Z niedzielną wizytą u Fryderyka czyli... Dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Niedzielne koncerty fortepianowe, słynni światowi pianiści i otoczenie urokliwego parku - oto dlaczego warto odwiedzić Żelazową Wolę, miejsce urodzin Fryderyka Chopina.
Dawniej stał tam pałac, ale strawił go pożar, a to, co dziś zostało, to w rzeczywistości tylko dom z pomieszczeniami dla służby zrekonstruowany w kształcie dworku oddającego klimat pierwszych dekad XIX w. Zwiedzamy 6 pomieszczeń, które w czasach, gdy były własnością Chopinów, miały zupełnie inny charakter. Nie mniej jednak postarano się nawiązać do tych czasów.
W dworku zgromadzono m.in.: warszawski fortepian firmy Leszczyński z pierwszej połowy XIX w., pionowy klawikord zwany „żyrafą” firmy Fried, Külbors z Wrocławia z XIX w., ponadto dziewiętnastowieczne meble w stylu biedermeier oraz portrety Fryderyka Chopina i jego rodziny. W saloniku muzycznym stoi współczesny fortepian, na którym grają pianiści podczas koncertów chopinowskich odbywających się w sezonie letnim. Zobaczymy również dokumenty rodzinne (m.in. akt ślubu rodziców Fryderyka, akt jego urodzenia) oraz liczne grafiki i obrazy z XIX wieku.
Mimo że park tonie w bujnej zieleni, między drzewami meandruje rzeka Utrata i wszystko wygląda tak pięknie, że chciałoby się pobiegać, to jednak miejsce i jego charakter narzucają spacerującym spokojny charakter wypoczynku.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.