Twoje dziecko choruje na AZS? Sprawdź, jak pomóc mu sobie z nią radzić!
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która należy obecnie do najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Choć towarzyszy jej wiele uciążliwych objawów, pamiętając o kilku prostych zasadach, możemy skutecznie poprawić jakość życia naszego dziecka.
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która należy obecnie do najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Choć towarzyszy jej wiele uciążliwych objawów, pamiętając o kilku prostych zasadach, możemy skutecznie poprawić jakość życia naszego dziecka.
Zadbaj o jego otoczenie
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu alergicznym, przez co często za nasilenie objawów odpowiedzialne są alergeny. Wiele z nich, takie jak roztocza kurzu, obecnych jest w naszych domach i mieszkaniach, dlatego by uniknąć zaostrzenia przebiegu choroby, zadbajmy o swoje najbliższe otoczenie: używajmy materaców oraz pościeli z włókien hypoalergicznych, regularnie pierzmy pościel dziecka, najlepiej w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, systematycznie odkurzajmy i wietrzmy mieszkanie, nie przegrzewajmy pomieszczeń, a także pozbywajmy się starych gazet i innych przedmiotów, na których może gromadzić się kurz.
Zwróć uwagę na garderobę dziecka
Objawy, jakie daje atopowe zapalenie skóry u niemowlaka lub starszego dziecka, mogą się nasilać także z powodu nieodpowiednio dobranej garderoby. Postaraj się dopasowywać ubranie do temperatury otoczenia, by uniknąć nie tylko wyziębiania, ale też przegrzewania ciała – pot może zaostrzać objawy. Wybieraj przewiewne, bawełniane ubrania, unikaj natomiast wełnianych i syntetycznych tkanin, które źle wpływają na kondycję skóry.
Dostosuj aktywność do organizmu dziecka
Co prawda intensywny wysiłek fizyczny i pot mogą pogorszyć przebieg atopowego zapalenia skóry, nie oznacza to, że nasze dziecko ma w ogóle nie uprawiać sportu. Rodzaj aktywności fizycznej powinien być dostosowany do możliwości dziecka, przy czym mogą się one różnić w zależności od fazy choroby. Osobom z AZS często poleca się pływanie, niemniej kąpiel w basenie, przez zawarty w wodzie chlor, może zaostrzyć pojawiające się symptomy. Jeśli nie chcesz rezygnować z chodzenia na pływalnię, po wyjściu z wody zawsze dokładnie myj skórę malucha delikatnym środkiem myjącym, a następnie dobrze natłuść ją emolientami.
Nie zapominajmy jednak o obserwacji dziecka i zwracaniu uwagi na reakcje jego organizmu na daną aktywność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy lub dojdzie do pogorszenia stanu skóry dziecka, zrezygnujmy, przynajmniej tymczasowo, z uprawiania danej dyscypliny sportu.
Zabawa i kontakt ze zwierzętami
Wszystkie materiałowe zabawki, a zwłaszcza uwielbiane przez maluchy pluszowe maskotki, są prawdziwym siedliskiem roztoczy. Nie musisz od razu pozbawiać dziecka jego ulubionych zabawek, ale pamiętaj, by regularnie je prać przy użyciu łagodnych detergentów, najlepiej przeznaczonych dla dzieci, w temperaturze wynoszącej co najmniej 60 stopni Celsjusza.
Nieco gorzej kwestia ta prezentuje się w przypadku zwierząt domowych, w tym psów, kotów i chomików, których sierść jest bardzo silnym alergenem. Jeśli okaże się, że kondycja skóry naszej pociechy pogarsza się po kontakcie z jakimś gatunkiem, niestety powinna go unikać.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.