dzisiaj jest niedziela, 26 marca 2023
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Pomysły na wakacje dla nastolatka

2023-03-07 14:51

Nastolatki to specyficzna grupa. Z jednej strony można im pozwolić na dużo samodzielności, z drugiej, ze względu na etap rozwojowy, mogą oni wpadać na niebezpieczne pomysły. Dlatego na czas wakacji, kiedy nie chodzą codziennie do szkoły, tylko mają nieograniczony wolny czas, warto zaplanować chociaż niektóre dni na ciekawą aktywność. Zwłaszcza, że znudzony nastolatek zwykle najchętniej spędzałby całe lato z nosem w smartfonie lub przy komputerze. Co warto wziąć pod uwagę?

Wakacje nad wodą

Zbiorniki wodne nie bez powodu przeżywają w trakcie wakacji istne oblężenie. Można się tam odprężyć, spotkać ze znajomymi i skorzystać z dobrodziejstw chłodnej wody. Tym, którzy niekoniecznie lubią leniwe wylegiwanie się na kocu, opalanie i piłkę plażową można zaproponować kilkudniową przygodę żeglarską, np. nad Zalewem Sulejowskim. Można tam wyczarterować jacht albo odbyć kurs żeglarski, który jest dostępny już dla 14-latków. Jeśli nie ma możliwości wygospodarowania całego tygodnia na codzienne żeglowanie, można skorzystać z oferty weekendowy kurs żeglarski. Dzięki takiej opcji można zrobić z tego rodzinną przygodę i zdobyć patent sternika jachtowego wspólnie z dzieckiem nawet, jeśli na co dzień obowiązki nie pozwalają na pełny tydzień urlopu. To może być świetna okazja na nawiązanie bliższej relacji z młodym człowiekiem wkraczającym powoli w dorosłość.

Jednodniowe kursy i warsztaty

W wakacje wiele instytucji zapewnia dzieciom i młodzieży możliwość aktywnego spędzania czasu. Oprócz akcji zwanych „lato w mieście” można znaleźć jednodniowe kursy i warsztaty w przeróżnych dziedzinach. Każdy nastolatek znajdzie tam coś dla siebie, ale warto wcześniej samemu zebrać listę ciekawych aktywności. Może skusi się na warsztaty z filcowania, szycia na maszynie, albo kurs motorowodny? Szkolenia, które mogą być oblegane w wakacje, dobrze jest zarezerwować wcześniej, żeby nie było potem żalu, że zabrakło miejsc. Można też skorzystać z małego zainteresowania już teraz, bo np. kurs motorowodny zalew sulejowski odbywa się co weekend praktycznie przez cały rok, a w chłodnych miesiącach jest tańszy niż w wysokim sezonie.

A może praca zarobkowa na własne potrzeby?

Niektórzy nastolatkowie chętnie podejmują się prac sezonowych, żeby zgromadzić fundusze na własne potrzeby. Jest to dobry sposób na produktywne spożytkowanie wolnego czasu w wakacje, który daje poczucie satysfakcji i niezależności oraz może umożliwić np. częściowe opłacenie wymarzonego wyjazdu zagranicznego. Prace sezonowe kształtują charakter i budują poczucie odpowiedzialności za własne życie, a także pokazują młodemu człowiekowi wartość ludzkiej pracy.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.