dzisiaj jest piątek, 22 listopada 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Przeziębienie? Nie pozwól, by popsuło wycieczkowe plany!

2018-01-29 11:21

Jak walczyć z przeziębieniem?
Katar, kaszel czy ból gardła to pierwsze objawy infekcji zarówno u dorosłego, jak i u dziecka. Przeziębienie pojawić może się o każdej porze roku – nie tylko jesienią i zimą (choć wtedy z pewnością łatwiej o chorobę), lecz także wiosną, a nawet latem. Niegroźna z pozoru dolegliwość potrafi pokrzyżować najciekawsze plany wyjazdowe. Dokuczliwy katar utrudnia wędrówkę, kaszel bardzo często uniemożliwia spokojny sen. I choć przeziębienie stosunkowo szybko może przejść samoistnie (po około 7 dniach), to w przypadku urlopu czas ten dłużyć będzie się nam niemiłosiernie! Aby szybko zwalczyć infekcję, warto jest jak najwcześniej zareagować. Kiedy tylko zaobserwujemy pierwsze niepokojące objawy, podać odpowiednie leki przeciwzapalne, przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe – zależnie od tego, jakie objawy doskwierają. Warto wypróbować także sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie.

Poznaj domowe metody
Lecząc przeziębienie, możemy spróbować walczyć z nim domowymi metodami. Aby poprawić samopoczucie w czasie kataru, ważne jest, by pamiętać o częstym czyszczeniu niedrożnego nosa. W przypadku dorosłych wydaje się to oczywiste, jeśli jednak pacjentem jest maluszek, nie będzie on jeszcze zdawał sobie sprawy z tego, jak istotny jest to zabieg. Pomocne mogą okazać się także inhalacje ziołowe. Warto pamiętać o piciu dużej ilości płynów – ulgę przynieść może ciepła herbata z miodem lub sokiem malinowym. Miód dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne, dzięki czemu sprzyja leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i zatok.

Jakie leki pomogą na przeziębienie?
Jeśli zależy nam na szybkim pozbyciu się przeziębienia, co staje się szczególnie istotne, kiedy mamy w perspektywie zbliżający się wyjazd, warto rozważyć zastosowanie odpowiednich leków. Oprócz standardowych tabletek przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych warto sięgnąć po leki bazujące na znanych od lat naturalnych składnikach, takich jak np. bez czarny, sok z malin, prawoślaz czy lipa. Możemy pokusić się także o zaparzenie herbatki ziołowej – wspomniany bez czarny działa napotnie, przeciwbólowo i obniża gorączkę. Doskonale sprawdza się nie tylko przy przeziębieniu, ale także w przebiegu grypy. Rumianek wykazuje działanie przeciwzapalne. Napotne działanie lipy wspomaga organizm w procesie pozbywania się toksyn i wirusów; gorączkę obniżymy dzięki mięcie pieprzowej. Pamiętajmy, że dzieci często nie przepadają za gorzkim smakiem ziół – dlatego lepiej sprawdzą się leki na bazie roślinnych ekstraktów dostosowane do wieku małego pacjenta.
Jeśli przeziębienie właśnie próbuje pokrzyżować twoje urlopowe plany, działaj szybko i zdecydowanie! Pomóc mogą nie tylko farmaceutyki, lecz także ziołowe leki i napary.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.