dzisiaj jest poniedziałek, 24 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Nowe technologie i ich wpływ na rozwój dziecka - to musisz wiedzieć!

2023-11-07 23:07

Nowe technologie a rozwój dziecka - co musisz wiedzieć?

  1. Możliwość edukacji online

Gry, aplikacje i programy edukacyjne mogą poprawić rozwój dziecka, pomagać w nauce nowych umiejętności czy rozwijaniu koordynacji oko-ręka. Rolą rodzica jest jednak kontrola nad treściami oraz aplikacjami, z jakich pociecha korzysta w ciągu dnia.

  1. Odpowiedni wiek dziecka

Coraz więcej badań pokazuje, że pociechy, które zbyt wcześnie dostały do zabawy telefony czy dostęp do internetu, mają trudności komunikacyjne, nie potrafią myśleć przyczynowo-skutkowo i nie nawiązują bliższych relacji z drugą osobą. 

Małe dzieci - do 2. roku życia - w ogóle nie powinny mieć kontaktu z urządzeniami z kolorowymi ekranami (w tym telewizorami), a gry na telefonie można udostępnić dopiero 6-letniemu maluchowi na maksymalnie 20 minut w ciągu dnia.

  1. Korzystanie z technologii pod kontrolą

Zbyt częste i długie przesiadywanie przed telefonem prowadzi m.in. do problemów z koncentracją, zaburzeń snu, a także do ograniczenia interakcji społecznych dziecka z rówieśnikami i rodziną. Rodzice powinni ustalić z pociechą przejrzyste zasady dotyczące korzystania z urządzeń elektronicznych. Można wybrać np. w jakich godzinach i ile minut dziennie dziecko będzie mieć dostęp do gier lub internetu.

  1. Bezpieczeństwo w sieci

Zadaniem rodziców jest edukacja pociech o ewentualnych zagrożeniach wynikających z korzystania m.in. z urządzeń mobilnych oraz internetu, jak cyberprzemoc, pedofilia, niebezpieczne treści czy wyidealizowane postaci. Warto omówić z dzieckiem, jak powinno reagować w określonych sytuacjach, np. zgłaszać rodzicom niepokojące rzeczy zobaczone w sieci.

Co robić, gdy dziecko spędza za dużo czasu z telefonem?

Korzystanie przez dziecko z telefonu czy tabletu może być ciekawą formą rozrywki, lecz należy zachować umiar w zabawie. Rodzice powinni kontrolować, ile czasu pociecha spędza na grach mobilnych lub przeglądaniu internetu, a jeżeli pojawia się w tej kwestii problem i spory, to warto wdrożyć kilka rozwiązań:

  • kontrola rodzicielska - opiekunowie dziecka mogą skorzystać z tej opcji i zablokować np. dostęp do pewnych stron internetowych czy aplikacji;
  • bycie przykładem dla dziecka - pociechy są uważnymi obserwatorami. Gdy zauważą, że dorośli używają telefonów przed snem lub piszą wiadomości podczas obiadu, to same będą chciały robić podobnie. Rodzice powinni być dla maluchów przykładem;
  • rozmowa z pociechą - jeżeli rodzicom nie podoba się zachowanie dziecka i to, w jaki sposób korzysta z telefonu, należy o tym porozmawiać. Ważne jest wyjaśnienie pociesze, jakie konsekwencje niesie za sobą nieprzemyślanie użytkowanie urządzeń;
  • pomoc specjalisty - w trudnych sytuacjach, gdy dziecko jest silnie uzależnione od nowych technologii, należy podjąć współpracę z psychoterapeutą lub psychologiem dziecięcym.

Przydatne informacje dla rodziców

Wiele ciekawych i inspirujących porad czeka na rodziców na portalu internetowym Rodzic Pyta. Treści publikowane w serwisie dotyczą m.in. tego, jak dbać o zdrowie i psychikę pociechy czy jak pomagać maluchowi prawidłowo się rozwijać. Pomysły na wspólne zabawy pozwolą rodzicom zacieśnić więzy z dzieckiem oraz odciągnąć je od nowych technologii.

Podsumowanie

Dostęp do urządzeń mobilnych i internetu ułatwia zdobywanie wiedzy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Niestety, nieprawidłowe korzystanie z technologii jest przyczyną wielu zaburzeń i problemów. Dzieci nie powinny korzystać z urządzeń bez kontroli ze strony rodzica. Należy pilnować, ile czasu pociecha poświęca na gry lub przeglądanie filmików w sieci. Zbyt wiele swobody w tym zakresie może doprowadzić do uzależnienia dziecka od urządzeń mobilnych i internetu.

Od Redakcji: Za publikację artykułu pobraliśmy wynagrodzenie.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.