Dwa i pół miliona kilometrów szyn czyli... Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Tu, gdzie dziś znalazło miejsce swego dożywotniego spoczynku kilkanaście starych parowozów, dawno temu, w 1885 roku nie było nawet stacji kolejowej – szyny musiano doprowadzić do Kościerzyny z miejscowości o wdzięcznej nazwie Pszczółki. Dziś natomiast jest tu znany w Polsce Skansen Parowozownia Kościerzyna. Co w nim zobaczymy?
Halę na cztery parowozy, sale wystawowe i ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już narzędzia, maszyny, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.
Dzieci mogą zaspokoić swoją ciekawość wspinając się po schodkach do kabin lokomotyw lub schodząc do kanału by zobaczyć spód tych wielotonowych olbrzymów. Polecamy zapoznawanie się z informacjami na tabliczkach umieszczonych przy eksponatach – można z nich dowiedzieć się na przykład, że niektóre lokomotywy w swym życiu przejechały ponad 2,5 miliona kilometrów! Jest tu najdłuższy parowóz wykonany w Polsce, wagon kolejki linowo-terenowej jeżdżącej na linii Zakopane – Gubałówka, najstarszy w zbiorach parowóz z 1915 roku, lokomotywy spalinowe, elektryczne, wagony motorowe i pociąg ratunkowy.
Uwaga! Chodząc po parowozach czy będąc w kanale pod nimi można łatwo pobrudzić się wszechobecnym olejem. Warto zabrać ubranie na zmianę i wilgotne chusteczki.
Komentarze
extra polecam cena biletu za trzy muzea(kaszub.akordeona i kolejnictwa to cena biletu normalnego - 12,00 zł
ulgowy - 10,00 zł
grupowy - 7,00 zł
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.