Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach
Mamo, mamo, kup mi to czerwone autko!!! Ile razy, drogie Mamy, słyszałyście to pytanie okraszone rozgorączkowanym z emocji wzrokiem Waszego dziecka? Ulegacie takim prośbom? Po wizycie w Tym miejscu same będziecie miały ochotę na TAKIE auto!
Niedaleko od Warszawy, w miejscowości Otrębusy, przy drodze nr 719 jest takie magiczne miejsce, które przyprawi o zawrót głowy nie tylko małych chłopców, ale każdego mężczyznę czy prawdziwego fana motoryzacji, niezależnie od płci. To małe muzeum motoryzacji skrywa niepowtarzalną kolekcję Państwa Mikiciuków (właścicieli). Przy okazji jest ona największą w Polsce i wyjątkową nawet w skali europejskiej.
W posiadaniu Muzeum jest około 300 zabytkowych samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, motocykli i pojazdów wojskowych.
Na uwagę zasługuje min. najstarszy samochód na terenie kraju, J.A.G. z 1897 r, luksusowe limuzyny z lat 30-tych - Mercedesy, Ople, Horchy, Packard czy Adlery, czeskie samochody sportowe zapomnianej marki Aero z lat trzydziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Fani Formuły I. docenią wspaniałą kolekcję formuł startujących w wyścigowych mistrzostwach krajów obozu socjalistycznego w latach 70-tych i 80-tych (notabene jeżdżących i startujących do dziś, bliższe informacje na miejscu), ciężarówki niemieckie z czasów II WŚ, często wypożyczane do filmów oraz zbiór samochodów ważnych dla historii motoryzacji lub interesujących ze względu na osobę właściciela, min. Fiat 125p Aleksandra Kwaśniewskiego, czy Volvo 262 Bertone Zbigniewa Preisnera.
Jest też kolekcja motocykli i rowerów, a ich najstarsze egzemplarze też pochodzą z XIX wieku. Obecne są samochody pancerne i repliki czołgów, a specjalną ciekawostką jest ciężarówka Star 244, przerobiona na Papamobile i wożąca Jana Pawła II podczas I-szej pielgrzymki do kraju w 1979 r. W muzeum znajdziemy również zbiór urządzeń technicznych i gospodarstwa domowego z początków XX w. Aparaty telefoniczne, radiowe i fotograficzne…
Obfitość zatyka dech w piersiach, a smutno się robi na myśl, że te cudeńka można tylko oglądać, a nie ruszyć nimi w siną dal…
Uwaga Rodzice! W budynkach muzeum bywa chłodno wiosną, zimą i jesienią, natomiast duszno latem, warto dziecko wyposażyć w odpowiedni ubiór i wodę do picia.
Komentarze
Wczoraj bylem na drugim koncu Polski w Szczyrku i trafilem do najwyzej polozonego prywatnego muzeum techniki i motoryzacji-swietna kolekcja starych radioodbiornikow motocykli itd....itd....Polecam wszystkim zainteresowanym.CHATA W DECHE ;-0
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.