Muzeum im. Orła Białego czyli... militarna kolekcja dla dużych i małych
Muzeum im. ”Orła Białego” jest jedną z najważniejszych placówek kulturalnych w woj. świętokrzyskim. Dzięki jednej z największych kolekcji militariów pod gołym niebem w Polsce, zgromadzonej na obszarze ponad 1,5 ha, można oglądać wyjątkowe eksponaty, które z pewnością zainteresują nie tylko miłośników historii wojskowości. Do dzisiaj mam w pamięci wizytę w Muzeum, jaką odbyłem w czasach dzieciństwa z bratem i dziadkiem :)
Do największych i najbardziej atrakcyjnych eksponatów możemy zaliczyć jedyny na świecie (z tej serii) pełnomorski kuter torpedowy ORP „Odważny”, oraz samolot transportowo - desantowy IŁ-14. Ten pierwszy to unikat na skalę światową, jeden z najnowocześniejszych okrętów pływających w barwach Marynarki Wojennej w latach 70-tych, sprowadzony do Muzeum pod koniec lat 80-tych. Jego konstruktorem był Dionizy Wiśniewski, skarżyszczanin z urodzenia, w latach 60-tych ubiegłego wieku mieszkający i pracujący w Stoczni Gdyńskiej. Drugi z eksponatów to udostępniony dla zwiedzających IŁ. Przez cały rok miłośnicy lotnictwa, niezależnie od wieku, siadają za sterami tego pokaźnych rozmiarów samolotu i puszczają wodze fantazji... Niejeden po wyjściu z Muzeum zapisuje w planach na przyszłość- zostać pilotem. Ta chwila fantazji sprawia, iż goście często wracają, aby nie tylko jeszcze raz obejrzeć wszystkie eksponaty, ale jeszcze przez chwilę poczuć się dzieckiem (w przypadku osób dorosłych) lub światowej sławy pilotem (w przypadku dzieci).
Ekspozycja plenerowa to także czołgi (ze słynnym T-34 na czele), wozy bojowe, transportery opancerzone, amfibie, katiusze, rakiety, moździerze, haubice, samoloty a także wyposażenie, bez którego nikt nigdy nie wygrałby żadnej wojny - kuchnie polowe czy specjalne piece do wypieku chleba.
Usytuowanie placówki nad brzegiem zalewu Rejów, w spokojnej dzielnicy domków jednorodzinnych sprawia, iż oprócz walorów edukacyjnych oferuje również chwilę wytchnienia na świeżym powietrzu. W sezonie wiosenno-jesiennym „strudzonych” zwiedzaniem placówka zapraszam do Kawiarenki „Pod Dębem”, gdzie w cieniu ponad 300-letniego dębu można wypić kawę, herbatę, zjeść słodką przekąskę czy po prostu odpocząć rozkoszując się widokiem prawie 120 eksponatów.
Dla swoich gości pracownicy Muzeum przygotowali w ofercie, oprócz standardowego zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem, możliwość przejażdżki wozem opancerzonym BTR-60, zorganizowanie ogniska na terenie Wielkiego Pieca czy tzw. poglądowej lekcji muzealnej.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.