dzisiaj jest poniedziałek, 27 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Żywe Muzeum Kolejnictwa czyli... Parowozownia w Skierniewicach

2014-03-04 10:29

Wizyta w parowozowni to doskonała okazja do obejrzenia przede wszystkim niezwykłej kolekcji. Nie pomylę się zapewne, jeśli powiem, że najcenniejszej w kraju. Przy odrobinie szczęścia można obejrzeć trwające prace przy renowacji zabytkowego taboru, a nawet może i pomóc, co zapewne będzie docenione przez pracujących członków stowarzyszenia.

Parowozownia, mimo że nie pełni swej funkcji tak jak dawniej, pozostaje cały czas obiektem kolejowego zaplecza technicznego. Zwiedzanie wymaga ostrożności i uwagi, a także bezwzględnego stosowania się do wskazówek przewodnika lub osoby oddelegowanej do opieki nad grupą.

W Parowozowni zgromadzono wiele cennych przedmiotów, urządzeń technicznych takich jak: wyposażenie warsztatu, kuźni, jedyna w kraju ręczna kolejowa centrala telefoniczna, obrotnica o średnicy 23 m i nośności 250 t, a przede wszystkim ponad setkę wagonów, lokomotyw i pojazdów utrzymania ruchu. Niektóre liczą sobie ponad 120 lat, co najmniej kilka jest unikatami na skalę europejską - jak choćby samobieżny wagon akumulatorowy "Wittfeld" z 1913 roku, wyremontowany i uruchomiony, którym odbywają się wycieczki podczas większych imprez w parowozowni. Duża część urządzeń jest sprawna technicznie i służy do prac na terenie parowozowni, także tabor kolejowy jest restaurowany zupełnie inaczej jak w pozostałych muzeach w kraju, mianowicie jest doprowadzany do stanu całkowitej sprawności technicznej.

Komentarze

Gość - k.olej 2013-12-10 16:22

można porównać samobieżny wagon akumulatorowy "Wittfeld" z 1913 roku ze współczesnymi testami pociągów na baterie w Wielkiej Brytanii:
https://kolejblog.wordpress.com/2013/12/10/testy-pociagu-na-baterie-w-wielkiej-brytanii/

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.