Glina, gliną, o glinie czyli... Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów
Wokół sama glina – tak krótko można by opisać miejsce, do którego chcemy Was zaprosić. Glina w postaci surowej (np. składowana na wolnym powietrzu, aby się zmroziła i skruszała) albo przegniatana przez walec albo już w swej docelowej postaci – garnka, dzbanuszka, miski. Otoczeni gliną żyją od pokoleń Państwo Neclowie – rodzina słynąca od dziesięciu pokoleń z wyrobu najwyższej jakości glinianych naczyń.
Warto tu przyjechać, bo w pracowni czeka na dzieci pokaz garncarstwa, a przewodnik opowie o procesie powstawania ceramicznych naczyń. Jeśli w danym dniu odbywa się malowanie (warto wcześniej zadzwonić i zapytać), dzieci zobaczą, jak wygląda zdobienie wyrobów.
Chętni mogą spróbować samemu ulepić kubeczek, miseczkę czy inny dzbanuszek. Gdyby powstały w ten sposób wyrób nie spełnił Waszych oczekiwań, to nie martwicie się – przy Muzeum działa sklepik z ceramicznymi pamiątkami z bieżącej produkcji.
Uwaga! Rodzice, po próbie lepienia garnków Wasze dziecko na pewno nie będzie czyste – glina na rękach, twarzy, włosach i ubraniu – tego się spodziewajcie. Warto mieć ubranie na zmianę i mokre chusteczki. Najlepiej sami też spróbujcie coś ulepić, wtedy cała rodzina będzie niczym gliniane monstra.
Będąc w Chmielnie warto poznać jego niezaprzeczalne walory turystyczne – być może dobrym pomysłem będzie pozostanie tu na kilka dni, by poznać przepiękny szlak wodny zwany popularnie "Kółkiem Raduńskim". Wspomniany szlak tworzy 10 połączonych ze sobą jezior – raj dla żeglarzy, kajakarzy oraz miłośników windsurfingu i wędkarzy.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.