dzisiaj jest środa, 24 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Długa podróż z dzieckiem samochodem: o czym trzeba pamiętać?

2024-06-23 19:02

Jazda samochodem z dzieckiem: najważniejsze zasady

Wielogodzinna jazda autem to całkiem co innego, niż przewiezienie malucha tylko do żłobka, przychodni albo na zakupy. Takie krótkie przejażdżki są zwykle bezproblemowe, część maluchów nawet je lubi i smacznie podczas nich śpi. Dalsze wyprawy wymagają jednak poważniejszych przygotowań. Aby uniknąć płaczu i problemów, przygotuj się i zaplanuj swoją trasę tak, by dziecko jak najlepiej zniosło podróż. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki na ten temat. Podstawowa zasada jest prosta: trzeba zadbać o to, by dziecko odpowiednio często jadło, zmieniało pozycję ciała i aby było mu wygodnie. Nie zapominaj także o regularnej zmianie pieluszek! W przypadku starszych dzieci warto zadbać też o rozrywkę na czas przejazdu.

Najwygodniej podróżuje się z dzieckiem w dużych samochodach: do tego celu sprawdzi się np. rodzinny SUV. Myślisz o takim samochodzie, ale dysponujesz ograniczonym budżetem? Przejrzyj propozycje aut sportowo-rekreacyjnych, które można kupić maksymalnie za 200 000 zł: https://kiawiarnia.pl/suv-do-200-tys/.

Spakuj wszystko, czego będziesz potrzebować

Weź co najmniej kilka zmian ubranek. Nie wiadomo, czy Twój maluch nie zwymiotuje, może też zdarzyć się, że przecieknie mu pieluszka (zwłaszcza, jeśli jest to Wasza pierwsza wspólna dłuższa podróż). Takie drobne wypadki mogą skutecznie uprzykrzyć podróż nie tylko dziecku, ale i kierowcy i wszystkim pasażerom, dlatego zawsze miej pod ręką co najmniej dwa komplety śpioszków, pajacyków albo bodów bądź spodenek i koszulek w przypadku nieco starszych dzieci.

Upewnij się, że w bagażu podręcznym masz butelkę z mlekiem albo musy czy też inne przekąski dla malucha (posiłki zaplanuj oczywiście adekwatnie do wieku swojej pociechy). Jeżeli jedzenie umieścisz w bagażniku, jego szukanie może okazać się problematyczne i spowodować większe zdenerwowanie wszystkich uczestników wyjazdu.

Pamiętaj, aby nie karmić dziecka w trakcie jazdy: pozycja przyjmowana przez malucha w foteliku grozi zachłyśnięciem, dlatego zdecydowanie lepiej jest poczekać do postoju.

Zaplanuj regularne postoje

Większość rodziców zdaje sobie sprawę z dziecięcej potrzeby ruchu, dlatego daje kilkuletnim brzdącom szansę, aby się wybiegać w czasie przerw od jazdy. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, że także noworodki i niemowlęta potrzebują zmieniać pozycję ciała. Dłuższe przebywanie w foteliku samochodowym może być bardzo męczące i wywoływać marudzenie, a nawet powodować bóle brzucha albo kolki. Dlatego podczas każdego postoju pamiętaj, aby wyjąć malucha z fotelika i ponosić, poprzewracać na boczek albo brzuszek — a w przypadku nieco starszych dzieci, które już raczkują albo samodzielnie chodzą, daj im przestrzeń do ruchu. Dzięki temu łatwiej zniosą dalszą podróż.

Zadbaj o rozrywkę na czas podróży

Dzieci nie lubią się nudzić: to wie każdy z nas. O tyle jednak, o ile w domu dbamy zwykle o to, żeby zapewnić maluchom rozrywkę, np. czytając im na głos książeczki, dając do zabawy lalki albo klocki czy też puszczając muzykę, albo odtwarzając ulubione bajki wideo czy audio, w czasie podróży często pomijamy ten aspekt. Jest to duży błąd. Oczywiście część dzieci relaksuje sam ruch i szum podczas jazdy, jednak po dłuższym czasie nawet i te z nich zaczynają zwykle się nudzić. Wtedy puszczenie na głos i śpiewanie wraz z wykonawcą ich ulubionej piosenki, wspólne poczytanie wierszyków czy też po prostu pomachanie grzechotką bywa bardzo pomocne.

Długa podróż będzie dużo atrakcyjniejsza, jeżeli po drodze zaplanujecie jakąś dodatkową atrakcję — przed wyjazdem warto sprawdzić, czy na trasie nie znajduje się np. ZOO, park dinozaurów albo sala zabaw. Czas poświęcony na zatrzymanie się w takim miejscu szybko zaprocentuje, kiedy po ruszeniu w dalszą drogę Twoje dziecko zaśnie spokojnie, a Ty będziesz mógł skupić się tylko na prowadzeniu pojazdu. Oczywiście takie punkty programu dotyczą tylko starszych (co najmniej dwuletnich) dzieci.

Więcej porad dotyczących podróżowania autem (i nie tylko) znajdziesz w artykule https://kiawiarnia.pl/podrozowanie-dla-poczatkujacych/.

Za publikację artykułu pobraliśmy wynagrodzenie. 

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.