dzisiaj jest piątek, 28 stycznia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Żywa choinka przy małym dziecku – jak odpowiednio ją zabezpieczyć?

2021-11-24 21:27

Tradycja ubierania choinek 

Tradycja ubierania drzewek na święta Bożego Narodzenia ma bardzo bogatą historię. Choinka jest symbolem życia, a wszystkie ozdoby, które się na niej pojawiają także mają swoje znaczenie.

W zdecydowanej większości domów stawia się żywe choinki. Do najpopularniejszych gatunków należą:

  • jodła kaukaska,
  • świerk Conica,
  • świerk kłujący,
  • świerk Kaibab.

Wszelkie gatunki żywych drzewek świątecznych można znaleźć w internetowym sklepie ogrodniczym Podkarpackiesady.pl TUTAJ.

Choinka przy małym dziecku - o czym należy pamiętać?

Świąteczna choinka to coś nowego, coś co pojawia się w domu tylko raz w roku, dlatego nie ma się co dziwić, że staje ona w kręgu zainteresowań najmłodszych. Jest ona atrakcyjna wizualnie, kolorowa, świecąca i sama w sobie bardzo intersująca. 

Dziecko z pewnością zechce się do niej zbliżyć, dotknąć jej, szarpnąć czy spróbować dosięgnąć jakiś ozdób, tym samym powodując mały wypadek i straty. Dlatego zabezpieczenie drzewka przed dzieckiem to absolutna konieczność. 

Zastanawiając się w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek dziecka oraz jego możliwości, a także wzrost. Tylko dobrze dobrane rozwiązanie będzie wystarczająco skuteczne. 

Dziewczynka ubierająca żywą choinkę w domu

Gdzie ustawić choinkę?

Choinka ustawiona na środku pokoju to nie najlepsze rozwiązanie, kiedy w domu są małe dzieci. Można ją łatwo przewrócić czy uszkodzić, nawet przypadkowo podczas zabawy. Dlatego, w pierwszej kolejność warto zastanowić się, które miejsce będzie najwłaściwsze. 

Choinkę dobrze jest ustawić w jakimś kącie, do którego dostęp jest ograniczony. Zdecydowanie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Ustawione w ten sposób drzewko zyskuje także dwie podpory, dzięki czemu tak trudno je przewrócić. 

Bardzo ważne jest też to, aby nie stawiać drzewka w okolicy mebli, na które dziecko może zechcieć się wspiąć, aby sięgnąć po ozdoby. Takie rozwiązanie może zainicjować kolejne niebezpieczeństwo. Jeżeli drzewko jest mniejsze, także należy rozważnie wybierać mebel, na którym będzie on ustawiony, aby dostęp do niego nie był zbyt prosty. 

Rozplanowanie dekoracji 

Kiedy choinka jest już ustawiona w odpowiednim miejscu, warto poświęcić więcej uwagi odpowiedniemu rozplanowaniu dekoracji. Dla bezpieczeństwa można zdecydować się na zamianą szklanych bombek na plastikowe. Jeżeli jednak, koniecznie chcemy zachować szklane, należy powiesić je wystarczająco wysoko. Dzięki temu, trudniej będzie je strącić. 

Bardzo ważne jest także, aby ograniczyć wieszanie na choince bardzo małych ozdób, które dziecko mogłoby włożyć do buzi i połknąć. Znacznie bezpieczniejsze są większe bombki oraz łańcuchy. Warto także tymczasowo wstrzymać się z wieszaniem na choince cennych ozdób, które są rodzinna pamiątką. 

Zachęcamy także, aby zwrócić uwagę na lampki świąteczne. Przede wszystkim powinno się wybrać oświetlenie najlepszej jakości, które posiada wszelkie stosowne certyfikaty. Dzięki temu wiadomo, że produkt spełnia normy i można go bezpiecznie użytkować. Najlepszym rozwiązaniem są lampki ledowe, które nie nagrzewają się do wysokich temperatur. 

Wieszając lampki, należy też pamiętać o tym, żeby dobrze zabezpieczyć kable i kontakty. Warto, żeby były one dobrze ukryte i niewidoczne dla dziecka. 

Inne zabezpieczenia choinki 

Choinka przy małym dziecku powinna być także dobrze zabezpieczona przed przewróceniem się. W pierwszej kolejności trzeba ją wystarczająco solidnie umocować w specjalnym stojaku. Najlepiej wybrać metalowy model, który bez problemów utrzyma drzewko. Szczegółowe informacje na temat wyboru stojaków do choinki znajdziemy na http://www.buduj.net/choinka-swiateczna-jaka-wybrac-i-jaki-stojak-do-niej-dobrac.

Dodatkowo można przytwierdzić drzewko sznurkiem, np. do rury czy jakiegoś mebla. Dzięki czemu konstrukcja będzie bardziej stabilna. Można także zdecydować się na drzewko w doniczce, które samo z siebie jest bardziej stabilne i mniej podatne na przewrotki. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, donice można obciążyć kamieniami. Niektórzy rodzice decydują się nawet na ustawienie specjalnego ogrodzenia wokół choinki. 

Niezależnie, jaki gatunek choinki wybierzemy, czy będzie to jodła kaukaska, jodła, świerk conica, świerk kłujący, świerk kłujący zielony, czy świerk kaibab i jakie zabezpieczenie świątecznego drzewka zrobimy, z pewnością trzeba także pamiętać o tym, aby stale mieć dziecko na oku. Nie należy malucha zostawić samego w pomieszczeniu, w którym znajduje się choinka czy inne świąteczne dekoracje, mogące być zagrożeniem.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.