dzisiaj jest wtorek, 07 grudnia 2021
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Malta, która nie jest wyspą czyli... atrakcje wokół Jeziora Maltańskiego

Co oferuje Malta? Zacznijmy od biegnącej wokół jeziora asfaltowej alejki (długości ponad 5 km), która z powodzeniem wykorzystać można do jazdy na rolkach lub rowerze. Objechanie całego jeziora może się okazać dla młodszych dzieci zbyt duży wyzwaniem – wszystko zależy od kondycji i chęci. W letnie weekendy trasa wokół jeziora jest mocno zatłoczona trzeba liczyć się ze sporą ilością osób na ścieżce.

Również wzdłuż brzegu jeziora biegnie tor kolejki wąskotorowej „Maltanka”, która należy do ulubionego środka transportu poznaniaków. Z jej okien można podziwiać malownicze widoki. Wyrusza z Ronda Śródka (spod restauracji „Maltanka” przy ul. Jana Pawła II), mija stacje Ptyś, Balbinka (nazwane na pamiątkę dobranocek z lat 70. XX w.) oraz Przystań i dociera do ostatniego przystanku Zwierzyniec, nieopodal Nowego Zoo. Zdecydowanie polecamy rodzinom z dziećmi – najmłodsi będą się cieszyć! Przejazd płatny.

Aby skorzystać z pozostałych atrakcji oferowanych przez Maltę, trzeba przenieść się na jej drugi brzeg - od ulicy Baraniaka i znaleźć Kopiec Wolności. Wzniesienie usypano pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku jako pomnik upamiętniający zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. W okresie II wojny światowej kopiec został rozebrany i dopiero pod koniec lat 70-tych zaczęto go odbudowywać. Ponieważ w okresie komunizmu nie można było oficjalnie odbudować Kopca Wolności postanowiono nadać mu sportowo-rekreacyjny charakter. Co tu mamy?

Całoroczny stok narciarski i wypożyczalnia rowerów – w okresie letnim, gdy brak śniegu, stok wykorzystać można jako tor pontonowy. Przy stoku znajduje się również wypożyczalnia rowerów (górskich), ekorowerów (cztero i trójkołowce), łyżworolek i hulajnóg.

Letni tor saneczkowy - długość aż 500 m. Płozy zastępują kółka, a śnieg – stalowa rynna. Mniejsze dzieci mogą zjeżdżać razem z rodzicami. Prędkość reguluje się ręcznym hamulcem (mistrzowie potrafią rozpędzić się nawet do 50 km/godz.).

Nowością w ofercie atrakcji maltańskich jest Kolejka Górska Adrenaline. Tor kolejki zbudowano na filarach nad istniejącym torem saneczkowym; ma 500 metrów długości, prowadzi licznymi zakrętami i pętlą zakręcająca o 360 stopni. Zjazd po torze malowniczo oplatającym zielony stok gwarantuje zarówno niezłą dawkę adrenaliny, jak i pozytywnych emocji. Dwuosobowe wagoniki jeździć mogą po torze z prędkością około 40 km na godz. Są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa i hamulce regulujące szybkość. Do obu zjazdów Kolejką Górską Adrenaline i Letnim Torem Saneczkowym Pepsi prowadzi jedno wejście kasowe. Obowiązuje 1 bilet na 2 atrakcje - zjazd kolejką lub torem saneczkowym.

Drewniany plac zabaw – zlokalizowany bezpośrednio przed Kopcem Wolności; obszar podzielony na kilka mniejszych poletek oddzielonych żywopłotami. W dni, gdy jest duża frekwencja spacerowiczów, łatwo zgubić z oczu bawiące się dzieci – trzeba mieć to na uwadze. Polecamy raczej dzieciom młodszym. Ewentualne upadki z mostków i zjeżdżalni skutecznie amortyzuje miękkie podłoże – wyściełane korą. Dla rodziców ławeczki.

Trampolina, mała kolejka, kulki – tuż obok drewnianego placu zabaw w sezonie letnim pojawiają się kolejne atrakcje dla dzieci. Jest to między innymi trampolina do skakania, mała, kolorowa kolejka (jeżdżąca w kółko – nie mylcie z kolejką Maltanką), automaty do gry a także duża „klatka” z kulkowym placem zabaw. Atrakcje płatne.

Kąpielisko – otwarte w sezonie letnim; bezpłatna możliwość zażycia kąpieli w wodach sztucznie utworzonego jeziora Maltańskiego;

Minigolf – jest to jedyne miejsce w Poznaniu, w którym można spróbować swoich sił w minigolfie. Do pokonania jest 18 dołków o różnym poziomie trudności. Na grę warto zarezerwować sobie co najmniej godzinę. Warto pobawić się rodzinnie – dzieci świetnie dają sobie tutaj radę, zapędzając nieraz rodziców w kozi róg. Atrakcja płatna.

Kule wodne – aby skorzystać z tej atrakcji trzeba mieć więcej niż 3 lata i ważyć nie więcej niż 60 kilogramów. Kule pływają w basenie, w którym nie wolno pływać – zatem co robić ? Tu musicie opanować sztukę chodzenia po wodzie. Na szczęście przy pomocy dużych przeźroczystych kul nie jest to trudne. Atrakcja płatna.

Polana piknikowa – to dobre miejsce na szaleństwa z piłką, jednak pomimo nazwy, nie jest to miejsce przeznaczone na indywidualne pikniki. Odbywają się tutaj zorganizowane imprezy i eventy dla firm.

Pyrland Park – zlokalizowany jest w lesie od strony os. Zodiak; Nie można tutaj podjechać samochodem. Przygotowano tu prawdziwy tor przeszkód dla dzieci, dobrze zabezpieczony kolorową siatką ochronną. Już nawet trzylatki mogą próbować tutaj swoich sił. Dla dzieci starszych szykowana jest właśnie trasa trudniejsza, natomiast już można korzystać z trasy średniej (dzieci od 13 lat). Atrakcja płatna.

Las Olszak I – dobre miejsce na spacery, szczególnie w upalne dni, gdy nad samym jeziorem trudno znaleźć ocienione miejsca.

Uwaga! W obrębie kompleksu maltańskiego funkcjonuje kilka parkingów:

- od strony ulicy Baraniaka, parking płatny (blisko do wszystkich atrakcji zlokalizowanych w pobliżu Kopca Wolności)

- od strony ulicy Jana Pawła II, parking bezpłatny (blisko do kolejki Maltanka)

- od strony Nowego Zoo, na wysokości mety toru regatowego, parking bezpłatny (blisko do opisanej restauracji oraz Nowego Zoo)

Komentarze

Gość - super 2014-08-08 20:03 przyznana ocena:

byłam jest ex

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.