dzisiaj jest środa, 24 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Powrót do przeszłości motoryzacji czyli... Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

2014-02-28 15:35

Pan Witold zadbał o każdy szczegół – od odtworzenia klimatu jednej z gdyńskich uliczek (oryginalny bruk z ulicy Starowiejskiej; oryginalna cegła z ulicy Ogarnej) poprzez zebranie niemal 50 zabytkowych samochodów i około 150 motocykli. Każdy z prezentowanych pojazdów jest odrestaurowany z dbałością o najdrobniejszy szczegół.

Są tu m.in. auta marki Mercedes, Ford i Fiat. Obejrzeć można również motocykle z Anglii, Belgii, Francji, Stanów Zjednoczonych, a także polskie Sokoły. Jest też liczna kolekcja niemieckich jednośladów cywilnych z lat 30.

Większość eksponatów w muzeum została wyprodukowana przed 1945 r., mimo to nie brakuje tu również akcentów z lat PRL-u, jak na przykład kultowego skutera OSA czy Skody Tudor rocznik 1948 - niezwykle popularnego w powojennej Polsce auta, używanego przeważnie jako karetka pogotowia lub pojazd służb i urzędów.

Najstarszy eksponowany samochód to Raleigh z 1918 r. Jednym z najciekawszych zabytków, pamiętającym powstanie Gdyni, jest Buick Master Six z 1925 r. z oryginalnym czarnym lakierem, tapicerką i amerykańskim powietrzem w oponach. Zobaczyć tu można także Renault NN oraz Forda T z 1926 r. Ciekawie prezentuje się kolekcja odrestaurowanych mercedesów z lat 30. (model 170V), jak również Mercedes Stuttgart z 1926 r.

Co jeszcze kryją zbiory pana Witolda? Nie zdradzimy – sami sprawdźcie, bo warto! Pokażcie dzieciom samochody i motocykle pozbawione współczesnych gadżetów, elektroniki i obłych kształtów. Dajcie im szansę połknąć bakcyla kolekcjonerstwa, niech dowiedzą się, jak smakuje życie przyprawione szczyptą pozytywnego szaleństwa – może zainspirowane zbiorami same zaczną coś kolekcjonować? A kiedy podrosną będą Wam wdzięczne za pokazanie drogi do ciekawego sposobu na życie. Na koniec zapraszamy do stylowej przedwojennej kawiarni na kawę z domieszką…pasji.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.