dzisiaj jest środa, 24 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Ziemia Pałucka czyli z dziećmi w kujawsko-pomorskim

2024-03-24 23:44

Niewiele jest miejsc na mapie Polski, które łączą tak dużo różnorodnych atrakcji dla rodzin z dziećmi. W odległości kilku, kilkunastu kilometrów od siebie spotkamy tu rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodu, park dinozaurów, przejedziemy się kolejką wąskotorową czy odwiedzimy miasteczko westernowe. A to wszystko pomiędzy sielskimi krajobrazami pełnymi jezior, uroczych zakątków leśnych i niewielki wzgórz

Żnin

Zwiedzanie Pałuk dobrze zacząć od stolicy. Żnin jest największymi miastem w tej okolicy. Warto odwiedzić tu Muzeum Ziemi Pałuckiej. by lepiej poznać specyfikę regionu. Inspiracji i materiałów krajoznawczych możemy zaczerpnąć w tutejszym centrum informacji turystycznej. W Żninie znajduje się również początkowa stacja wąskotorowej Żnińskiej Kolei Powiatowej, o której poniżej.

Żnińska Kolej Powiatowa

Popularna „wąskotorówka” jest niecodzienną atrakcją, która spina kilka z kluczowych punktów na mapie atrakcji turystycznych Pałuk. Niewielka lokomotywa ciągnie leniwie otwarte wagony przez sielankowy krajobraz. Trasa Żnin - Wenecja - Biskupin - Gąsawa ma 12 km, a jej pokonanie zajmuje nieco ponad godzinę. Co istotne, istnieje możliwość przewozu rowerów.

Muzeum Kolei Wąskotorowej Wenecja

Muzeum jest jednymi z największych tego typu w Europie. Zgromadzono tu kilkadziesiąt eksponatów, w tym 17 zabytkowych parowozów oraz liczne wagony o różnym przeznaczeniu. Ekspozycję uzupełnia infrastruktura kolejowa. W pobliżu znajdują się ruiny zamku, z którymi związana jest legenda o słynnymi diable Weneckim.

Biskupin

Biskupińska osada jest jedną ze sztandarowych atrakcji województwa kujawsko-pomorskiego. Cel licznych wycieczek szkolnych, szczególnie podczas wrześniowych festiwali archeologicznych. Tutejsze muzeum ciągle rozwija swoją ofertę i z pewnością znajdziemy tu coś ciekawego dla dzieci niemal w każdym wieku. Do Biskupina możemy dotrzeć Żnińską Koleją Powiatową.

Silverado City Bożejowiczki

Miasteczko westernowe, które powstało w okolicy Bożejowiczek to kolejna atrakcja Pałuk. W skład kompleksu wchodzi kilkanaście obiektów rodem prosto z dzikiego zachodu. Oprócz typowo westernowych miejsc takich, jak saloon, biuro sheriffa czy chata trapera jest tu mini zoo i obszerny plac zabaw.

Zaurolandia Rogowo

Niemal prosto z dzikiego zachodu możemy przenieść się do krainy dinozaurów. W Zaurolandii na terenie o powierzchni 20 ha można spotkać ich aż 80. Trasa zwiedzania liczy 2 km. Poza tym czeka tu na nas rodzinny park rozrywki w wielkim placem zabaw, kolejką elektryczną, parkiem linowym i wieloma innymi atrakcjami.

Ta krótka lista to oczywiście nie wszystkie warte uwagi miejsca w tej okolicy. Znajdziemy tu też sporo ciekawych zabytków, ruin, rezerwatów czy po prostu uroczych miejsc zaszytych gdzieś nad jeziorami. Żeby spokojnie odwiedzić większość ze wskazanych atrakcji potrzeba przynajmniej kilkudniowego wyjazdu, ale najczęściej jest to tylko przyczynek do systematycznych powrotów w te okolice.

Tekst: Marcin Wasilewski

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.