dzisiaj jest sobota, 04 grudnia 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Dwie dolinki w jeden dzień - na rowerze z dziećmi po okolicach Krakowa

2018-08-31 14:13

Początek jest chłodny, ale szybko rozgrzewa nas moja niefrasobliwość: na bardzo stromym zjeździe do doliny przy minimum 20 km/h, ktoś mnie woła, ja naglę hamuję i staję nie wiedząc, że 4,5 letnia Milena zjeżdża kilka metrów za mną. Bogu dzięki za hamulce Woom’a i umiejętność zjeżdżania mojej córki, dzięki którym jedynie lekko dotyka przyczepki…

Wycieczka rowerowa z dziećmi - Dolina Będkowska

W samej dolinie jest tak jak chcieliśmy: liście mają wszystkie kolory od zielonego do brązowego przez odcienie żółci pomarańczy i czerwieni. Białe skały stoją tam gdzie zawsze, jest zimno i pusto nie ma nikogo nie licząc... auta zaparkowanego przed Bramą Krakowską. Tak, w środku Parku Narodowego z ograniczonym ruchem, na trawie przed jedną z atrakcji stoi auto turysty, który chciał podjechać blisko. Szczęśliwie strażnik z Parku był na miejscu i wytłumaczył panu, że to nie do końca właściwe zachowanie.

My natomiast ruszamy pod górę w stronę drogi krajowej a następnie kolejnej doliny. Helena i Krzyś, dzieci w przyczepkach, po porządnym drugim śniadaniu przy Bramie Krakowskiej spokojnie jadą z nami. Dla Mileny pojawia się nie lada wyzwanie ponad 100 m przewyższenia do pokonania na rowerze bez przerzutek. Stosujemy metodę mieszaną: tak długo jak może podjeżdża potem lekko ja podpycham, czasami lekko przytrzymuję plecy i działa efekt placebo: dziecko jedzie samo.

Wycieczka rowerowa z dziećmi - Dolina Prądnika

Po bezpiecznym minięciu drogi krajowej męczy nas bardzo silny wiatr i ciągłe pagórki przez kilka km. Słońce już ostatecznie tego dnia zachodzi i jest ciągle zimno, a my w końcu po krótkiej przerwie na batonika zjeżdżamy pod Jaskinię Nietoperzową u szczytu Doliny Będkowskiej. Tutaj do gry wkracza Krzyś który na malutkim rowerze biegowym doskonali swoje umiejętności. A jest co robić: Będkowska słynie z błota w kilku miejscach, wiele kałuży pozasypywanych jest liśćmi, koleiny są głębokie i suche fragmenty bardzo wąskie. Każde z dzieci daje sobie radę choć widać że to dla Krzysia ścieżki leśne to prawdziwy żywioł.

Na jednym z ostatnich błotnych przepraw przed wywierzyskiem Będkówki Milena zamacza pół jednej i sporo drugiej nogi. Podjęte działania pomagają tylko trochę, bo skoro nie mamy ubrań na zmianę (zostały w aucie) to nic nie pomoże całkowicie. Szczęśliwie do celu naszej podróży, schroniska Brandysówki, jest już bardzo blisko. Tam zgodnie z planem dzieci jedzą obiad, a ja szybko jadę po auta - szybciej niż planowałem - by mieć w co przebrać mokrą córkę.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tego wypadu: słońce w jesiennej Dolinie Prądnika i cicha, spokojna górna część Doliny Będkowskiej dały nam dużo frajdy tuż przed końcem złotej jesieni.

Plik gpx z trasą wycieczki do pobrania stąd - Dolinki - wycieczka.

Maciej Kot

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.