dzisiaj jest środa, 24 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kiedy przesadzić dziecko z roweru biegowego na rower z pedałami?

2019-05-29 15:55

Podejmując decyzje o przesiadce warto kierować się kilkoma zasadami i nie ulegać presji. A nie jest to łatwe - wiem, bo sam w pewnym momencie temu uległem. Bo jak to? Sprzedajemy lekkie rowery dla dzieci, na których już 3 latek śmiga świetnie a nasz w wieku 3 jeszcze nie jeździ? Z czym się pokażemy? Łącząc to z trochę głupią ambicją ojca namawiałem Szymka na przesiadkę. Wziąłem rowerek, zabrałem syna na osiedlowe boisko, wsadziłem i Szymek pojechał! Po czym powiedział, że on chce iść na plac zabaw. A ja stałem i zdurniałem. Za drugim razem było podobnie, chwilę dłużej jeździł, nawet prowadził rowerek z powrotem i znowu plac zabaw. I wtedy poszedłem po rozum do głowy i do Szymka i stwierdziłem, że mądrość nie zawsze lub nie we wszystkich sprawach przychodzi z wiekiem ;) Czasami to dziecko ma rację.

Rowerek biegowy to dla niego zabawa, plac zabaw także, jazda na rowerze, w wieku 3 lat - nie zawsze. Dlaczego? Bo jest trudniejsza, wymaga dodatkowego elementu czyli umiejętności kręcenia pedałami i jednoczesnego utrzymania równowagi. Dodatkowo łatwiej jest podejść pod górkę na rowerku biegowym niż na nią wjechać, nawet na lekkim rowerze!

Oczywiście, są dzieciaki, które w wieku niewiele ponad 3 lat potrafią kręcić sporo kilometrów (znamy taką jedną dziewczynkę, która w tym wieku robiła 25 km dziennie!) ale dla wielu dzieci ważniejsza jest jeszcze zabawa - na placu zabaw, na rowerku biegowym i zjeżdżanie z górki. Poniżej filmik z pierwszej lekcji Szymka na WOOM 2 - po przejechaniu tego kawałku ... poszedł na plac zabaw :)

Dlatego - kiedy się przesiąć? Nie za wcześnie, gdy dziecko będzie na to gotowe! Podchodząc do tematu, oceniałem, że nasze dzieci są gotowe gdy:

1. Chciały same jeździć na rowerze z pedałami a nie zagadywane przez rodzica - w pewnym momencie Szymon powiedział, że on też chciałby jeździć tak jak my i Amelka, na swoim rowerku z pedałami. Wtedy zaczęliśmy po raz kolejny próby przesiadki na rower z pedałami.

2. Miały siłę aby pedałować na rowerze - szczególnie, gdy nie będą przesiadać się na lekki rower, na którym zwyczajnie łatwiej się jeździ. Bo na biegówce dziecku jest przyjemniej i łatwiej jechać niż na ciężkim topornym rowerku z pedałami, na którym każde zakręcenie korbą to walka z sobą i rowerkiem - a taki rowerek zdarzyło się dosiadać naszym dzieciom. Na lekkim rowerze też nie jest tak łatwo wjechać dziecku pod górkę w pierwszych dniach przesiadki na rower z pedałami.

3. Jadąc rowerkiem biegowym zatrzymuje się przy czerwonym świetle i rozumie dlaczego tak trzeba robić - Szymek rozumie i wie, że na czerwonym się stoi, ale 2-3 razy zdarzyło mu sie wjechać rowerkiem biegowym na czerwonym świetle na ulicę - na szczęście nie było żadnego samochodu w pobliżu kilkuset metrów - może dlatego wjechał ale wolałem dmuchać na zimne.

Amelka przesiadła się na rower z pedałami w wieku ok. 4 lat ale równocześnie korzystała z biegowego (bardzo lekkiego, już trochę rozklekotanego, niemarkowego) bo wciąż sprawiało jej to radość.

Szymon zaczął jeździć na rowerze z pedałami w wieku 3 lat i 8 miesięcy - sam poprosił o to abym przyniósł rower z pedałami - zaczął na Frog 40/43.

Najczęściej dzieci przesiadają się z rowerków biegowych na te z pedałami od 4 roku życia, ale wraz z pojawieniem się lekkich rowerów, szczególnie tych na kołach 14" - także wcześniej - 3-3,5 roku. Czasami z inicjatywy dziecka, innym razem z inicjatywy rodzica :) Naszym zdaniem najlepiej, gdy będzie to inicjatywa dziecka, którą podchwyci rodzic - a nie na odwrót!

Szymon dojrzał do rowerku z pedałami rok po tym gdy to ja próbowałem go na niego namówić. Wyszedł z własną inicjatywą gdy zobaczył w gazecie naszą relację z wyjazdu rowerowego na Białoruś. Nauczył się jeździć w jedno popołudnie, a następnego dnia jeździł 3h - w pierwszej połowie lutego 2019. I jeździ coraz więcej. Wsiadł na Frog 40/43 - lekki rower ze sportowym charakterem.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.