Nowe ZOO w Poznaniu
Poznań znany jest nie tylko z rogali marcińskich (kto nie jadł, ten nie wie, co stracił), ale także dlatego, że jest jedynym miastem w Polsce z dwoma ogrodami zoologicznymi. O historii powstania i mieszkańcach Starego ZOO już Wam pisaliśmy. Jeśli nie macie dość wrażeń zoologicznych i nie bolą Was nogi, bierzcie rodziców za rękę i idźcie do położonego nad Jeziorem Maltańskim Nowego ZOO (samo Jezioro i oferowane atrakcje to doskonałe miejsce do wypoczynku czynnego i biernego – sprawdźcie sami).
Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że Nowe ZOO może okazać się zbyt duże jak na możliwości małych piechurów (117 hektarów), dlatego warto rozważyć zabranie wózka lub skorzystanie z kolorowej kolejki o wdzięcznej nazwie „Zwierzynka”. Jeśli należycie do wytrwałych wędrowców, zaopatrzcie się w kasie w mapkę i na jej podstawie dokonajcie wyboru trasy, np. niebieska o długości 2 km lub czerwona o długości 2,7 km. Kto chce zobaczyć konie Przewalskiego, woły piżmowe i dwugarbne wielbłądy, musi iść szlakiem czarnym o długości 5 km.
Czym szczyci się Nowe ZOO: hodowla zagrożonego wyginięciem tygrysa syberyjskiego – wdrożono program mający na celu zachowanie i rozmnażanie tych wspaniałych drapieżników. Powstał imponujący wybieg z wodospadem i dużym basenem (te ogromne koty lubią kąpiele!) oraz specjalny budynek z wewnętrznymi klatkami i „salą porodową”. Zwierzęta można oglądać przez pancerne szyby, umieszczone w domku będącym kopią syberyjskiej chaty z bali.
Miłośnicy zwierząt niekojarzonych z miłym dotykiem zobaczyć mogą mieszkańców jedynego w Polsce insektarium, w którym żyją m.in. pająki ptaszniki, skorpiony, modliszki, szarańcza wędrowna i największe ślimaki lądowe świata.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Intersujący i tajemniczy, jak jego mieszkańcy, jest pawilon zwierząt nocnych. W ciągu dnia panuje tu półmrok, dlatego zwierzęta są aktywne. To jedyna okazja by poznać zachowania nietoperzy, piesków preriowych, pancernika włochatego, lemurów, oposów i wielu innych zwierząt zwykle przesypiających dzień.
Kolorowa, latająca łąka? Tak – w motylarni, gdzie nie ma klatek a motyle fruwają między zwiedzającymi i egzotycznymi roślinami. W gablocie przy wejściu można obserwować przeobrażające się poczwarki.
Mało? Kto jeszcze mieszka w ZOO zobaczcie sami!
Nową atrakcją jest udostępnienie nieczynnego dotychczas dla zwiedzających Fortu 3.
Zbudowany w latach 1877-1881, przez armię pruską, jest jednym z 18 fortów artyleryjskich, wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Zwiedzanie Fortu 3 odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, od maja do września we wszystkie soboty, niedziele i święta. Godziny wejść 11.00, 12,30, 14.00, 15.30, 17.00. Sprzedaż biletów, przy wejściu do Fortu, 200 m od kas ZOO, w dni zwiedzania, od godziny 10.30. Ceny biletów: normalny: 8 zł, ulgowy 6 zł.
Uwaga! Przejazd kolejkami poruszającymi się po terenie Nowego Zoo jest bezpłatny (w okresie zimowym kolejka nie kursuje)! Nie dotyczy kolejki ,,MALTANKA"!!! (kolejka ta należy do MPK).
Komentarze
Jest ok.polecam :)
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.