dzisiaj jest czwartek, 21 listopada 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kielecczyzna w jeden dzień

2013-12-28 13:18
  1. Dąb "Bartek"

    Wbrew powszechnej opinii dąb „Bartek” nie jest najstarszym dębem w Polsce. W kategorii wiekowej zajmuje 3. miejsce. Robi natomiast duże wrażenie swoim majestatycznym wyglądem. Zapytacie, jakie są obecne wymiary Bartka? Spieszymy z odpowiedzią. Mierzy on obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. Ze względu na spróchniały pień trudno jest dokładnie oszacować wiek drzewa, ale naukowcy określili, że Dąb „Bartek” liczy sobie od 645 do 670 lat. Niestety, wiek i rozmiary konarów nie służą „Bartkowi”, dlatego od wielu lat przyrodnicy dbają o „Bartka”, pomagając mu utrzymać konary na odpowiedniej wysokości oraz uszczelniając próchniejący pień.

    Jak na tak wiekowe drzewo przystało „Bartek” ma swoje własne legendy wplecione w konary, które na przestrzeni wieków niejedno widziały i nie jedno słyszały. Mówi się, że w cieniu dębu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski. Jan III Sobieski wracając spod Wiednia miał ukryć w dziupli gąsiorek wina, rusznicę i szablę turecką. Dziupla już dawno zarosła, ale może dzieciom uda się znaleźć jej ślady? Przy okazji polecamy przyjrzeć się innym wiekowym mieszkańcom tej leśnej alei, np. posadzonemu tam „Małemu Bartkowi” zwanemu „Bartusiem”. Wizyta u Króla Drzew jest bezpłatna, opłata za parking ok. 3 zł.

  2. Jaskinia "Raj"

    Gdy zapytacie dzieci – gdzie jest raj – pokażą palcem na niebo, czyli w górę; my, tymczasem, zapraszamy Was do raju pod ziemią. Na terenie rezerwatu przyrody „Jaskinia Raj” 9,5 metra pod ziemią jest właśnie Jaskinia „Raj'. Dociekliwym podpowiadamy, że nazwa została dobrana pod kątem niedaleko położonej jaskini Piekło. Być może z powodu nazwy Jaskinia „Raj' uważana jest za najładniejszą w Polsce; niewątpliwie jest największą atrakcją turystyczną rejonu Gór Świętokrzyskich. Ciekawostką jest też fakt, że została odkryta przypadkowo przez mieszkańców okolicznych wsi.

    Przyczepki rowerowe dla dzieci do nabycia za pośrednictwem naszego Sklepu - http://sklep.dzieciakiwplecaki.pl/

    Choć niewielka, wyróżnia się wśród polskich jaskiń bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Mamy tu perły jaskiniowe, pola ryżowe, harfę i pagodę. W Sali Stalaktytowej występują setki stalaktytów w rożnych stadiach rozwoju. Ich liczba sięga ponad 200 szt./m2! Jaskinia „Raj' należy do nielicznych w kraju jaskiń oświetlonych elektrycznie i udostępnionych do zwiedzania pod opieką przewodnika. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów.

    Więcej informacji na temat zwiedzania Jaskini 'Raj'.

  3. Ruiny zamku w Chęcinach

    W niepozornej na pierwszy rzut oka miejscowości Chęciny, na najwyższym w okolicy wzgórzu liczącym 367 m n.p.m., od XIII wieku stoi zamek. Obecnie to tylko ruiny, ale i tak warto poświęcić im trochę czasu. Jego budowa związana jest z początkiem eksploatacji okolicznych złóż kruszcowych. W swojej historii był siedzibą starostwa, skarbcem, ciężkim więzieniem stanu, rezydencją królewskich wdów.

    Gdy staniecie pośrodku dziedzińca i spojrzycie na pozostałości murów, zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że w czasie swej świetności dziedziniec otaczały wysokie na 9 metrów mury ze strzelnicami i gankiem dla straży. Zamek dzielił się na dwie części: starszą (górną), rozciągającą się między dwoma okrągłymi basztami oraz młodszą (dolną), którą dobudowano w XV wieku. Wjazd do zamku prowadził od strony wschodniej przez zwodzony most i wysuniętą przed basztę bramę zabezpieczoną żelazną kratą (tzw. broną), opuszczaną na noc. Pośrodku jego dziedzińca znajduje się otwór po studni, wykutej w skale na głębokość 100 m. Prawdopodobnie przez nią i podziemny korytarz prowadzący do chęcińskiego kościoła utrzymywano łączność w czasie oblężenia.

    Według legend, w podziemnych lochach znajdują się skarby pozostawione w pośpiechu przez królową Bonę, a na wzgórzach pojawia się wieczorową porą rycerz cwałujący na czarnym koniu. Będąc na zamku w pogodny dzień trzeba koniecznie wejść na wieżę widokową, by podziwiać wartą wysiłku mięśniowego panoramę Gór Świętokrzyskich! Ciekawostka ze współczesnego życia zamku: całkiem niedawno ekipa filmowa zawitała do Chęcin, kręcąc sceny do czwartej serii popularnego serialu „Ojciec Mateusz”.

    Więcej informacji na temat zamku w Chęcinach.

    Do połowy kwietnia 2015 r. zamek w Chęcinach, z powodu remontu, jest zamknięty dla zwiedzających.

  4. Rezerwat Kadzielnia

    Zdobycie zamku w Chęcinach, to nie lada wyzwanie i duży wysiłek energetyczny. Jeśli starczy Wam jeszcze sił na spacer wśród malowniczych skał to polecamy Kielce. Wydaje się, że miasto jakich wiele, a jednak inne. Bo ile miast w Polsce może pochwalić się posiadaniem ścisłego rezerwatu przyrody nieożywionej, w dodatku w prawie samym swym centrum? A Kielce mogą, bo mają rezerwat Kadzielnia.

    Na obszarze 0,6 hektara znajduje się największe na Kielecczyźnie skupisko jaskiń – 26. Ochronie podlega najwyższa część wyniosłego skalnego cypla, tzw. Skałka Geologów, wznosząca się pośrodku nieczynnego od 1962 r. kamieniołomu. Nazwa rezerwatu „Kadzielnia” pochodzi od zbierania na nim w dawnych czasach ziół na kadzidło dla potrzeb katedry. 16 z 26 jaskiń występuje w masywie Skałki Geologów - przy wypatrywaniu wejść do grot przyda się lornetka!

    W dalekiej przeszłości w pieczarach chroniły się nosorożce włochate i niedźwiedzie jaskiniowe. Podczas spacerów nie zawadzi poszukać skamieniałości. Naukowcy natrafili tu m.in. na ślady ryb pancernych sprzed 350 mln lat, kiedy na terenach dzisiejszej Kielecczyzny rozciągało się morze. Obecnie utworzono tu tarasy widokowe, alejki spacerowe a nawet amfiteatr, w którym latem odbywają się koncerty. Skałka Geologów otoczona jest z trzech stron tzw. Szmaragdowym Jeziorem. Niezwykły kolor wody to efekt zjawiska optycznego - promienie światła odbijają się od zlasowanego wapienia.

    Informacje praktyczne na temat Rezerwatu Kadzielnia.

Komentarze

Gość - informacja 2015-01-01 14:53

ruiny zamku w Chęcinach są nieczynne dla zwiedzających do połowy kwietnia 2015 r

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.