Do Zagrody Guciów
Roztocze to przepiękne tereny, wspaniałe trasy rowerowe wśród pól, łąk i lasów oraz cisza i spokój. Tutaj czas biegnie wolniej, można odpocząć, dobrze zjeść i aktywnie spędzić czas.
Zwierzyniec i okolice odwiedziliśmy pewnej majówki. Trafiliśmy do wypożyczalni rowerów "Ryś". Po kilku latach nawiązaliśmy ponownie kontakt, czego efektem jest propozycja wycieczki rowerowej do Muzeum Etnograficzno-Przyrodniczego - Zagrody Guciów. W Zagrodzie mieści się mini skansen, można też zjeść - mieści się tam karczma z tradycyjną kuchnią wiejską, sklep z pamiątkami i przaśnymi produktami własnego wyrobu.
Trasa prowadzi częściowo nieutwardzoną drogą leśną (do Obroczy), dalej asfaltem przez wsie i lasy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Do Obroczy trasa prowadzi ścieżką leśną, dojedziemy nią do sklepu w Obroczy. Stamtąd juz tylko asfaltem. Alternatywnie całą trasę możemy pokonać asfaltem przez las, jest dłuższa o 2 km. Wtedy jedziemy przez Biały Słup (stacja kolejowa Zwierzyniec Towarowy). Trasa nie jest często uczęszczana przez samochody, warto jednak przypomnieć dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
W Zagrodzie możemy podziwiać przedwojenny wystrój izb, historyczne sprzęty rolnicze, latem zasmakować jogurtu z miodem, zsiadłym mlekiem i jagodami, lub zupy z pokrzyw i wielu innych smacznych potraw.
Polecamy wypożyczalnię rowerów "Ryś" w Zwierzyńcu.
Więcej informacji o Roztoczu na portalu:
-
Wypożyczalnia rowerów "Ryś"
Trasę proponujemy rozpocząć w wypożyczalni rowerów 'Ryś', która jest największą i najdłużej działającą wypożyczalnią rowerów w regionie. Mieści się niedaleko Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego, dyponuje ponad 100 rowerami, w tym dzięcięcymi, z fotelikami i przyczepkami do przewozu dzieci.
-
Zagroda Guciów
W Zagrodzie możemy podziwiać przedwojenny wystrój izb, historyczne sprzęty rolnicze, kolekcję meteorytów zebranych w kilkunastu krajach świata, w tym ostatni polski meteoryt nazwany Zakłodzie (od nazwy roztoczańskiej wsi, w której został odkryty w 1998 roku przez Stanisława Jachymka). Co ciekawe, na Roztoczu, we wsi Potok, 5 km od Guciowa zachowały się także ślady dinozaurów. W zagrodzie jest możliwość obejrzenia śladów ostatnich dinozaurów żyjących na terenie Polski. Latem 2013 r. za wstęp płaciliśmy po 10 zł (osoby dorosłe), bilet ulgowy - 5 zł - wydaje nam się, że to sporo.
W klimatycznie urządzonej gospodzie zasmakować jogurtu z miodem, zsiadłym mlekiem i jagodami, lub zupy z pokrzyw i wielu innych smacznych potraw - ceny jednak są dosyć wysokie.
Dla grup zorganizowanych przygotowano 3 ścieżki przyrodnicze i przyrodniczo-archeologiczne.
Dla tych, którzy szukają inspiracji i rzetelnego źródła informacji o trasach rowerowych Roztocza, polecamy przewodnik "Rowerem po Roztoczu".
Komentarze
a jakie jedzenie do plecaka? bo mojemu to kanapki nie smakują, a słodyczy nie chcę dawać.
to kup mu jakies maestro. to zawsze wchodzi i mięsne, więc siła.
My bierzemy banany, suszone owoce, jabłko, wafle ryżowe:) A czasem także zupki do odgrzania na palniku turystycznym.
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.