dzisiaj jest niedziela, 26 marca 2023
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Pierwsza lornetka - jak wybrać odpowiedni model?

2023-03-07 15:08

Uniwersalna lornetka dla początkujących

Najważniejszym parametrem każdej lornetki jest powiększenie i średnica obiektywu. Parametry te wyraża się już w samej nazwie każdego modelu – np. poprzez opis 8x20 czy 10x50. W tym układzie liczba przed „x” określa powiększenie, natomiast kolejna liczba to średnica obiektywu. Co to oznacza?

  • Powiększenie – określa jak mocno lornetka przybliża odległe obiekty.
  • Średnica obiektywu – oznacza, jak duży obiektyw zastosowano w lornetce. Przekłada się to na zdolność do transmisji światła, a więc jasność lornetki.

Którą lornetkę wybrać dla początkujących użytkowników? W takim wypadku zaleca się modele o powiększeniu nie większym niż 12x. Dzięki temu można je używać całkiem swobodnie „z ręki”. Takie lornetki znajdą także uniwersalne zastosowanie, a unikanie nadmiernie dużego powiększenia ułatwi przeglądanie otoczenia. Średnica obiektywu też nie powinna być za duża, gdyż im większa tym większe stają się rozmiary i waga samej lornetki. A dla dzieciaków najlepsze będą całkiem kompaktowe modele, które zmieszczą się do plecaka czy nie będą zbytnim obciążeniem podczas noszenia ich na szyi.

Lornetka z pryzmatem dachowym czy Porro 

Ważnym elementem każdej lornetki jest pryzmat. To właśnie on umożliwia odwrócenie obrazu tak, aby nie widzieć go do góry nogami. Na rynku dostępne są głównie modele wykorzystujące pryzmaty dachowe lub Porro. Pierwszy z nich jest droższy i umożliwia tworzenie lornetek o nieco bardziej kompaktowej i zwartej konstrukcji. Niemniej przekłada się na większą stratę światła, a więc i spadek jakości obrazu. Jest to oczywiście kompensowane przez zastosowanie bardziej wydajnej powłoki, ale ma to rzecz jasna wpływ na cenę sprzętu. Lornetki z pryzmatami Porro będą miały większe rozmiary, ale strata światła będzie niemal zerowa. Dlatego właśnie ten typ jest polecany często do obserwacji nocnych, natomiast dachowe pryzmaty do dziennych.

Wytrzymała, wodoodporna obudowa o lekkiej konstrukcji

Każdy sprzęt dla dzieciaków musi cechować się zwiększoną wytrzymałością. Aby milusińscy mogli swobodnie korzystać z lornetki i nie martwić się o ich kondycję, dobrze jest sięgnąć po modele o wodoodpornej obudowie. Dzięki temu nawet gdy dojdzie do ich zalania czy zanurzenia, wciąż będą sprawnie działały i zapewniały skuteczne obserwacje.

Producenci stosują mocne obudowy obłożone gumową powłoką, która zwiększa pewność chwytu podczas obserwacji. Innym ważnym parametrem lornetki dla dziecka jest jej waga. Obecnie producenci wykorzystują nowoczesne materiały, które pozwalają na zmniejszenie gabarytów sprzętu przy zachowaniu doskonałej wydajności optycznej. Taka lornetka pozwoli na całodzienne wędrowanie i obserwowanie przyrody bez zbędnego zmęczenia.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.