Wiatraki i tabaka czyli... Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich
Co wolicie: mielenie tabaki, noszenie wody w nosidłach, mielenie zboża w żarnach, tłuczenie zboża w stępie, pranie i maglowanie, tkanie szmaciaka, obróbka drewna. Albo pisanie gęsim piórem, gryflem na kamiennej tabliczce lub stalówką, nauka śpiewania "Kaszëbsczé nótë". A może chodzenie na szczudłach i w "korkach", przeciąganie liny, toczenie obręczy, strzelanie z procy, drewniane zabawki: na biegunach, na kółkach, pływające, fruwające itp. Albo…STOP! Propozycji jest jeszcze całe zatrzęsienie, bo to znów tajemnicze Kaszuby, a konkretnie Wdzydze Kiszewskie, Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny.
Sami widzicie, że to nie jest takie zwyczajne muzeum. Owszem, można zwiedzić cały teren spokojnie spacerując (nawet z wózkami), odwiedzając poszczególne zagrody (np. mieszkanie weterynarza ludowego z pocz. XX wieku, warsztat kołodzieja, szkutnika, stolarza) – taka forma poznania bogactwa tego miejsca też będzie ciekawa. Można też wziąć czynny udział w bogatej ofercie zajęć edukacyjnych – próbkę tego co oferują, przytoczyliśmy już na wstępie. Są zajęcia typowo manualne (jak lepienie garnków z gliny czy haftowanie), są i bardziej sportowe (szczudła, noszenie wody w nosidłach); są darmowe i płatne – co komu odpowiada.
Muzeum warto odwiedzić również w 3. niedzielę lipca, kiedy organizowany jest Jarmark Wdzydzki. Na imprezę zjeżdżają zespoły folklorystyczne, ożywa wiatrak i stara lokomobila z tartaku, odbywają się pokazy tradycyjnych zajęć wiejskich (m.in. wypiek chleba). Trzeba liczyć się z tłokiem!
Kiedy już poznacie tajemnice muzeum zajrzyjcie do działającej na jego terenie karczmy „Wygoda” - na golce i ruchanki, czyli kaszubskie kluski ziemniaczane i racuchy drożdżowe.
Obok, naprzeciwko wejścia do muzeum, mieści się Mini Zoo, w którym czekają na Was lama, kozy, kucyk i osioł. Kto znudzi się wiatrakami może poszaleć na wspaniałej zjeżdżalni w formie wiatraka.
Uwaga! W karczmie na ogół (w sezonie) są duże kolejki i trudności ze znalezieniem miejsc siedzących. Parking bezpłatny.
Atrakcje dodatkowo płatne:
- Toczenie naczyń na kole garncarskim, Chałupa ze Skorzewa nr 9 – 4 zł
- Lepienie z gliny, Chałupa ze Skorzewa nr 9 – 2 zł
- Haftowanie, Chałupa z Piechowic nr 5 – 2 zł
- Wykonywanie ludowych i stylowych ozdób choinkowych, Chałupa z Piechowic nr 5 – 4 zł
- Malarstwo na szkle, Chałupa z Piechowic nr 5 – 4 zł
- Wyrób kwiatów z papieru, Chałupa z Piechowic nr 5 – 2 zł
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.