dzisiaj jest poniedziałek, 27 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Z dzieckiem też się da czyli… rowerem po Roztoczu

2018-02-12 00:13

Nie zdecydowaliśmy się brać z sobą rowerów, pamiętamy o naszej zaprzyjaźnionej wypożyczalni rowerów „Ryś”. Zatrzymujemy się na parkingu naprzeciwko browaru, przechodzimy na drugą stronę ulicy i… trafiamy nie do tej wypożyczalni, do której chcieliśmy. Grzecznie przepraszamy za pomyłkę i wychodzimy. Ku naszemu zdziwieniu obok „Rysia” powstała druga wypożyczalnia, my jednak zdecydowanie polecamy „Rysia” – każdy znajdzie tu rower dla siebie, nawet dzieci. Sprzęt jest zawsze zadbany, czysty i sprawny.

 

 1. Wypożyczalnia Rowerów "Ryś"

  Jedziemy drogą w kierunku Ośrodka Edukacyjnego Roztoczańskiego Parku Narodowego i Stawów Echo. Zjeżdżamy na szeroką, wygodną ścieżkę rowerową, przed wjazdem do Parku zakupujemy bilety i pedałujemy dalej się w kierunku Florianki. Ścieżka rowerowa jest bezpieczna, wygodna, utwardzona, idealna na rodzinną wycieczkę – poza nielicznymi samochodami RPN nie mogą się nią poruszać samochody.

 2. Hodowla Stajenna Konika Polskiego

  Na miejscu, we Floriance możemy zwiedzić Izbę Leśną (mini-skansen, muzeum prezentujące życie we Floriance i gospodarkę leśną), dąb Florian, którego pień osiągnął już 770 cm obwodu, a w 1956 r. został uznany za pomnik przyrody oraz Stajenną Hodowlę Konika Polskiego. Znajduje się tam ok. 30 koników polskich. Niesamowita atrakcja dla dzieci! Można wyciągnąć przygotowane wcześniej kanapki, herbatę i zjeść na świeżym powietrzu w rodzinnym gronie. Na polanie przy drodze znajdują się wygodne wiaty z ławkami, my jednak decydujemy się zrobić piknik kilka kilometrów dalej, gdy Amelka się już obudzi.

 3. Górecko Stare

  Czas na herbatkę :)

  Ruszamy w kierunku Górecka Starego, przystanek robimy już poza granicami RPN, na małej polance przy drodze, obok pierwszych zabudowań. Od teraz, przez najbliższe kilka kilometrów będziemy jechać piękną asfaltową drogą, idealną do wycieczek rowerowych. ruch na trasie jest niewielki, po drodze mijamy sklepy oraz Schronisko Turystyczne Przy Starej Szkole w Górecku Starym. Jedziemy dalej prosto w kierunku Górecka Kościelnego. Na miejscu można zwiedzić modrzewiowy kościół parafialny z XVIII w., kapliczkę "na wodzie" z XIX w. oraz drugą "pod dębami", obok kaplicy znajdują się stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione z drewna, Karczma "Nad Szumem". Żeby powrócić na trasę, musimy cofnąć się w kierunku Górecka Starego i następnie na rozjeździe skręcić w lewo w Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (czerwone znaki).

  Tu niestety droga jest już częściej uczęszczana, a nawierzchnia staje się bardziej dziurawa. Jedziemy kilka km przez las, aż dojeżdżamy do miejscowości Tereszpol-Kukiełki. Skręcamy w kierunku wiosek Szozdy i Sochy. Tu zaczynają się podjazdy – pierwszy, dosyć łagodny ale długi, później mamy długi zjazd zakończony przejazdem kolejowym niestrzeżonym (uwaga, jeżdżą tędy pociągi!) i podjazd o nachyleniu 8%, który staje się sporym wyzwaniem, szczególnie z przyczepką załadowaną po brzegi. Jeśli już się zjedzie, trzeba zjechać, warto jednak zwolnić bo droga zrobi się dziurawa i może wytrząść naszego małego pasażera.

  Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

  Dla tych, którzy szukają inspiracji i rzetelnego źródła informacji o trasach rowerowych Roztocza, polecamy przewodnik "Rowerem po Roztoczu".

 4. Stawy Echo

  Ponownie wjeżdżamy do Roztoczańskiego Parku Narodowego, piękną asfaltową drogą. Mijamy stawy Echo, nad którymi można się zatrzymać i schłodzić – szczególnie w gorące dni. Jest to popularne miejsce spędzania czasu przez mieszkańców Zwierzyńca oraz wypoczywających w jego okolicach.

  Więcej informacji o Roztoczu na portalu:


Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.