dzisiaj jest niedziela, 03 marca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Obuwie zimowe – kilka wskazówek, jak wybrać najlepsze modele dla Ciebie i Twoich pociech

2023-05-22 22:29

Ocieplenia obuwia

Ciepło zimą to podstawa. Oczywiście różnie je odczuwamy i mamy inną tolerancję na niskie temperatury. Niezależnie od tego musimy zadbać o to aby zimowe obuwie bylo ciepłe! Ciepłe, tzn. izolujące naszą stopę od zimna. Na stopień izolacji wpływ ma zastosowana ocieplina, podeszwa, przez którą ucieka znaczna ilość ciepła oraz materiał wierzchni. Obuwie przeznaczone na długie spacery powinny być bardziej ocieplane niż te, w których pokonywana będzie tylko droga z samochodu do biura lub sklepu. Świetnie sprawdzą się modele z wyściółką z owczej wełny, polaru czy sztucznego kożuszka. Męskich ocieplanych butów zimowych warto szukać m.in. w sklepach turystycznych oferujących obuwie trekkingowe

Materiał wierzchni - warto zadbać o to aby buty były wyposażone w Gore-Tex lub inną membranę chroniącą przed wilgocią. Nawet najcieplejsze buty nie będą trzymały ciepła gdy przemokną!

Rodzaj podeszwy i jej grubość

Chodniki i szlaki bardzo często zimą są śliskie. Albo z powodu ubitego śniegu albo z powodu pojawiającej się często niedużej warstwy lodu. Dlatego podeszwa powinna chronić przed poślizgnięciem się. Powinna być ona też grubsza, by dobrze izolować stopę od zimnego podłoża i chronić przed przemarznięciem. Jeśli chodzi o podeszwy, świetnie sprawdzają się podeszwy sprawdzonej marki Vibram ale nie są to jedyne dobrej jakości podeszwy. Nie łudźmy się jednak, że wybawi ona nas od wszystkich poślizgnięć - od tego jedyną skuteczną ochroną są mini raczki.

Wygoda

Obok stopnia ocieplenia obuwia, jest najważniejszy element, na który należy zwrócić uwagę. Nie założymy nawet najcieplejszego buta jesli nie będzie wygodny. But musi być dobrze dopasowany, by nie ocierał i nie uciskał stopy. Zimą często noszone są grubsze skarpety, dlatego warto wziąć to pod uwagę przy wyborze butów.  Mierząc obuwie, warto założyć skarpety o takiej grubości jak te, które będą najczęściej użytkowane z obuwiem.

Zimowe buty dla dziecka

Dzieci marzną szybciej niż dorośli, dlatego warto zadbać aby miały porządne, trzymające ciepło buty. Dobre śniegowce dla dzieci chronią dzieciaki przed wychłodzeniem i przemoknięciem w trakcie zimowych harcy. Często kupujemy buty dziecięce o jeden rozmiar większe. To nie jest dobre rozwiązanie. Jeśli jeszcze Twój maluch nie chodzi, oznacza to, że ​​nie ma obciążenia na stopę. Ale kiedy dziecko chodzi już samodzielnie, stopa musi być dobrze amortyzowana. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie buty zimowe.

Podsumowanie

W buty zimowe warto zainwestować niezależnie od tego do czego i dla kogo ich potrzebujemy. Szczególnie dzieciaki, które są bardzo wrażliwe na niskie temperatury potrzebują ciepłych butów.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.