dzisiaj jest piątek, 22 listopada 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Najczęstsze przyczyny wymiotów u dzieci

2016-10-17 13:43

Dlaczego dziecko wymiotuje?

Wymioty to inaczej nagły wyrzut zawartości żołądka, bezpośrednio związany z mimowolnym skurczem mięśni brzucha przy zachowaniu rozluźnionego dna żołądka oraz dolnego zwieracza przełyku. Tyle w teorii, w praktyce… wiesz sama – wymioty nie są przyjemne i mogą oznaczać poważne kłopoty zdrowotne.

Mogą, ale wcale nie muszą, ponieważ ośrodek wymiotny może zostać pobudzony na różne sposoby, a powodów, dla których Twoje dziecko wymiotuje, może być naprawdę wiele. Przykładowo: jeżeli przydarzyło się to w trakcie długiej podróży, być może maluch cierpi na chorobę lokomocyjną? Ta nieprzyjemna choroba szczególnie może utrudnić dłuższe wyjazdy z dziećmi, wzmagana najczęściej na częstych zakrętach, wyboistych drogach. Szczególnie łatwo jest zwymiotować dziecku, które zjadło obfity i ciężko strawny posiłek bezpośrednio przed podróżą.

Zatrucia pokarmowe i problemy żywieniowe

Żeby móc określić przyczynę wymiotów, należy zwrócić uwagę na ich częstość, charakter oraz porę pojawienia się względem posiłku. Jeżeli wydarzyło się to raz i to tuż po śniadaniu czy obiedzie, raczej nie ma powodu do większych obaw – najprawdopodobniej dziecko po prostu zjadło za dużo. Maluszki mogą także wymiotować w reakcji na długi płacz lub kaszel oraz gdy są karmione w niewłaściwy sposób (zbyt gwałtownie, za często). Oczywiście należy zwrócić uwagę aby dziecko wydaliło wszystko z buzi i nie zakrztusiło się wymiotami.

Zdarza się także, że dziecko po prostu nie toleruje pewnych pokarmów i jest to reakcja alergiczna organizmu. Maluch mógł zjeść coś nieodpowiedniego dla swojego wrażliwego żołądka, mógł też zjeść skażoną żywność, np. nieumyte owoce – a tym samym mogło dojść do zatrucia pokarmowego.

Infekcje i choroby

Częstą przyczyną wymiotów są również infekcje bakteryjne lub wirusowe. Zazwyczaj wymioty nie występują wtedy same, lecz łączą się one z zatkanym noskiem i problemami z oddychaniem. Jedną z tego typu infekcji jest grypa żołądkowa, a wtedy wraz z wymiotami mogą pojawić się biegunka, gorączka, bóle brzucha i utrata apetytu.

Wymioty mogą być także spowodowane przez infekcję ucha. Co gorsza, mogą także być symptomem poważniejszych chorób, takich jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych lub zapalenie wyrostka robaczkowego.

Co robić, gdy dziecko wymiotuje, np. na wycieczce?

Jeżeli wymioty są jedno- lub kilkurazowe i nie utrzymują się dłużej niż jeden dzień, a do tego nie są zbyt uciążliwe – powinno się leczyć je doraźnie. Jak to robić? Przede wszystkim należy zapobiegać odwodnieniu organizmu poprzez częste podawanie napojów uzupełniających elektrolity. Zwykłe napoje, np. woda nie wystarczą. Elektrolity zawiera np. Orsalit. Podczas wymiotów zwracamy nie tylko treść żołądka, ale też wszelkie sole mineralne, które należy na bieżąco uzupełniać. Przeczytaj na ten temat więcej na www.orsalit.pl.

Niestety, jeżeli wymioty utrzymują się dłużej, są uciążliwe, a co gorsza zabarwione są żółcią lub krwią, nie czekaj – udaj się z dzieckiem czym prędzej do lekarza.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.