dzisiaj jest poniedziałek, 24 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

W klumpach przez Kaszuby czyli... Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera

2014-02-28 18:33

W Kartuzach, w Muzeum Kaszubskim dowiecie się na przykład dlaczego Kaszubi zakładali koniom pracującym w polu specjalne buty „klumpy”, zobaczycie najstarszy fragment materiału w Polsce, wykonany z trzciny i łyka lipowego (pochodzi z neolitu 5000 - 4000 lat p.n.e.!). Zbiory Muzeum Kaszubskiego prezentowane są w XIX wiecznej willi w siedmiu salach wystawowych. Ekspozycja stała prezentuje: rolnictwo, rybołówstwo, gospodarstwo domowe, garncarstwo, sztukę ludową, posag panny młodej, izbę kaszubską. Oto co możecie zobaczyć w kliku salach:

Sala I poświęcona jest jednemu z głównych zajęć Kaszubów - rybołówstwu. Przedstawione są w niej pierwsze narzędzia stosowane do połowu ryb, różnego typu czółna, sprzęt rybacki.

Sala II - rolnictwo - w tej sali przedstawione zostały narzędzia służące do uprawy roli, a więc pługi, radła, brony, kultywatory, jak i szereg narzędzi pomocniczych.

Sala III - gospodarstwo domowe - prezentuje sprzęt kuchenny, kolekcję maselnic, foremek do masła, żelazek, narzędzi do mierzenia płodów rolnych.

Sala IV - garncarstwo - przedstawia ceramikę kaszubską z warsztatu rodziny Neclów, Meissnerów i Kaźmierczaków. Prezentowane na wystawie wyroby ceramiczne charakteryzują się specyficznymi motywami w postaci gwiazdy kaszubskiej, rybich łusek, tulipana, lilii i wianka.

Maluchy z pewnością zainteresują się ludowymi zabawkami, a wyzwaniem dla całej rodziny będzie próba wyśpiewania kaszubskiego alfabetu – dla ułatwienia jest specjalna tablica obrazkowa. Po wizycie w Muzeum zaśpiewanie piosenki cytowanej na początku nie będzie już dla Was problemem.

* www.muzeum-kaszubskie.gda.pl

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.