dzisiaj jest czwartek, 25 kwietnia 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Gorączka u dziecka – co może oznaczać?

2023-12-20 00:11

Gorączka zwykle towarzyszy infekcjom wirusowym lub bakteryjnym. Niekiedy jednak może wskazywać na groźne choroby, w tym nowotwory. Twoje dziecko gorączkuję? Zastanawiasz się, jak mu pomóc? Skorzystaj z usług oferowanych przez platformę telemedyczną Halomed i umów wizytę z lekarzem rodzinnym online. Sprawdź, jak to działa!

Co to jest gorączka?

Gorączka to stan eutermii towarzyszący chorobie polegający na zwiększeniu temperatury ciała powyżej fizjologicznej normy. Za prawidłową przyjmuję się temperaturę 36,6°C, mierzoną pod pachą. Jeżeli wynosi ona powyżej 37 °C, wówczas mówi się o stanie podgorączkowym – o gorączce, jeśli przekroczy 38 °C.

Warto pamiętać, że gorączka nie jest chorobą, lecz naturalną reakcją obronną organizmu na patogeny chorobotwórcze (np. wirusy, bakterie, grzyby, alergeny). Konsultacja z lekarzem rodzinnym online pozwoli ustalić jej przyczyny oraz podjąć właściwe leczenie.

Jakie są przyczyny gorączki?

Gorączka u dzieci może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą:

  • infekcje wirusowe (przeziębienie, grypa, mononukleoza);
  • zakażenia bakteryjne (angina, zapalenie ucha środkowego, sepsa);
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym;
  • nowotwory (białaczki, chłoniaki);
  • zbyt intensywny wysiłek i przemęczenie;
  • odwodnienie organizmu;
  • stosowanie niektórych leków, np. immunosupresantów;
  • niepożądany odczyn poszczepienny;
  • silne reakcje uczuleniowe.

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Temperaturę można obniżyć, stosując leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym dostępne bez recepty oparte na paracetamolu (Apap, Panadol), ibuprofenie (Ibuprom, Nurofen) bądź metamizol (Pyralgina). Jeśli gorączka nie jest wysoka, warto zastosować domowe sposoby w postaci m.in. zimnych okładów, chłodnej kąpieli czy ziołowych naparów, np. z kwiatu lipy, jagód czarnego bzu lub malin.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

W sytuacji, gdy gorączka przekracza 38°C, nie spada mimo podania dziecku leków przeciwgorączkowych lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy (np. duszności, drgawki, częstomocz, sztywność karku, zaburzenia świadomości), należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Utrzymująca się wysoka temperatura ciała może prowadzić do uszkodzenia i   obumierania komórek oraz niewydolności wielu narządów organizmu.

Telewizyta u lekarza rodzinnego

To niezwykle wygodne rozwiązanie zarówno dla małych pacjentów, jak i ich rodziców. Pozwala zaoszczędzić czas i zminimalizować stres związany z tradycyjną wizytą u lekarza. Konsultacja lekarska odbywa się poprzez spotkanie online lub rozmowę telefoniczną – przebiega niemalże tak samo, jak ta w stacjonarnym gabinecie. Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego lekarz rodzinny może wystawić e-receptę na leki stałe lub doraźne (np. antybiotyki), a w razie konieczności również e-skierowanie na badania diagnostyczne.   

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.