Wiosła w dłonie i w drogę czyli... ABC wypraw kajakowych z dziećmi
Spływ kajakowy to nietuzinkowa propozycja na wspólny rodzinny wypoczynek. Dzieci uwielbiają spływy (do kajaka można zabrać już 2-latka). Ruch na świeżym powietrzu, obcowanie z przyrodą, możliwość przeżycia niezapomnianych przygód, zabawa z rówieśnikami, to jest to, co dzieciaki lubią najbardziej. Jeśli spływ trwa dłużej niż jeden dzień nadarza się okazja do rozpalenia ogniska, upieczenia kiełbasek i nocowania w namiocie. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach!
Nasze pierwsze, rodzinne kajaki :)
Planowanie spływu
- Wybierając się z dzieckiem na kajaki należy rozważnie wybrać trasę – wybierzmy wody nizinne, spokojnie płynące i bezpieczne – jezioro lub łatwo spławną rzekę - my swoich sił próbowaliśmy na Pilicy i Jeziorce, później przyszedł czas na inne rzeki.
- Trasa powinna być rekreacyjna i na początek niezbyt długa. Zaplanujmy liczne przystanki na rozprostowanie nóżek, zmianę otoczenia, zabawę na brzegu.
- Dłuższe spływy lepiej podzielić na krótkie odcinki dzienne, aby uniknąć marudzenia „młodego kajakarza”. Na miejsce postoju należy dopłynąć przed zmierzchem.
- Na spływ warto wybrać się z zaprzyjaźnioną grupą – będzie ciekawiej i bezpieczniej (pomoc w razie wypadku).
3 osobowy kajak to dobry sposób aby zabrać 2 osoby dorosłe i 2 dzieci lub 1 osobę dorosłą i 3 dzieci :)
- Pamiętaj by dziecko zawsze płynęło pod opieką osoby dorosłej. Ważne, by dwójki dzieci nie wsadzać samych do jednego kajaka. Nie polecamy też układu: jedna osoba dorosła dwójka dzieci - w razie wywrotki osoba dorosła powinna się zajmować tylko jednym dzieckiem.
- Dla rodzin z małymi dziećmi warto rozważyć wypożyczenie 4-osobowego canoe – jest większe i wygodniejsze dla rodziny z dziećmi - zmieści też sporo sprzętu. Wewnątrz dużo miejsca, dzieci się nie nudzą i jest im wygodnie. Jak zasną można je ułożyć na podłodze. Pamiętajcie o zabraniu dodatkowej kamizelki lub karimaty do wymoszczenia dna i osłonięciu śpiącego dziecka od słońca! Z canoe można łatwo wysiąść i wsiąść do niego na płyciznach, co jest ważne na rzekach płytszych, z mieliznami. Warto jednak mieć świadomość, że canoe pływa się wolniej niż „plastikowym kajakiem”. Z jednym starszym dzieckiem już wiosłującym warto zastanowić się nad wypożyczeniem kajaku 3-osobowego.
Ekwipunek
- Najważniejszym elementem ekwipunku małego turysty jest kapok. Kamizelka powinna być w odpowiednim rozmiarze, właściwie założona i dokładnie zapięta. Nie wolno jej zdejmować, nawet jeśli w upalne dni dziecko skarży się, że jest mu w niej gorąco. Zadzwońmy wcześniej do wypożyczalni sprzętu, z której usług zamierzamy korzystać i zapytajmy czy mają kapoki we właściwym rozmiarze i jednocześnie takie, które po wpadnięciu dziecka do wody utrzymują jego główkę nad wodą, a nie twarzą do dna. Za duża kamizelka będzie maluchowi psuła radość bycia nad wodą ale dobrze dopasowana może tylko sprawić radość, szczególnie jeśli rodzice też założą kamizelki. Z kamizelek nadmuchiwanych często uchodzi powietrze, sprawdzajcie!
- Na spływ kajakowy należy zabrać: nakrycie głowy, krem z filtrem, środki odstraszające komary (jeśli nie pomagają to warto założyć maluchowi koszulę lub bluzę z długimi rękawami i kapturem), buty plażowe z nieślizgającą się podeszwą (lepiej chronić stopy dziecka przed ostrymi przedmiotami wrzuconymi do wody), zapas picia i jedzenia, chustę lub pareo (do ochrony przed słońcem, gdy dziecko zaśnie w kajaku), ubranie na zmianę (w razie wywrotki), książeczki oraz pływające zabawki, które można przywiązać do kajaka (plus linka lub rep - do kupienia w sklepach turystycznych).
- Strój malucha należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych, przy czym warto mieć świadomość, że maluch nie wiosłuje, więc się nie rozgrzewa tak jak rodzice (zabierzmy cieplejsze ubranie – nie polecamy dżinsów, robią się ciężkie i zimne gdy namokną, długo schną), pamiętajmy o ochronie przed deszczem (kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna, parasol by osłonić dziecko – przyda się również do ochrony przed słońcem).
- Cały bagaż powinien być spakowany do wodoszczelnych worków, by uniknąć zmoczenia (ewentualnie można spakować rzeczy w foliowe worki na śmieci i zapakować do plecaka).
Gdzie pływać?
Ciekawe miejsca na spływy i sprawdzone przez nas wypożyczalnie/organizatorzy spływów (nie tylko rodzinnych):
- Świętokrzyskie i Ponidzie - wkajaku.pl
- Mazowsze: Pilica, Jeziorka, Świder
- Podlaskie - Rospuda - bardzo ciekawa rzeka, Narewka - mniej ciekawa, ale prosta rzeka
- Mazury - Krutynia – AS-TOUR
Życzymy dobrej zabawy!
Kajaki dmuchane (pneumatyczne) marki Gumotex można zakupić w naszym sklepie - https://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?kajaki-dmuchane-pneumatyczne,91
Komentarze
Ja też już z dwulatkiem byłam na spływie - Krutynia. Troszkę było obaw ale daliśmy radę. Rózne aktywności można z dziećmi nawet małymi:) A ja na brzydszą pogodę bądź na iweczory mogę polecić spokojniejsze zabawy, nasze ulubione ostatnio Sylvanian Families mamamartas.pl Naprawdę warto:)
Ostatnio z naszym małym Jakubem byliśmy na spływie kajakowy na rzece Liwiec. Przepiękna rzeka jak na pierwszy spływ z dzieckiem, bardzo spokojna, dużo możliwości zatrzymania się na krótką przerwę. Polecam spływy z firmą KAJAK24 z Sokołowa Podlaskiego. Mają fajny nowy sprzęt przystosowany do płynięcia z małymi dziećmi oraz miłą obsługę. W lipcu już jedziemy z nimi na rzekę Nurzec. www.kajak24.pl
My wybraliśmy sie z dziećmi do Turystyka Wodniak i tam skorzystaliśmy z tej przyjemności i wybraliśmy się na spływ kajakowy.
Przygoda życia!
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.