Fizyka Na Zimno czyli weekend niskich temperatur w Koperniku
Fizyka to szkolny postrach humanistów i nocny koszmar artystycznych dusz. Pora przełamać lęki, podejść do niej na zimno i przekonać się, jaka potrafi być fascynująca. Przecież towarzyszy nam na co dzień - kiedy rozcieramy zmarznięte ręce, gotujemy wodę na herbatę, gramy w piłkę. Fizyka drepcze nam po piętach w każdym momencie i każdym miejscu. Przygotowując się do nieuchronnie nadchodzącej zimy, skupimy się na zagadnieniach związanych z niskimi temperaturami. Przekonajcie się, że nie będąc Einsteinem można nie tylko zrozumieć fizykę, ale także dobrze się nią bawić.
W programie:
- rysowanie piorunami - za pomocą niewielkiego generatora Tesli i emitowanych przez niego iskier, stworzycie niezwykły napis.
- kosmiczne cząstki - w czasie kiedy czytacie ten tekst, przez Wasze ciała przelatuje kilkaset rozpędzonych do ogromnych prędkości cząstek promieniowania kosmicznego! Czy można je zobaczyć? Dzięki komorze mgłowej zauważycie ślady, jakie pozostawią mknąc przez atmosferę.
- lewitujące nadprzewodniki - nadprzewodniki wykorzystywane są m. in. w lewitujących pociągach szybkiej kolei MagLev. Tutaj zobaczycie ich niezwykłe właściwości na żywo.
- mój hologram - samodzielnie wykonacie własny hologram.
- czemu lodówka grzeje? - przekonacie się, że lodówka jest w rzeczywistości grzałką, a zasadę jej działania często wykorzystujemy w upalne dni.
- rozpręż się - wykorzystując kamerę termowizyjną zobaczycie zmiany temperatur.
4 -5 października, Centrum Nauki Kopernik, wstęp w ramach biletu na wystawy stałe.
Zapraszamy w imieniu organizatorów.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.