dzisiaj jest środa, 24 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Dolnośląskie z dziećmi na weekend i na wakacje - Dzieciaki w Plecaki polecają

2023-07-27 12:03

Rudawy Janowickie i Sokoliki

Dla aktywnych rodzin, szczególnie tych wspinających się, polecamy Rudawy Janowickie i Góry Sokole, czyli słynne Sokoliki. Rejony piękne, z wieloma strzelistymi formacjami skalnymi, nierzadko przypominającymi lub kojarzącymi się z jakimiś formami z bajek, legend - Sfinks, Fajka, tron, koń czy nosorożec to tylko niektóre z ciekawych nazw. Podejścia nie są trudne, szlaki raczej spacerowe, ale można zaplanować wycieczki całodniowe i naprawdę się zmęczyć. Do wielu ze skał da się podejść z wózkiem, lepiej jednak aby był to wózek na dużych pompowanych kołach. My chodziliśmy przede wszystkim z nosidłem i taką formę wędrówek po gorach z małymi dziećmi polecamy. A z tymi dziećmi, które potrafią same przejść spory dystans, zachęcamy motywować (więcej o tym w naszym artykule Wycieczki w górach z dziećmi czyli trudna sztuka motywacji) do jak najciekawszych wycieczek.

Co istotne, większość ruchu turystycznego koncentruje się raczej na szlakach Karkonoszy, dzięki czemu można tutaj odpocząć, przysiąść na kamieniu i wsłuchać się w dźwięki przyrody. Bywa, że przez cały dzień spotyka się 1-2 osoby (Rudawy). W Sokolikach ruch jest znacznie większy, ze względu na dużą popularność tego rejonu w środowisku wspinaczy i platformę widokową na Sokoliku Dużym, na którą polecamy wejść!

Jeśli lubicie ruiny zamków i fortyfikacji, polecamy wybrać się na wycieczkę na Zamek Bolczów. Położony w Rudawach Janowickich, z dala od głównych szlaków turystycznych.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Kolejną atrakcją Rudaw Janowickich są Kolorowe Jeziorka zlokalizowane w miejscowości Wieściszowice na północnym zboczu Wielkiej Kopy. Szlak współtworzą 4 jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne (lazurowe) i zielone. Ich zabarwienie związane jest z występowaniem różnych związków chemicznych i kopalniami, które funkjonowały tutaj od XVIII do XIX wieku. Po zamknięciu kopalni, natura wypełniła wyrobiska wodą, tworząc niezwykłe jeziorka. Więcej we wpisie Wycieczka do kolorowych jeziorek w Rudawskim Parku Krajobrazowym.

Rowerem lub samochodem po Dolinie Pałaców

Miłośnikom pałaców i zamków polecamy wycieczki w Dolinie Pałaców - rowerem lub samochodem. My próbowaliśmy obydwu tych form. Z dziećmi oczywiście można zobaczyć zdecydowanie więcej jadąc samochodem, ale wycieczka Doliną Bobru potrafi dostarczyć niesamowitej frajdy, ciekawych widoków i ... dać w kość! :)

Zamek Książ i stadnina ogierów

Ogromną atrakcją jest Zamek Książ w Wałbrzychu, który obrósł legendami i stał się miejscem wielu spotkań miłośników tajemnic. Na nas największe wrażenie robi nie oglądany z bliska a z punktu widokowego znajdującego się kilkanaście minut od zamku. Naszym zdaniem zwiedzanie wnętrz zamku można sobie odpuścić, niestety dla naszych dzieci nie było to atrakcją :( Zamek został też rozkradziony w czasie i po wojnie, stąd też wielu eksponatów nie można podziwiać. Nigdy nie udało nam się także odwiedzić podziemi, a to były zalane, a to zamknięte z innego powodu. Za to zwiedzanie Stadniny Ogierów zlokalizowanej kilkaset metrów od zamku było czymś niesamowitym. Moglibyśmy tam spędzić pewnie z pół dnia, tak Amelce się spodobało! W dodatku mieliśmy szczęście, gdyż trafiliśmy na pokazy koni rasy śląskiej.

Karkonosze - wędrówki po górach, atrakcyjne wodospady

Dla mnie to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce - obok Tatr i Pienin. Są wyraziste, pięknie wędruje się wzdłuż karkonoskich szczytów. Zawsze chętnie tu wracam i nie przeszkadza mi, że danym szlakiem idę po raz kolejny. Wspaniałe widoki (Szrenica, Łabski Szczyt, Śnieżne Kotły...), klimatyczne, pięknie położone schroniska (Samotnia). A do tego łatwo dostępne wodospady, które zawsze robią na dzieciach wrażenie - Szklarki, Kamieńczyk czy mało znany a równie piękny Wodospad Pogórnej. Przykładowe wycieczki w Karkonoszach opisane tutaj.

Zamek Chojnik

Pięknie położony Zamek Chojnik to cel wielu wycieczek. Stosunkowo łatwe dojście i schronisko na szczycie powodują, że to atrakcyjne miejsce na wycieczkę z dziećmi. Rozmiary zamku pozwalają sądzić, że był to jeden z najważniejszych zamków w okolicy, co jest potwierdzane również przez znane dziś dokumenty. 

Szczególnie warto wejść na wieżę widokową (uwaga, koniecznie pilnujmy dzieci na schodach, jest ciasno. Na szczęście w samej wieży zejście i wejście są oddzielone). Z wieży rozciąga się przepiękny widok na całą okolicę.

Panorama z wieży widokowej zamku Chojnik.

Na Zamek można wejść także innymi szlakami z Podgórzyna, Przesieki, Jagniątkowa czy z Sobieszowa. Opis innych szlaków turystycznych prowadzących do niego można zobaczyć na oficjalnej stronie zamku Chojnik.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Parki Miniatur zawsze cieszą się popularnością, nie tylko wśród dzieci. Miejsce to odwiedziliśmy gdy nasze dzieci były dopiero w drodze, ale dla nas i naszych znajomych była to ciekawa atrakcja. Szczególnie, że w parku przedstawiono lokalne zabytki, a nie budowle z dalekich krajów.

Huta Julia w Piechowicach

Natomiast jeśli chcecie zobaczyć jak jest produkowane szkło, koniecznie wybierzcie się na zwiedzanie i pokaz w Hucie Julia w Piechowicach. Wszyscy nasi znajomi, którzy odwiedzali to miejsce bardzo je polecają!

Podziemne miasta Gór Sowich - Włodarz, Osówka, Kamienna Góra,

Prawda, że chłopcy lubią tajemnice i obiekty wojskowe? A że mężczyźni w każdym wieku są jak chłopcy, dlatego przygoda i atrakcja gwarantowana dla ojców i synów w podziemnych miastach Gór Sowich, które powstały w ramach Projektu Riese w czasie II wojny światowej. Udostępnione do zwiedzania są:

- Kompleks Włodarz

- Osówka - Głuszyca

- Muzeum Sztolni Walimskich

Oprócz tego dostępne do zwiedzania są także byłe kopalnie uranu, np. w Kowarach. Więcej informacji na stronie http://www.podziemia.pl/index.php?strona=31&kategoria=2

Góry Stołowe czyli Szczeliniec i Błędne Skały

Skalne labirynty, legendy, niesamowicie kręte drogi, przeciskanie się przez wąskie przesmyki skalne. Na to wszystko musimy być gotowi wybierając się w Góry Stołowe. Zdecydowanie łatwiej dojechać na szlaki pod Szczeliniec, niestety Błędne Skały są mocno oblegane w sezonie i specyficzny dojazd i parking powodują, że znaczną część wycieczki możemy poświęcić na dojazd/wyjazd i parkowanie. Można oczywiście połączyć te 2 atrakcje w jedną wycieczkę, dla małych dzieci może jednak okazać się to zbyt dużym wyzwaniem.

Nam osobiście bardziej podobało się na Szczelińcu i takie wrażenia mamy zarówno po pobytach z czasów studenckich i teraz, z dziećmi.

Muzeum Techniki w Jaworzynie Śląskiej

Pociągi lubią bez wyjątku wszystkie dzieci! A Muzeum w Jaworzynie Śląskiej jest wyjątkowe, bo prowadzone przez Pasjonatów. Można  przejechać się na krótkim odcinku drezyną, wybrać się na kilkusetmetrową wycieczkę pociągiem, wejśc do ciuchci i wcale nikt na nas nie nakrzyczy z tego powodu!

Wrocław i okolice

Wrocławskie krasnale

Wycieczka szlakiem wrocławskich krasnali to naszym zdaniem ciekawy pomysł na zwiedzenie przynajmniej części starego miasta i Ostrowa Tumskiego. My akurat odbyliśmy ją podczas jednego z zimowych, mroźnych wieczorów, ale dzieciaki były zachwycone! Prześcigały się w odnajdywaniu krasnali i mróz prawie nam nie przeszkadzał :)

ZOO z Afrykarium

Droga atrakcja ale warto odłożyć na bilet do wrocławskiego ZOO. Największą naszym zdaniem atrakcję jest Afrykarium, ale pozostałą część widzieliśmy w małym stopniu. Ogrom gatunków jakie są zaprezentowane w Afrykarium jest godny uwagi. Nasze dzieciaki były zachwycone bawiącymi się hipopotamami czy pływającymi pingwinami.

Ślężański Park Krajobrazowy

Bardzo blisko Wrocławia, bez tłumów (chyba, że w wolne dni świąteczne). Z podejściami do zrobienia przez najmłodszych. Wycieczka na Ślężę potrwa kilka godzin a ze szczytu przy dobrej pogodzie ciekawe widoki na okolice.

Gdzie nocować?

My nocowaliśmy z naszymi dziećmi w 2 miejscach - w Agroturystyce "Pod Śnieżką" i w Hotelu Concordia. Inne noclegi w dolnośląskim znajdziecie w naszym portalu w zakładce "Noclegi" lub za pośrednictwem booking.com.

To tylko mała część atrakcji, wkrótce dodamy i opiszemy kolejne, czyli:

Zamek Czocha, Świeradów Zdrój i Góry Izerskie

Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie

Masyw Śnieżnika i kolejne atrakcje :)

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zaplanowaniu wyjazdu w podlaskie (na Podlasie), będziemy wdzięczni za udostępnienie https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6341/dolnoslaskie-z-dziecmi-na-weekend-i-na-wakacje---dzieciaki-w-ple go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym zaplanować wyjazd na Dolny Śląsk z dziećmi :)

Wystarczy skopiować i wkleić poniższy kod. 

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6341/dolnoslaskie-z-dziecmi-na-weekend-i-na-wakacje---dzieciaki-w-ple" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki - Dolnośląskie z dziećmi" width="400" height="276" /></a>

Dzieciaki w Plecaki

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.