dzisiaj jest poniedziałek, 24 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Dom stanął na głowie czyli... wizyta w Szymbarku

2017-08-08 22:30

Kaszuby to niezwykła kraina i niezwykli ludzie, a w Szymbarku, w Centrum Edukacji i Promocji Regionu, posmakujecie ich smaków, zapachów i całej atmosfery w pigułce. Już od „progu”, czyli parkingu widać, że miejsce to cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów – nastawcie się, że ciężko znaleźć miejsce parkingowe.

Kiedy już wejdziecie do skansenu, macie pełną dowolność w ułożeniu sobie ścieżki zwiedzania. Pewnie najpierw skierujecie się do dziwnie wyglądającej budowli – niby dom, ale stoi na kominie, podłogą do góry. Czy to budowlana tradycja kaszubska? Nie, ale kaszubska alegoria obecnego świata, w którym dawne wartości straciły na znaczeniu i cały świat stoi na głowie.

Inne ciekawe obiekty budowlane to np. dom trapera kaszubskiego z Kanady, bunkier Gryfa Pomorskiego czy chata Sybiraka. Z każdą z tych budowli wiąże się ciekawa, a czasem smutna historia, którą najlepiej poznać na miejscu. Z rzeczy dziwnych i troszkę absurdalnych, czeka na Was najdłuższa deska świata. Pomysłodawcą ustanowienia takiego rekordu był Daniel Czapiewski, a drewno na najdłuższą deskę uzyskano z 51,2-metrowej daglezji rosnącej w kaszubskich lasach. Dużym wyzwaniem był transport 37-metrowej kłody, ważącej ponad 8 ton, z lasu na plac w Szymbarku, gdzie miała być poddana dalszej obróbce. Na pomoc zostały wezwane dźwigi i duże zestawy transportowe. Jak trudne to było zadanie, świadczy średnia prędkość transportu: 0,375 km/h – 6-kilometrowy odcinek kłoda pokonała w 16 h. Do cięcia kłody na deski zaproszono najstarszych kaszubskich rzemieślników, strażaków, policjantów, leśników, zespoły ludowe, działaczy i twórców ludowych, samorządowców oraz znane osobistości. Kłodę piłowało ponad 300 osób. W czasie cięcia zużyto 14 pił, kilkadziesiąt pilników i rękawic. Po 9 dniach pracy po 16 godzin dziennie, 12 czerwca 2002 r. ostatnie cięcie wykonał m.in. były Prezydent RP Lech Wałęsa. Deska ma 36,83 m długości i waży ponad 1100 kg.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Dla Waszych rodziców ciekawym miejscem okaże się „Tabacznik” - Muzeum Tabaki. Pomysłodawcą i twórcą Tabacznika jest właściciel CEPR-u, Daniel Czapiewski, który, twierdzi, że „zażywanie tabaki to dla Kaszubów szeroko pojęta obyczajowość, która wyzwala pozytywne podejście do drugiego człowieka”. Nie chodzi tu o promocję tabaki i tabakier (choć są piękne i oryginalne), ale o rozpowszechnienie tego kaszubskiego zwyczaju. Innym miejscem, gdzie dorośli będą chcieli spędzić więcej czasu jest tamtejszy browar słynący z warzenia piwa „Kaszubska Korona”.

Zatem - Do ùzdrzonka!

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.