dzisiaj jest poniedziałek, 24 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

W wielkim domu dla lalek czyli... Muzeum w Nieborowie

2013-03-07 13:52

Taki pałac z marzeń o byciu księżniczką musi być otoczony ogrodem, przez który Wasze córki – księżniczki spacerują ubrane w kolorowe falbaniaste sukienki. Drodzy Ojcowie – uważajcie, bo właśnie trafiliście z córkami do ich wyśnionego pałacu i możecie stanąć oko w oko z żądaniem: „Tato, ja chcę taki dom!” Jeśli czujecie się na siłach dać odpór małym księżniczkom, to zapraszamy na weekendowy spacer do Nieborowa.

Historia tego miejsca jest długa, więc opowiadać jej tu nie będziemy, a do najmłodszych bardziej przemówi fakt, że tutaj kręcono zdjęcia do kultowej w latach 80-tych XX wieku „Akademii Pana Kleksa” oraz do „Pana Samochodzika i niesamowitego dworu”.

Idąc wypielęgnowanymi alejkami ogrodu w stylu francuskim przyjrzyjcie się misternym kształtom nadanym bukszpanom przez tutejszych ogrodników – ile trzeba mieć umiejętności i cierpliwości, by każdy krzew prezentował się tak dostojnie! W tej części ogrodu dzieci z pewnością przepadną w zielonym labiryncie krzewów stojących niczym mur kamienny. 

Z wypielęgnowanej i przyciętej „pod linijkę” części zieleni traficie w końcu do pozornie zaniedbanego fragmentu, czyli do ogrodu w stylu angielskim. Ten pewnie bardziej spodoba się chłopcom, którzy od razu znajdą tysiąc kryjówek, a Ty rodzicu głów się, gdzie jest pociecha… Gdy wreszcie dotrzecie przed pałac, a dzień będzie słoneczny, dzieci zajmą się zabawa na zegarze słonecznym albo głaskaniem grzyw kamiennych lwów strzegących wejścia do pałacu.

W samym pałacu dech zapierają ściany klatki schodowej wyłożone kobaltowymi płytkami ceramicznymi oraz… sami zobaczycie, ale już teraz warto wiedzieć, że nocami po salach, korytarzach i ogrodowych alejkach spacerują zjawy z portretów. Jednym z nich jest zjawa Anny Orzelskiej, ukochanej córki Augusta II Mocnego, uznawanej za najurodziwszą Polkę doby baroku. Podobno przy blasku księżyca duch pięknej Anusi przechadza się czasem po komnatach, a towarzyszy jej piesek (czy też raczej zjawa na czterech łapkach), z którym uwieczniono ją na portrecie.    

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.