Rowerem wokół jeziora Nidzkego
Trasę wokół jeziora Nidzkiego przejechaliśmy niebieskim szlakiem rowerowym „Pętla Nidzka”. Ponieważ dotarcie do szlaku z Piszu byłoby kłopotliwe (wąska, ruchliwa szosa i dodatkowe 20 km do przejechania), zdecydowałem się podjechać samochodem do miejscowości Wiartel i stamtąd rozpocząć wycieczkę. W Wiartlu można zaparkować samochód na małym parkingu pod kościołem.
-
Pętla wokół Jeziora Nidzkiego
Szlak rowerowy „Pętla Nidzka” prowadzi głównie lasami Puszczy Piskiej po drogach asfaltowych lub ubitym szutrze, tylko niekiedy duktami leśnymi. Przechodzi przez Wiartel, Karwicę, Krzyże, i Ruciane-Nidę. Jego największą wadą jest kiepskie oznaczenie, dwa razy udało nam się zgubić drogę. Z atrakcji na trasie (oprócz pięknych lasów i jeziora) należy wspomnieć leśniczówkę Pranie z muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (my się tam nawet nie zatrzymaliśmy, dzieciaki są jeszcze za małe). Bardzo polecam piknik na bindudze (miejscu do składowania i przygotowania drewna do spławu) na półwyspie Krzyżacki Rożek, rozciąga się z niej wspaniały widok na jezioro.
Cała trasa wycieczki jest dość długa (niecałe 50 km) i miejscami dość męcząca ze względu na długie i strome podjazdy (przyczepka z dwójką pasażerów mocno ciąży na podjazdach), jednak prowadzi drogami o wygodnej nawierzchni i prawie na całej długości lasem. Małym, samodzielnym rowerzystom może przydać się wspomaganie rodziców holem rowerowym.
Michał Bijok
-
Ruciane Nida
Mniej więcej w połowie trasy przejeżdżaliśmy przez Ruciane-Nidę, miasto ma dość szeroką ofertę gastronomiczną, więc można zatrzymać się tam na obiad.
Ostatni odcinek trasy prowadzi bardzo przyjemną do jazdy i mało ruchliwą drogą asfaltową wiodącą przez sam środek puszczy Piskiej w kierunku półwyspu Zamordeje. Przed samą miejscowością Zamordeje szlak odbija w lewo i po ok. 7 km doprowadza nas z powrotem do Wiartla.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.