Jak pomóc dziecku z kolką? Poznaj skuteczne sposoby
Płacz dziecka zawsze jest powodem do niepokoju dla rodziców. Opiekunowie chcą zapewnić maluszkowi komfort i bezpieczeństwo, dlatego robią wszystko, aby jak najlepiej zaspokoić jego potrzeby. Gdy mimo to płacz nie ustaje, a dziecko zaczyna się prężyć, może to oznaczać, że niemowlę ma kolkę. Jak ją rozpoznać i co można w takiej sytuacji zrobić?
Nie każdy ból brzuszka może zostać uznany za kolkę. O tej przypadłości mówimy dopiero wtedy, gdy dziecko ma mniej niż 5 miesięcy i występują u niego powtarzające się epizody przedłużonego płaczu i rozdrażnienia bez wyraźnego powodu. W takim wypadku pomóc mogą ciepłe okłady i probiotyki dla dzieci Biogaia - BioGaia. Jakie jeszcze sposoby warto stosować na kolkę?
Co pomaga na kolkę niemowlęcą?
Gdy podejrzewasz u swojego dziecka kolkę, najpierw zabierz maluszka do lekarza, aby sprawdzić, czy przyczyna bólu i dyskomfortu nie leży gdzieś indziej. Dopiero po wykluczeniu innych chorób można wypróbować sprawdzone sposoby na kolkę. Tym, co może pomóc Twojemu maluszkowi, są ciepłe okłady i masaże brzuszka. Należy je robić bardzo ostrożnie, żeby nie przestraszyć dziecka. Ciepłe okłady możesz zrobić z termoforu lub pieluszki zanurzonej w ciepłej wodzie. Natomiast masaż należy wykonywać powoli ruchami okrężnymi w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
U dzieci, które regularnie doświadczają silnych kolek, warto stosować dobrej jakości probiotyki. W takim wypadku świetnie sprawdzi się preparat w formie kropel, który można podawać na łyżce lub dodawać do jedzenia bądź napojów. Jeśli szukasz probiotyku z dobrym składem, wybierz BioGaia Protectis Baby - krople. Jest to doskonały sposób na uzupełnienie mikroflory jelitowej u niemowląt. Krople BioGaia Protectis Baby mogą być stosowane długoterminowo. Zawarte w nich bakterie Limosilactobacillus reuteri Protectis pochodzą z mleka matki i są odporne na większość popularnych antybiotyków.
Co jeszcze możesz zrobić, gdy dziecko ma kolkę?
Kolki mogą trwać nieprzerwanie nawet przez kilka godzin. W tym czasie rodzice muszą poradzić sobie z dyskomfortem dziecka i własnymi emocjami. Gdy dziecko płacze i pręży się, możesz spróbować noszenia w chuście lub delikatnego bujania na rękach. W niektórych przypadkach bardzo pomocne może okazać się również położenie niemowlaka na brzuszku.
Jednak najważniejsze, aby zachować spokój i nie obwiniać się o płacz dziecka. W takiej sytuacji warto poprosić o wsparcie drugiego rodzica lub kogoś z rodziny. Pamiętaj, że każda kolka kiedyś się kończy. Maluszek w prędze czy później się uspokoi i zaśnie, a rodzice będą mogli odpocząć.
Kolka niemowlęca jest najczęściej spowodowana niedojrzałością układu pokarmowego i nerwowego. Dlatego warto wspierać jelita i cały układ pokarmowy poprzez podawanie dziecku wysokiej jakości probiotyków o bezpiecznym i sprawdzonym składzie. W czasie kolek dziecko jest rozdrażnione i nerwowe. Postaraj się uspokoić malucha i zapewnij mu komfortowe warunki, abyście wspólnie mogli jak najłagodniej przetrwać ten trudny dla Was czas.
Od redakcji - Za publikacją artykułu otrzymaliśmy wynagrodzenie.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.