me to kupując rower dziecięcy z szybkozamykaczem z przodu (lub jakiegokolwiek WOOMa) musimy pamiętać o dokupieniu dodatkowej przejściówki/adaptera do Follow Me, podobnie zresztą jest w przypadku holu Trail Angel. Zdarzyło się kilka razy, że rodzice nie byli tego świadomi i w ostatniej chwili (przed wyprawą/wyjazdem na wakacje) musieliśmy dosyłać dodatkowe osie gdzieś w Polskę.

Wyrastanie z roweru

Rower powinien być jak buty - dobry na tu i teraz, nie na wczoraj, a tym bardziej nie na jutro! Na zbyt małym rowerze dziecko będzie się męczyć, a na zbyt dużym nie będzie czuło się pewnie, co może skończyć się upadkiem, brakiem kontroli, a w konsekwencji zniechęceniem do roweru i wycieczek rowerowych. Z drugiej strony sam z różnych powodów zakupiłem córce rower, na który wg wytycznych producenta była lekko za mała, ale po wypróbowaniu go oceniłem, że potrafi go opanować, bezpiecznie się zatrzymać, wsiąść na niego, zejść itp.

KuBikes 16" - bardzo lekki, świetny rower dla 4-5 latka.

Jakość wykonania - jeśli nasz mały rowerzysta ma młodsze rodzeństwo, warto zainwestować w rower sprawdzonych producentów, nawet używany. Te początkowe rowery (na kołach 14 i 16 cali) z reguły starczają na krótko, rok do dwóch, więc okres ich użytkowania jest zdecydowanie krótszy niż rowerów dorosłych, jednak jakość roweru ma dla dziecka co, najmniej takie samo o ile nie większe znaczenie jak dla dorosłego. Wszak ma mniej doświadczenia, siły i determinacji. My na pewno polecamy ze względu na jakość wykonania Giant (sprawdzone na 16"), lekkie rowery FROG oraz WOOM. Ostatnie 2 marki (FROG oraz WOOM), wprowadziliśmy do naszego sklepu po rekomendacji przyjaciół, których syn pokonuje kilometry na WOOM 2, a córka znajomych śmiga na FROG 44. Jedni i drudzy bardzo je sobie chwalą!

Nasza Amelka od wiosny 2017 r. jeździ na zielonym WOOM 4, którą ochrzciliśmy "żabką", w odróżnieniu od czerwonego roweru taty, który jest "bocianem" zaprzyjaźnionym z żabką :). W 2018 r. przesiadła się na Frog 55, także na kołach 20".

Porada najważniejsza - dziecko ma się dobrze czuć na rowerze! Dlatego przed zakupem warto aby go przymierzyło, przejechało się nim kilka minut. Jeśli nie będzie mu pasował nawet najlżeszy i najdroższy rower, lepiej go nie zmuszać do niego.

Po lekkie rowery WOOM oraz lekkie rowery FROG zapraszamy do naszego Sklepu :)

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w wyborze roweru dla dziecka, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym wybrać właściwy rower dla ich dziecka :)

Wkładamy dużo wysiłku, pasji i zaangażowania w tworzenie tych treści i dzielenie się wiedzą, prosimy więc konkurencję o nie kopiowanie (powielanie, wykorzystywanie) treści - a jeśli już to zrobićie, podajcie proszę źródło z aktywnym linkiem do nas ;)

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zwiększeniu wiedzy w zakresie rowerów dla dzieci, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym rodzicom podjąć decyzję :)

Wystarczy skopiować i wkleić poniższy kod. 

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6445/jak-wybrac-rower-dla-dziecka" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki - lekkie rowery dla dzieci" width="400" height="276" /></a>

Dzieciaki w Plecaki

Komentarze

Gość - gość 2017-03-29 17:08

Czy taki rowerek biegowy będzie dobry dla dziecka prze 2 rokiem życia? w Bibabu podczas zakupów natknęłam się i myslę, ze taki prezent moze byc lepszy niż zwykłe zabawki.

Gość - DWP 2017-04-05 00:31

Zależy od dziecka. Nasze dzieci były gotoweb na rowerek biegowy wnwielu ok 2,5 lat. Ale to był dobry prezent na 2 latka. Zapraszamy do nas po Puky :)

Gość - Ela 2017-08-29 23:19

A czy prawie trzylatek jest w stanie zacząć jeździć na rowerze z pedałami samodzielnie? Nie chcę go uczyć jeździć z kółkami bocznymi, a z rowerka biegowego wyrasta, bo jest dużym chłopcem. I nie wiem czy kupić dużą biegówkę typu Puky XL czy może już rower z pedałami (nigdy też nei miał okazji uczyć się pedałowania na jakimkolwiek rowerze, więc się zastanawiam, czy czekać jeszcze przez zimę na te pedały)

Gość - DWP 2017-09-06 09:16

Córka naszego kolegi zaraz po rowerku biegowym przesiadła się na rower na kołach 14" (tutaj jest na zdjęciu jak pedałuje ze swoim bratem i naszą córką http://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/zdjecie/6640/1). Miała jednak 3 latka i 4 miesiące gdy nauczyła się jeździć. Może warto sprawdzić u znajomych czy jest już w stanie samodzielnie pedałować (czasami dzieci w tym wieku jeszcze nie są w stanie załapać o co chodzi), jeśli nie, poczekać do wiosny.

Gość - Paulla 2017-09-09 09:59

Ja swojemu maluchowi kupiłam Indianę i pomimo dużej eksploatacji i wiadomo - wielu upadków, nadal trzyma się bez większych uszczerbków.

Gość - DWP 2017-10-19 11:33

Indiana są ok., standardowe - jak Kross (w końcu to ich marka), Giant. Niestety ciężkie :(

Gość - dulo 2018-04-28 16:26

Indiana to Kross? TO dobra marka...

dwp 2018-05-01 00:44

Indiana jest marką Kross, ale to nie rowery Kross. Tak, Kross to dobra marka, są oczywiście lepsze, jak wszędzie.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.