dzisiaj jest środa, 24 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Dlaczego powinieneś zabrać dzieci na weekendowy wyjazd zamiast kupować kolejne zabawki?

2018-11-29 13:12

Psychologiczne podejście do sprawy

Zmianę sposobu wydawania pieniędzy na dzieci proponuje Oliwer James, jeden z najbardziej poczytnych psychologów w Wielkiej Brytanii. Z jego badań wynika, że rodzice wydają rocznie na zabawki około 508 funtów. To ogromna kwota, która nie wiadomo w jaki sposób znika z naszych portfeli. Maluchy otaczane są przedmiotami, które w późniejszym okresie życia nie mają dla nich żadnego znaczenia, nie wzbudzają najmniejszego sentymentu. James stwierdził, że obecne zabawki nie mają już nawet funkcji jednoczącej rodzinę. Epoka wspólnego grania w gry planszowe skończyła się, coraz mniej czasu spędza się razem, a kupowane sprzęty raczej dzielą niż łączą najbliższych.

Z tego właśnie powodu psycholog uważa, że kwotę wydawaną na kupowanie nowoczesnych zabawek najlepiej jest przeznaczyć na zorganizowanie wycieczki, którą dzieci zapamiętają na zawsze. - Rodzinne wakacje są pozytywnie oceniane przez dzieci zarówno w czasie ich trwania, jak i w przyszłości, kiedy będą je wspominać. Jeśli więc masz zamiar wydać pieniądze, jest chyba całkiem logiczne, która z opcji ma więcej sensu? – pisze badacz. Nawet jeżeli jest to tylko krótki wypad na weekend, to jedyny czas w roku, kiedy można beztrosko bawić się całą rodziną.

Wyjazd idealny dla dzieci

Wielu rodziców woli jednak wydać pieniądze na nowy gadżet dla malucha, niż gdzieś go zabrać. Cóż, nawet weekendowy wypad może być dość uciążliwy dla rodziców kilkulatka, a czasami zamienia się w prawdziwy koszmar dla rodziców nastolatka. Przy standardowym podejściu rodziców wyprawa może być naprawdę męcząca. Dzieci wszystko krytykują i najczęściej nie wyrażają zainteresowania tym, co starsze pokolenie próbuje im pokazać w trakcie podróży. James uważa, że jest to tylko pozorne.

- Tak wiele ciekawych rzeczy w nowym otoczeniu dla dzieci jest po prostu nudne (…). Nie oznacza to, że wakacje poszły na zmarnowanie – pisze psycholog. James zaznacza, że dzieci widzą świat inaczej, poprzez konsumpcję. To drobne szczegóły i doświadczenia będą im towarzyszyć na długo po powrocie z podróży i wpłyną na ich rozwój. Badacz zaznacza też, że jeśli chcemy zabierać dzieci na wycieczki, powinniśmy pozwolić im na odkrywanie świata po swojemu i dać możliwość, by znalazły własne sposoby zapoznawania się z otoczeniem.

Zorganizuj idealny wypad z dzieckiem

Zorganizowanie idealnego wypoczynku dla dzieci wcale nie jest takie trudne. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że dzieci wcale nie potrzebują mnóstwa atrakcji dostosowanych do ich wieku, organizowania zabaw, odwiedzin w wesołym miasteczku, na karuzelach i dmuchanych zamkach. Wręcz przeciwnie – zabierz je w miejsca, które sam chcesz odwiedzić, pokazuj im sztukę, przyrodę, krajobrazy. Nawet jeśli maluch będzie pozornie znudzony, dużo skorzysta z takiego doświadczenia. Z pewnością zapamięta coś, co jako dorosły człowiek będzie wspominał z rozrzewnieniem.

Nie trzymaj się jednak kurczowo planu zwiedzania. Niech w czasie wycieczki znajdzie się miejsce na robienie tego, co chce każdy z jej uczestników, a przede wszystkim na beztroską zabawę i bycie razem. Przecież to dla malucha jest najważniejsze. Dla dzieci liczy się zbieranie doświadczeń, dzielenie się słodyczami, poznawanie nowych smaków, robienie kolekcji niezwykłych kamyczków i ciekawych listków. Zaplanuj weekendowy wypad w taki sposób, by był dla Was wszystkich nauką współpracy. Podejmujcie razem decyzje, dzielcie się spostrzeżeniami, rozmawiajcie, zbierajcie wspólne wspomnienia.

Aby zwiększyć zainteresowanie dziecka wyjazdem, pozwól mu na pomoc w jego zaplanowaniu. Z przedszkolakiem pakuj walizki, daj mu kilka zadań, niech będzie odpowiedzialny za zapakowanie swoich pluszaków czy ulubionego napoju. Nieco starsze zaangażuj do pomocy w wybieraniu najlepszego noclegu. Zasiądź razem z nim przed komputerem i wejdź na stronę travelist.pl, gdzie wspólnie będziecie przeglądać hotele i podejmować decyzję, który z nich będzie dla Was najdogodniejszy. Dziecko będzie miało poczucie sprawstwa, będzie wiedzieć, że samo zorganizowało wycieczkę. Już sam ten fakt sprawi, że jego radość będzie dużo większa.

To właśnie szczegóły, na które Ty najczęściej nie zwracasz uwagi, są dla malucha szczególnie istotne. I to je będzie wspominał w przyszłości, nie zabawki, które zniszczeją pod warstwą kurzu na strychu.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.