Ferie na Głównym w Warszwie pod hasłem „Pionierzy Polscy”
W dniach 19-30 stycznia 2015 w ramach Ferii na Głównym w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie będziemy prowadzili zajęcia pod hasłem „Pionierzy Polscy”. Słowo „pionier” z łacińskiego oznacza człowieka o wielkich stopach. A człowiek o wielkich stopach robi duże kroki do przodu, przyczyniając się tym samym do postępu. Ogólnie rzecz ujmując pionier to ktoś, kto osiąga w jakiejś dziedzinie zupełnie coś nowego czyli tworzy, odkrywa, konstruuje…
Cykl warsztatów będzie tak zaplanowany, aby uczestnicy od poniedziałku do piątku mogli poznać innego wynalazcę albo odkrywcę, dzięki któremu nastąpił duży postęp w danej dziedzinie.
Termin: 19.01.2015-30.01.2015
Godziny rozpoczęcia zajęć: 9:00, 10:30, 12:00
Czas warsztatów: 90 minut
Liczba osób uczestniczących w warsztatach: 25 osób
Cena warsztatów: bilet wstępu wg cennika Muzeum: 6 zł - ulgowy, 12 zł – normalny, dzieci do 7 roku życia bezpłatnie.
W poniedziałek (19, 26 stycznia) porozmawiamy o wynalazcy lampy naftowej – Ignacym Łukasiewiczu. Opowiemy, jak przez przypadek można stać się znanym na całym świecie.
Wtorek (20, 27 stycznia) poświęcimy kolejnemu pionierowi – Stanisławowi Kierbedziowi. Dzięki niemu została uruchomiona komunikacja przez Wisłę. To właśnie Stanisław Kierbedź zaprojektował i wybudował pierwszy most żelazny na Wiśle. Konstrukcje okazały się tak trwałe i solidne, że w 1948 roku oparto na nich most Śląsko-Dąbrowski.
W środę (21, 28 stycznia) zapoznamy się z Polakiem, który zbudował najwyżej położoną linię kolejową na świecie. Dokładnie tak! To Polak – Ernest Malinowski zaprojektował i nadzorował budowę kolei transandyjskiej w Peru. Pomimo niedowierzania, że pomysł uda się urzeczywistnić, Malinowski uparcie dążył do celu. W rezultacie zaprojektowane arcydzieło istnieje nadal i jest symbolem, że niemożliwe staje się możliwe.
W czwartek (22, 29 stycznia) porozmawiamy o Stanisławie Wysockim – polskim projektancie i budowniczym pierwszej linii kolejowej w Królestwie Polskim, zwanej „Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską”.
Piątek (23, 30 stycznia) będzie poświecony pionierowi elektryfikacji w Polsce: Romanowi Podoskiemu. Opracował on projekt elektryfikacji warszawskiego węzła kolejowego. To był niezwykły postęp myśli technicznej.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.