Przywileje w pracy, czyli z czego powinien zdawać sobie sprawę każdy rodzic
Podejście do rodzicielstwa jest w firmach bardzo różne. Są pracodawcy, którzy nie tylko rozumieją wyjątkową sytuacje, ale również cieszą się razem z pracownikiem czy pracownicą, starając się ułatwiać im sprawowanie opieki nad maluszkiem. Niestety zdarzają się i tacy szefowie, którzy najchętniej nie przyjmowaliby w ogóle do firmy aktualnych i potencjalnych rodziców. Niezależnie od sytuacji, zawsze warto znać swoje prawa jako pracownika-rodzica, aby w razie potrzeby móc bez zastanowienia odpowiednio z nich skorzystać.
Rodzaje urlopów przysługujących z tytułu urodzenia się i wychowywania dziecka
Narodziny dziecka wiążą się z powstaniem prawa do czterech rodzajów urlopów, dostępnych dla rodziców (zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę): macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego oraz wychowawczego. Urlop macierzyński może wykorzystać wyłącznie matka, zgodnie z własnym wyborem – dopiero po urodzeniu dziecka lub na 6 tygodni przed planowaną datą porodu. Jeśli na świat przychodzi jeden maluszek, matce należy się 20 tygodni pełnopłatnego urlopu (przy ciąży bliźniaczej i mnogiej czas ten ulega wydłużeniu).
Urlop ojcowski (potocznie zwany tacierzyńskim) może wykorzystać wyłącznie ojciec dziecka i dopiero po jego urodzeniu, ale przed ukończeniem przez maluszka dwóch latek. Przysługują mu z tego tytułu dwa tygodnie, które może rozbić i wykorzystać oddzielnie, po tygodniu.
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, oboje rodzice mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego (może to zrobić również wyłącznie jeden rodzic). Podobnie jak urlop ojcowski, może on zostać rozbity na kilka części i można z niego skorzystać aż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia. Urlop ten trwa 32 tygodnie (jeśli urodziło się jedno dziecko) lub 34 tygodnie (jeśli dzieci jest więcej). W trakcie urlopu rodzicielskiego korzystająca z niego osoba będzie otrzymywała 80% swojego standardowego wynagrodzenia.
Urlop wychowawczy również może wykorzystać każde z rodziców – maksymalnie wynosi on 3 lata. W przeciwieństwie do poprzednich jest jednak bezpłatny.
Obawiasz się, że potencjalny pracodawca będzie szukał pretekstu do zwolnienia cię z pracy z powodu narodzin dziecka? Wejdź na dostępne w okolicy (w tym przypadku - Chojnic) oferty pracy klikając tutaj, a następnie następnie sprawdź oceny i komentarze w profilu pracodawcy.
Sprawowanie opieki nad dzieckiem chorym lub zdrowym
Po wybraniu wszystkich lub części dostępnych urlopów prawo nadal zabezpiecza konieczność sprawowania przez rodzica opieki nad chorym dzieckiem. Do ukończenia przez nie 14. roku życia, rodzicowi przysługuje 60 dni zwolnienia lekarskiego w roku, wziętego w związku z chorobą dziecka. Po przekroczeniu przez dziecko 14 lat ilość spada do zaledwie 14 dni. Podobnie jak w przypadku standardowego L4, rodzic otrzymuje wówczas 80% wynagrodzenia.
W ciągu roku matka lub ojciec mają również praco do dodatkowych 16 godzin urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym – deklarację o tym, które z rodziców będzie z niego korzystać, należy przedłożyć pracodawcy początkiem roku.
Przerwa na karmienie – nie przywilej, ale prawo matki
Matki karmiące niemowlęta własnym pokarmem mają ponadto prawo do przerwy na karmienie – niezależnie od tego, czy przystawiają dziecko do piersi, czy odciągają pokarm przy pomocy laktatora. Kobieta pracująca w pełnym wymiarze godzin ma wówczas prawo do dwóch półgodzinnych przerw w trakcie dniówki (jeśli karmi jedno dziecko). Na wniosek pracownicy, można obie przerwy połączyć.
Poszukaj ofert pracy na GoWork.pl a w opiniach o pracodawcy sprawdź, jak odnosi się on do karmiących matek – może to być dla ciebie cenna wskazówka podczas wyboru firmy, w której chcesz się zatrudnić.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.