dzisiaj jest środa, 24 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Lekki rower dla dziecka na kołach 20 cali - FROG 55 - test/opinia/recenzja

2022-05-22 00:30

Amelka na nim bez problemu może jeździć na stojąco, co jej się bardzo podoba; łatwiej zmienia biegi ("mogę precyzyjniej zmieniać biegi i nie wykręca mi nadgarstka gdy chcę szybko zmienić kilka biegów") i ma inną postawę niż na Woom 4. Także, jak uważa - ma wygodniejsze siodełko. Wszystkie te kwestie zależą jednak od preferencji jeżdżącego. Frog 55 jest bardziej sportowy niż moim zdaniem z miejskim charakterem WOOM 4. FROGi określiłbym mianem sportowo-turystycznych a WOOMy miejsko-turystycznych.

Frog 55 to lekki rower na kołach 20" wykonany z aluminium. Posiada niski przekrok i jest idealny dla dzieci, których wewnętrzna długość nogi to 55 cm (z reguły osiągają to dzieci około 6-7 lat, ale np. Jurek z naszej ekipy wsiadł na niego mając lat 5,5). Nasza Amelka dorosła do niego w wieku 6,5 lat i wzroście 115 cm. Siodełko było ustawione w najniższej pozycji. Dla niższych dzieci (lub z mniejszą wewnętrzną długością nogi) proponujemy rower Frog 52 - także na kołach 20" ale z mniejszą ramą (zalecana minimalna wewnętrzna długość nóg to 52 cm).  I właśnie Frog 52 jest niekiedy wybierany dla dzieci z mniejszym rowerowym doświadczeniem. Mniejsza rama pozwala im lepiej panować nad rowerem.

Amelka i Jurek na lekkich rowerach Frog 55

Amelka i Jurek na lekkich rowerach Frog 55 podczas wyprawy rowerowej na Białorusi.

Geometria/rama/siodełko/kierownica/sylwetka

Frog prowadził kilkuetapowe badania mające na celu opracowanie geometrii roweru, która będzie najabrdziej dostosowana do wzrostu i charakterystyki dziecięcego ciała. Uwzględniano m.in. długość nóg, rąk, wysokość ciała. W oparciu o wyniki tych badań zdecydowano o stworzeniu 2 rozmiarów ramy dla rowerów 20".

Poniżej zdjęcie i tabela przedstawiające geometrię roweru Frog 55 (zdjęcie poglądowe).

Geometria lekkiego roweru dla dzieci Frog 55 - 20"

Tabelka opisująca geometrię roweru Frog 55:

A  Rozstaw osi - baza kół (mm) 880
B  Kąt nachylenia rury posiodłowej  (w stopniach) 74
C  Kąt nachylenia główki ramy (w stopniach) 71
D  Efektywna długość górnej rury (mm) 454
E  Długość główki ramy (mm) 120
F  Długość łańcucha (mm) 375
G  Długość rury posiodłowej (mm) 280
H  Wysokość suportu (mm) 251

Siodełko jest dosyć szerokie, zwężające się ku przodowi, regulowane (przód/tył) i wygodne (tak przedstawiają je nasi mali testerzy). Do siodła montujemy czerwony odblask, który znajduje się w standardowym wyposażeniu.

Siodełko w lekkim rowerze Frog 55 - wygodne i szerokie

Siodełko w lekkim rowerze Frog 55 - wygodne i szerokie

Prosta kierownica wyposażona jest w miękkie chwyty oraz bardzo porządny wspornik kierownicy o wysokosci 38 mm, który można powyższyć w razie konieczności (po dokupieniu dodatkowego podwyższenia). Szerokość kierownicy to 460 mm, co umożliwia dziecku pełną kontrolę nad rowerem. Obecnie oferowany Woom ma zdecydowanie szerszą kierownicę, o długość jednego uchwytu. Naszej Amelce nie przypadła ona do gustu - jest mocno miejska.

Podczas wycieczki rowerowej - w akcji lekkie rowery dla dzieci

Podczas wycieczki rowerowej do parku linowego z rowerami Frog 55 i Woom 2

Waga

Frog 55 to lekki rower dla dziecka, waży 8,7 kg. I jest to waga realna, zważona przez nas za pomocą ręcznej wagi służącej do ważenia bagażu. Jak na rower 20" to niedużo a i tak stanowi ok. 35% masy ciała naszej córki. 

Hamulce

Jak inne rowery marki Frog, model 55 wyposażony jest w hamulce marki Tektro, w tym wypadku w model 836 AL V-Brake a klamki hamulca to Tektro Aluminium JL510-TS V Brake Lever. Jeżdżąc na wycieczki rowerowe po mieście i poza nim mieliśmy trochę sytuacji, w których Amelka musiała nagle się zatrzymać. Hamulce nigdy jej nie zawiodły! Klamki są w rozmiarze umożliwiającym bezproblemowe operowanie nimi 6-7 latce.

Napęd i współczynnik Q-Factor

Q-Factor to odległość pomiędzy początkami osi korby mierzona równolegle do osi suportu, czyli tak jak gdyby oba ramiona korby były w tej samej pozycji. Im mniejszy tym efektywniej kręcimy, i tym bezpieczniej kręcić na zakrętach bez obawy o zahaczenie o ziemię. Większy Q-factor daje większą możliwość balansu i kontroli nad rowerem.

Proste korby i niewysoki współczynnik Q-Factor pozwalają na napędzanie roweru przy wykorzystaniu mniejszej siły niż w przypadku rowerów z profilowanymi korbami (odchodzącymi od środka roweru w kierunku zewnętrznym). Odległość pomiędzy korbami jest ok. 20 mm mniejsza niż w rowerach dziecięcych wyposażonych w tradycyjne korby. Czy to takie ważne? Na pewno takie rozwiązanie pomaga dziecku kręcić pedałami efektywniej. Czy jest niezbędne? Nie, ale świadczy o tym, że producent zadbał o to, aby na jego rowerze dzieci czuły się dobrze i jeździły lepiej. Na pewno takie rozwiązanie pomaga pokonywać dłuższe dystanse przy włożeniu w to mniejszej siły.

Proste korby w lekkim rowerze Frog 55 z niskim współczynnikiem Q-factor

Proste, krótkie korby pedałów z niskim współczynnikiem Q-Factor - zapewniają maksymalne wykorzystanie energii.

Frog stosuje w swoich rowerach proste, aluminiowe korby własnej produkcji. We frog 55 korby mają długość 114 mm a niski współczynnik Q-Factor pozwala na efektywniejszą jazdę wykorzystując maksimum siły wkładanej w kręcenie pedałami. Pedały są plastikowe, dostosowane do stopy dziecka, z odblaskami dla większego bezpieczeństwa i widoczności.

Frog wyposażony jest w opony Kenda - terenowa wersja, 1,5" szerokości. Bardzo dobrze spisują się zarówno na asfalcie jak i poza trasami, w lasach, na szutrach. Na piaszczystych drogach Białorusi czy Niemiec potrzebne było wspomaganie ale wynikało to raczej nie z powodu opon a bardzo wymagającej nawierzchni. Nawet my, dorośli mieliśmy spore trudności.

Miałem okazję porównać Frog 55 z tańszymi rowerami marki Author, Giant czy Kross. Już na wstępie rzucają się różnice w zastosowanych komponentach - np. wspornik - w Author to zwykły kawałek metalu odlany w jakiejś formie, bez szczególnego kształtu, podobnie korby. We Frogu na odwrót - porządnie wykonany, przemyślany wspornik.

Mostek w rowerze Frog 55 20" - mocowany na 2 śruby a kierownica zamocowana do mostka na 4 śruby - zapewnia bezpieczeństwo w trakcie jazdy

Zastanawiający był dla mnie wybór manetki zmiany biegów. W rowerach marek Giant, Author jest to obrotowa Shimano Revo Shift (moim zdaniem nie pracuje tak lekko jak zastosowana w WOOM 4 SRAM X 4, podtwierdza to także Amelka i jej kolega Julek użytkujący Authora). Sądziłem przez dłuższy czas, że obrotowy SRAM jest wygodniejszy niż zastosowana we Frogu klasyczna SLM360 Alivio 8 Speed. Stwierdzam jednak, że Amelka miała problemy z wrzucaniem niektórych przełożeń tylko na początku (po 2-3 wycieczkach opanowała to i zmienia teraz bez problemu). Na początku w przypadku 2-3 biegów bardziej skupiała się na ich zmianie niż w manetkach obrotowych. Doszedłem, dlaczego tak się działo? W testowanym na początku modelu manetki były ustawione pod dziwnym kątem, klamka hamulców podniesiona w górę, co przeszkadzało w zmianie biegów. W egzemlarzu, którym jeździ na nowo, dedykowanym dla niej, ustawienie jest fabryczne. Po 2 sezonach użytkowania Frog 55 Amelka stanowczo twierdzi, że manetka z Froga jest wygodniejsza dla niej niż ta z WOOM (obrotowa). Dlaczego? M.in. dlatego, że nadgarstek jest zawsze w jednej pozycji a w manetce obrotowej musi nim kręcić. Twierdzi też, że tutaj "precyzyjniej i łatwiej zmienia się biegi". Warto poszukać optymalnego ustawienia klamek hamulca i manetek zmiany biegów, tak aby nie przeszkadzały dzieciom w zmianie biegów.

Plusem rozwiązania zastosowanego we Frogu jest zauważalnie mniejsza tendencja (niemalże zerowa!) do bawienia się biegami i wrzucania niewłaściwego biegu w najmniej odpowiednim momencie.

Lekki rower dla dzieci Frog 55 - 20"

Hamulce we Frog 55 20" dostosowane do niedużych dłoni dziecięcych.

Miałem okazję też rozmawiać z pracownikami działu badań i rozwoju Frog Bikes na temat rodzaju manetek stosowanych w rowerach Frog. Poniżej wyjaśnienie, dlaczego zdecydowano się na stosowanie klasycznych manetek:

 • Uchwyty obrotowe z reguły działają bardzo dobrze na początku. Po kilku miesiącach, gdy kable ulegają zużyciu, zabrudzeniu (lepkie) zmiana biegów, szczególnie dla dzieci staje się trudna - i rzeczywiście, potwierdzają to dyskusje na różnych grupach rowerowych. Nie zauważyłem tego w przypadku manetek i kabli zastosowanych w WOOM 4 - czyli SRAM X4 (są to jednak znacznie droższe i lepsze modele niż Revoshift);
 • W trakcie prowadzonych testów z dziećmi, stwierdzono, że zmiana biegów z wykorzystaniem klasycznych manetek była wygodniejsza - potwierdzam, Amelka ma podobne odczucia po dobrym zapoznaniu się z FROG 55;
 • Manetki obrotowe powodują, że dzieci przypadkowo (podczas wsiadania i zsiadania) lub ruchów ciała, przypadkowo zmieniają biegi;
 • Manetki typu Revoshift są bardziej narażone na uszkodzenia gdy rower jest upuszczany lub w trakcie upadku rowerzysty. Szyba widokowa i plastikowa obudowa są bardzo kruche.

Córka znajomych ma rower z przerzutkami Revoshift, niestety ma problem ze zmianą biegów. Idzie jej to opornie, nie ma siły zmieniać biegów - naciągnąć linki... We Frogu takiego problemu nie ma!

Jedyny mankament jest taki, że FROGi dostarczane są w z klamkami odwrotnie niż u nas - lewa klamka odpowiada za hamulec tylny, a prawa klamka odpowiada za hamulec przedni. Zamiana zajmuje jednak 5 minut.

Amelka pędzi na rowerze Frog 55 - https://www.youtube.com/channel/UCT9PmeBKRQsm2bR5SWlBt-Q

Komponenty / dodatki

Frog dysponuje także 8 przełożeniami w tylnej kasecie, dla przykładu analogiczny model Authora tylko sześcioma. Czy Amelka wykorzystywała je wszystkie? Tak, chociaż zapewne z 6biegami też by sobie poradziła.

Frog 55 wyposażony jest oczywiście w światła odblaskowe (barwy czerwonej oraz białej) oraz błotniki ze wspornikami (bardzo stabilne). Można do niego dokupić także dedykowany bagażnik ale z moich doświadczeń wynika, że coś takiego głównie podnosi wagę i utrudnia wsiadanie dzieciom (z powodu znacznej wysokości bagażników).

Lekki rower dla dzieci Frog 55 - 20" - 8 biegowa kaseta shimano

8 rzędowa kaseta Shimano w rowerze Frog 55 20".

Dlaczego FROG 55 jest świetnym rowerem dla dzieci w wieku 6-8 lat? Ponieważ:
 • Posiada miękkie gripy, dzięki czemu dłoń dziecka jest w stanie je długo trzymać
 • Jest wyposażony w znakomite hamulce Tektro (przedni i tylni) z regulowanymi dźwigniami dla niewielkich dziecięcych dłoni (nie ma problemu z pewnym i pełnym objęciem klamek hamulca).
 • Kierownica jest wyposażona w regulowany wspornik - można obniżyć sylwetkę, jeśli chcemy podwyższyć kierownicę, trzeba jednak dokupić dodatkowy adapter
 • 20" koła ze znakomitymi oponami Kenda - terenowe 1,5"
 • Napęd 1x8 (kaseta 11-32, korby 114 mm, przednia zębatka 32T)
 • Łatwo zmieniać biegi dzięki zastosowaniu dedykowanych dzieciom manetkom Frog oraz świetnej jakości linkom i pancerzom Jagwire
 • Wyposażony w osłonę na łańcuch, błotniki, dzwonek
 • Siodełko jest regulowane w zakresie 56-70 cm
 • Odległość siodełko-pedały wynosi ok. 44 cm
 • Maksymalna wysokość kierownicy to 73 cm
 • Zawiera zestaw naprawczy: naklejki aby chronić lakier w najbardziej narażonych miejscach roweru.

Terenowe opony Frog 55 świetnie sprawdzały się na białoruskich szutrach

Plusy:

 • Waga - jest lżejszy niż np. Kross Hexagon czy Author Cosmic 20", nie wspominając o wersjach z amortyzatorami (np. Specialized Hotrock 20")
 • Jakość wykonania i użyte komponenty
 • Sportowo-turystyczny charakter roweru!
 • Wygodna manetka zmiany biegów - po 2-3 wycieczkach Amelka je opanowała i preferuje nad obrotową manetkę w WOOM4
 • Pełna dostępność komponentów / części zamiennych u producenta
 • Krótkie, wąskie korby, dzięki którym łatwiej pedałować i więszka siła jest przekazywana do napędzania - istotne przy znacznych odcinkach pokonywanych przez dzieci

Minusy:

 • Cena - od początku pandemii systematycznie rosnąca...

UWAGA
Na przełomie 2021/2022 r. model Frog 55 został zastąpiony przez model Frog 53

Rowery Frog i WOOM do przetestowania i nabycia w naszym Sklepie.

Edycja limitowana Tour de France dostępna tutaj - http://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?525,lekki-rower-dla-dziecka-frog53-20cali-tour-de-france

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu informacji o rowerach dla dzieci, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym rodzicom podjąć decyzję a nam w promocji strony :)

Wystarczy skopiować i wkleić poniższy kod. 

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6784/lekki-rower-dla-dziecka-na-kolach-20-cali---frog-55---testopinia" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki - Frog 55 - lekki rower dla dziecka 20 cali" width="400" height="276" /></a>

Komentarze

Gość - Basia 2018-03-20 09:45

Ja właśnie szukam pierwszych porządnych rowerów dla moich bliźniaków. Ja uwielbiam jeździć i szosówką i góralem więc chętnie zaczęłabym ich zabierać w krótkie i bezpieczne trasy ze sobą. Teraz już jeździmy razem i zarażam ich bakcylem górskim, bo ja duchem jestem góralką, jestem tego pewna ;) W te wakacje jedziemy znów Hotelu Arłamów http://www.arlamow.pl/ gdzie będziemy już drugi raz, bo są tam nie tylko przystosowani do wizyt z małymi dziećmi, ale też mają super trasy rowerowe dookoła.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.