Pierwsza podróż z niemowlakiem
Pierwsze wakacje po narodzinach dziecka to dla rodziców jeden wielki dylemat. Czy zrezygnować z letniego wyjazdu? Czy zostawić kilkumiesięczne niemowlę pod opieką dziadków i odpocząć od rodzicielskich obowiązków? Tymczasem istnieje jeszcze trzecie wyjście – podróż z maluchem! Wbrew obawom jest to rozwiązanie bezpieczne dla dziecka, a odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć problemów i w pełni cieszyć się z rodzinnego wyjazdu.
Wybór środka transportu
Podróżując z niemowlęciem najwygodniejszym środkiem transportu z pewnością jest samochód. Pojemny bagażnik umożliwia spakowanie wszystkich niezbędnych bagaży, łącznie z nosidełkiem, wózkiem czy turystycznym łóżeczkiem. Ponadto własne auto daje możliwość częstych postojów, gdy pojawi się potrzeba karmienia czy przewinięcia dziecka. Niezbędnym elementem wyposażenia samochodu jest certyfikowany, spełniający europejskie normy bezpieczeństwa fotelik. Należy umieścić go na tylnym siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy. Przewożenie niemowlęcia na przednim siedzeniu jest zabronione ze względu na ryzyko otworzenia się poduszek powietrznych, które mogłyby spowodować u niego niebezpieczne dla życia obrażenia. Razem z dzieckiem na tylnym siedzeniu powinno siedzieć jedno z rodziców. W podręcznym bagażu warto mieć ulubione zabawki i grzechotki, aby odwrócić uwagę malucha od niewygód podróży. Ważne jest też unikanie zbyt silnej klimatyzacji oraz głośnej muzyki w samochodzie. Niestety, nie wszędzie możemy dojechać autem. Alternatywnym środkiem transportu jest samolot, którego zaletą jest zdecydowanie szybsze pokonywanie dużych dystansów. Transport lotniczy jest absolutnie przeciwwskazany u dzieci poniżej 1 tygodnia życia, jednak już powyżej 3 miesiąca możemy po konsultacji z pediatrą zabrać naszą pociechę na pokład samolotu. Dzieci do 2 roku życia są przewożone na kolanach opiekuna, dlatego bilety dla nich są znacznie tańsze lub wręcz bezpłatne. Dodatkowo pokarm dla niemowląt nie jest objęty limitem płynów przewożonych w bagażu podręcznym, a oprócz standartowego bagażu można nieodpłatnie przewieźć wózek lub inne akcesorium (nosidełko, fotelik, łóżeczko turystyczne).
Bagaż dla niemowlaka
Spakowanie bagażu na pierwszą podróż z niemowlakiem to nie lada wyzwanie! Oprócz ubranek, pieluch, kosmetyków czy ulubionych zabawek należy zadbać o odpowiednie zaopatrzenie apteczki. Podstawowym kosmetykiem na wakacyjnym wyjeździe jest krem przeciwsłoneczny z filtrem o faktorze SPF 50, który ochroni delikatną skórę dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jeżeli planujemy zabrać maluszka do hotelowego basenu, zadbajmy o zakup pieluszek do pływania. Niezłym pomysłem jest też wcześniejsze zaopatrzenie się w pożywienie dla dziecka, gdyż takie produkty jak mleko modyfikowane czy owocowe przeciery w słoiczkach mogą być w miejscowościach turystycznych dużo droższe lub wręcz niedostępne. Apteczka powinna być wyposażona w preparaty przeciwgorączkowe dla niemowląt, termometr, środki opatrunkowe, środki przeciw ukąszeniom owadów, leki przeciwbiegunkowe, probiotyki i środki opatrunkowe. U kilkumiesięcznego dziecka problemem może być także ząbkowanie. Aby zmniejszyć ból i dyskomfort malucha warto mieć przy sobie żel na ząbkowanie Anaftin® Baby. Ten bioadhezyjny żel szybko tworzy warstwę chroniąca dziąsła przed bólem, a jego naturalne składniki pomagają zmniejszyć ból i zaczerwienienie zmienionych miejsc. Co ważne, posiada on wygodny aplikator, który umożliwia podanie dziecku preparatu nawet w podróży, a jego silikonowe wypustki masują dziąsła, łagodząc dyskomfort związany z wyrzynaniem ząbków. Podróżując samolotem nie zapomnij o spakowaniu do bagażu podręcznego ciepłych ubranek – nawet jeżeli na zewnątrz temperatura jest wysoka, podczas lotu może ona ulec znacznemu obniżeniu.
Spokojne wakacje
Ostatnim aspektem wakacji z maluchem jest wybór miejsca podróży. Tutaj jednak bardzo dużo zależy od determinacji rodziców – niektórzy wybierają spokojną i bezpieczną opcję wypoczynku w luksusowym hotelu, inni natomiast wraz z nosidełkiem zdobywają górskie szczyty. Każda z opcji jest dopuszczalna i bezpieczna, pod warunkiem rzetelnego zebrania informacji i przygotowania do wyjazdu. Wyjeżdżając za granicę nie zapomnijmy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Zorientujmy się też, gdzie w razie konieczności będziemy mogli skorzystać z pomocy pediatry. Dobrze spakowany bagaż i niezbędna wiedza pozwolą nam spędzić niezapomniane rodzinne wakacje.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.