dzisiaj jest poniedziałek, 25 listopada 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jakie są zajęcia terapeutyczne w przedszkolu?

2023-02-10 01:14

Co to jest przedszkole terapeutyczne?

Przedszkole terapeutyczne to nie tylko miejsce, w którym dziecko może spędzić czas z rówieśnikami, pozwalając rodzicom wrócić do pracy, ale w którym przede wszystkim może się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności, trenować te już nabyte, a nawet przygotować się do przedszkola integracyjnego. Podopieczni placówki terapeutycznej nabywają zdolności poznawcze, społeczne, komunikacyjne oraz emocjonalne. Wszystkie z nich są ogromnie ważne dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Zajęcia terapeutyczne dostosowywane są zawsze do potrzeb oraz indywidualnych zdolności psychoruchowych dziecka. Program terapii ustalany jest w sposób adekwatny do zaleceń wymienionych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

Rodzaje zajęć terapeutycznych w przedszkolu

Terapia logopedyczna

To indywidualnie dostosowane ćwiczenia, mające na celu usprawnienie aparatu oddechowego i artykulacyjnego. Praca z dzieckiem ma również na celu symulację reakcji słownych, poszerzanie słownictwa, prawidłową intonację, wykluczenie mowy echolalicznej. Najważniejsze jest, że zajęcia mają formę zabawy, naśladownictwa, by podopieczni chętnie z nich korzystali i angażowali się w poszczególne ćwiczenia.

Terapia Integracji Sensorycznej

Jej zadaniem jest uporządkowanie odbioru wrażeń zmysłowych. Dziecko bawiąc się, wykonuje ćwiczenia, które w sposób kontrolowany stymulują jego zmysły. Uczy się, jak prawidłowo przetwarzać bodźce i oswajać świat zewnętrzny. Terapeuta wykorzystuje zabawki o różnej fakturze, kolorystyce, masę solną, hamak oraz wiele innych pomocy dostosowanych do gotowości malucha.

Terapia ręki

Podczas zajęć terapeuta pracuje nad prawidłową postawą ciała dziecka, przygotowując je do prawidłowej pracy ręki, dłoni i palców. Ćwiczenia obejmują dużą i małą motorykę, a także grafomotorykę, będącą wstępem do nauki rysowania oraz pisania.

Terapia pedagogiczna

Zajęcia ogólnorozwojowe prowadzone w małych grupach mają za zadanie wspomóc rozwój dziecka w zakresie emocjonalnym, umysłowym, psychologicznym, poznawczym. Terapia pomaga odnaleźć się w grupie rówieśniczej, uczy skupienia, koncentracji, przestrzegania zasad oraz panowania nad agresją.

Wczesne Wspomaganie Rozwoju

Dzieci, które otrzymały z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju mogą liczyć w przedszkolu terapeutycznym na zajęcia dostosowane do jej szczegółów. Terapeuci specjalizujący się w poszczególnych obszarach, pracują nad wskazanymi deficytami rozwojowymi.

Trening Umiejętności Społecznych (TUS)

Zajęcia skupiają się na wykształceniu w dzieciach zdolności funkcjonowania w grupie, nawiązywaniu relacji, komunikowaniu się, rozwiązywaniu konfliktów. Maluchy uczą się panować nad swoimi emocjami, ale również empatii i zachowań akceptowalnych społecznie.

Te oraz inne terapie dla dzieci ze szczególnymi potrzebami prowadzone są w przedszkolu Mądre Główki w Warszawie. Więcej na temat placówki dowiesz się ze strony https://www.madreglowki.pl/przedszkole-terapeutyczne. To wyjątkowe miejsce pełne zrozumienia i wykwalifikowanych specjalistów, którzy każdego dnia wspierają swoich podopiecznych, zapewniając im rozwój oraz poczucie bezpieczeństwa.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.