Jakie zwierzątko wybrać dla dziecka jako pierwsze? Pies? Kot? Królik?
Wielu rodziców chce sprawić radość i przyjemność swoim pociechom kupując lub adoptując dla nich zwierzaka. Z czasem większość dzieci same proszę rodziców o pieska, kotka, królika, chomika czy myszki.
Jednak czy zwierzak dla dziecka to dobra decyzja? Na jakiego czworonoga się zdecydować i czym kierować się podczas wyboru? Nigdy nie kupuj zwierzaka z myślą, że tylko dziecko będzie się nim opiekować.
Zwierzak może okazać się prawdziwym przyjacielem na dobre i na złe. Dodatkowo uczy odpowiedzialności a także wyrabia dobre nawyki już od najmłodszych lat. Przy wyborze zwierzęcia należy przede wszystkim kierować się rozsądkiem, ponieważ to żywe stworzenie, które potrzebuje Twojej uwagi, czasu a także odpowiedniego wyżywienia, pielęgnacji czy aktywności.
Kiedy jest dobry moment na zakup pierwszego zwierzęcia?
Pierwszy zwierzak w życiu dziecka to niewątpliwe duże przeżycie. Z dnia na dzień zyskuje on swojego pierwszego czworonożnego przyjaciela. Pamiętaj jednak, że pomimo usilnych przekonań, że poradzi sobie samo nie można zapominać, że to nadal jedynie dziecko, które potrzebuje pomocy i nadzoru. Błędne jest myślenie więc, że pupil jest dziecka. Należy go traktować jako zwierzaka wszystkich.
Zwierzęta domowe mogą korzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Uczą one odpowiedzialności a dodatkowo rozwijają emocjonalnie, społecznie czy intelektualnie. Posiadanie czworonoga uczy także konsekwencji. W zależności od wieku dziecka należy powierzać mu obowiązki, które są nieodłącznym elementem posiadania zwierzaka. Dziecko powinno karmić pupila, sprzątać czy spędzać czas na zabawie. Warto od małego uczyć dzieci tego, że jeśli posiada zwierzaka to musi tak wygospodarować czas, by starczyło na wszystko - obowiązki i przyjemności.
Jak zachęcić dziecko do opieki nad zwierzakiem?
Dla dziecka pupil jest przyjacielem, towarzyszem zabaw, jednak nie wszystkie pociechy zdają sobie sprawę z tego jak należy opiekować się i obchodzić z pupilem, dlatego rolą właściciela jest to, aby go tego nauczyć. Od małego należy uczyć dzieci, że oprócz tego, że zwierzak jest słodki i kochany to to żywe stworzenie, które wymaga opieki a posiadanie go wiąże się z odpowiedzialnością. Pamiętaj, że w dużej mierze dzieci uczą się od nas i osób, które na co dzień je otaczają, dlatego jeśli chcesz, aby Twoje dziecko wyrosło na empatycznego i odpowiedzialnego człowieka sam takim musisz być. Musisz dawać dobry przykład, pokazywać, jak należy traktować zwierzęta, jak się nimi opiekować i jak do nich podchodzić. To z pozoru proste zadanie wcale takim nie jest.
Jak wytłumaczyć dziecku, że zwierzę to nie zabawka?
Przed pojawieniem się zwierzęcia w domu należy z dzieckiem porozmawiać i odpowiednio przygotować go na pojawienie się nowego członka rodziny. I nie ma tutaj znaczenia wiek dziecka. Rozmowa to podstawa. Należy dziecku wytłumaczyć co to jest zwierzę, jak i jakie obowiązki za tym się ciągną oraz to, jak należy traktować pupila. Szacunek do zwierząt i przyrody wynosi się z domu, dzięki dobremu wychowaniu i czasu poświęconego przez rodziców.
Jeśli jako rodzic lub po prostu osoba trzecia zauważysz, że dziecko źle traktuje zwierzę lub pupil niekomfortowo czuje się w danej stacji nie ignoruj a zwróć uwagę i wytłumacz. Uświadamiaj, że zwierzęta czują i niezależnie od wielkości zasługują na szacunek. Wytłumacz dziecku, że zwierzęta nie potrafią mówić, gdy źle się czują lub gdy im coś się nie podoba, lecz pokazują to w inny sposób.
Dużą rolę może odgrywać także oglądanie zwierząt, pokazywanie ich w książkach czy filmach tak, aby dziecko miało okazję się z nimi oswoić. Wytłumacz dziecku jak wolno zachowywać się przy zwierzętach - na przykład nie należy podchodzić do obcych zwierząt, przeszkadzać im w jedzeniu czy drzemce.
Przede wszystkim to my stanowimy przykład dla dzieci, które one bacznie obserwują a następnie naśladują. To w jaki sposób my traktujemy zwierzęta, jest przykładem i sygnałem dla dziecka jak on powinien je traktować.
Każdy z nas ma swoją cierpliwość, gdzie do pewnego poziomu jesteśmy spokojni, jednak, gdy ktoś znacznie przejdzie tą granicę wybuchamy. I trudno nam się dziwić Taką samą granicę cierpliwości mają zwierzęta co jest niezwykle ważne. Czworonogi nie będą grzecznie znosić każdego zachowania dziecka. One także mają swoją cierpliwość, która, jeśli zostanie przekroczona a pupil poczuje się źle a tym bardziej zagrożony to wówczas reaguje obronnie. Tak ważne jest więc nauczenie dziecka i wytłumaczenie mu podstawowych zasad obchodzenia się ze zwierzętami. Przykładem może być niegłaskanie innych psów bez zapytania, niepochylanie się do psa, nie ciągnięcie za futro i łapy, nietrzymanie na siłę, nieobejmowanie zwierząt od tyłu.
Jakie zwierzę wybrać jako pierwsze?
Wybór pierwszego zwierzaka to decyzja ważna i odpowiedzialna, która ciąży na rodzicu. Często dzieci proszą o pieska, kotka, chomika czy rybki, jednak pamiętaj, że zachcianki to zachcianki, jednak zwierzę to żywa istota, która potrzebuje należytej opieki. Zastanów się czy masz czas i fundusze na utrzymanie przykładowo psa, który w ciągu dnia potrzebuje kilku spacerów w tym jednego dłuższego. To, że ma to być zwierzę dla dziecka niestety przez wiele lat oznacza to, że to głównie rodzice będą się nim zajmować z pomocą dzieci. Dzieci nie powinny samodzielnie zajmować się pupilem, jedynie pod kontrolą osób dorosłych. Wybór zwierzaka powinien być dopasowany do Waszego stylu życia i Waszych możliwości. Nie decyduj się na czworonoga, który nie będzie miał okazji zaspokojenia swoich potrzeb, ponieważ stanie się nieszczęśliwy.
Czy pies lub kot to dobry wybór na pierwsze zwierzę?
Koty pomimo krążącej opinii, jakoby były samotnikami tak naprawdę potrzebują obecności człowieka w swoim życiu.
Decydując się na psa pamiętaj, że niektóre rasy nie są przystosowane do życia z małymi dziećmi. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko jest spokojne to ta rasa źle się będzie czuła w domu z małymi dziećmi i źle może reagować na ich obecność - co ważne, nie będzie to wina psa a Twojej decyzji. Adoptując czworonoga zapytaj w fundacjach czy schronisku jaki psiak ma stosunek do dzieci, ponieważ może nie mieć pozytywnych skojarzeń i wspomnień z pociechami przez co nie będzie odpowiedni do domu, gdzie dzieci dorastają. Wybieraj odpowiedzialnie i wiedz, że posiadanie psa jest dużą odpowiedzialnością, dlatego jeśli marzysz o wylegiwaniu się pod kocem razem z dzieckiem to to nie jest dobry wybór. Pamiętaj też, że niektóre psy wymagają nie tylko uwagi, ale i specjalnego traktowania w tym między innymi specjalistycznych usług u groomera.
Chomik
Chomiki to jedne z bardziej popularnych zwierząt domowych. Rodzice kupują je swoim pociechom, ponieważ nie są one zbyt problematyczne w utrzymaniu. Koszty związane z ich utrzymaniem także nie są wysokie. To malutkie, futrzaki, które uważane jest za idealnego towarzysza dzieci. Miej na uwadze jednak, że chomiki są typem samotnika, dlatego jeden to wystarczająco. Nie potrzebują one towarzystwa innych chomików a nawet jest to dla nich niewskazane, ponieważ mogłoby dochodzić między nimi do poważnych kłótni.
Dzikich chomików, naturalnie żyjący jest ponad trzysta. Udomowionych jest zaledwie kilka. Do najpopularniejszych dzikich chomików należy chomik europejski, który nigdy nie dał się oswoić. Obecnie jest chroniony i nie wolno go wyłapywać i trzymać w warunkach domowych. Nieudomowione chomiki różnią się od siebie wyglądem, temperamentem oraz miejscem występowania.
Chomik - charakterystyka
Chomiki to znane gryzonie, które w wielu domach są prawdziwymi domownikami. Dalekimi krewnymi chomików są różne gatunki myszowatych. Charakterystyczne dla tych pupili są ich policzki, w których często przechowują jedzenie. Wówczas robią się takie okrąglutkie. Miej także na uwadze to, że chomiki są delikatne i mocniejsze traktowanie może wyrządzić im krzywdę, dlatego nie zostawiaj dzieci z nimi sam na sam i naucz, jak obchodzić się ze zwierzakami.
Można podzielić je na trzy grupy ze względu na ich wielkość: duże, średnie i małe. Obecnie można podzielić ze względu na rasy. Do najpopularniejszych zaliczają się:
Chomik syryjski - to pełen energii chomik, który swoje korzenie ma w Azji Mniejszej. Jak na rozmiary swoich kuzynów cechuje się dużym rozmiarem, ponieważ osiąga długość około 15-18 centymetrów a ich waga może nawet sięgnąć 250 gramów. Żyjące w naturze są w umieszczeniu złoto brązowym o krótkiej sierści. Wiele lat hodowli sprawiło, że umaszczenie może być białe, kremowe, brązowe, szare a nawet i czarne lub wielobarwne jak szylkretowe. Dodatkowo wyróżniają się aż kilkoma rodzajami sierści. Może być krótka, długa, falowana lub kręcona. Posiadają bardzo czuły węch i słuch. W domowych warunkach żyją około 2-3 lat. Podobnie jak inne chomiki ten przedstawiciel jest typem samotnika, ale jest przy tym żywiołowy i skory do zabaw.
Przez wiele lat był jednym z najchętniej kupowanym zwierzęciem domowym. Chomik syryjski potrzebuje dość sporo własnej przestrzeni. Optymalna klatka będzie wynosić 1m2. Klatka powinna być wykonana z solidnych elementów, ponieważ w innym wypadku przegryzie on zabezpieczenia.
Chomik dżungarski - to niewielka odmiana tych gryzoni. Na wolności zamieszkuje tereny Kazachstanu, Syberii czy Rosji. Niestety przez wiele lat używane były do badań laboratoryjnych. Dzisiaj są to głównie zwierzaki domowe, cenione za łagodny i przyjazny charakter. Jest to zwierzęciem o niewielkich rozmiarach. Jego waga wynosi od 35 do 50 gramów. Długość osiąga około 10 centymetrów. Zaliczany jest do najmniejszego przedstawiciela chomika domowego. Występuje w umaszczeniu czarnym, szarym perłowym a nawet i białym. Najczęściej posiada nieco ciemniejszy tułów i jaśniejsze podbrzusze. Średnio żyje około 2,5 roku. Źle znosi stres, dlatego należy uważać, aby go na niego zbytnio nie narażać.
Chomik chiński - to średnich rozmiarów gryzoń, który osiąga około 9 centymetrów długości a jego waga waha się w granicach 30-40 gramów. Średnia długość życia wynosi 4 lata co jest naprawdę dobrym wynikiem w porównaniu do innych przedstawicieli tego gatunku. Co ciekawe posiadają one ogon, który może sięgać nawet do 3 centymetrów długości i jest nieowłosiony. Dziko żyjące na terenach Syberii, Mongolii, Korei czy Chinach chętnie osiedlają się w pobliżu ludzi.
Chomik Roborowskiego - to jedna z mniejszych odmian tych gryzoni. Osiąga jedynie 4-5 centymetrów długości. Występują one najczęściej w jednolitym, złocistym umaszczeniu. Charakterystyczną cechą jest jasne podbrzusze. W niewielkim ciałku zamknięte jest mnóstwo energii i temperamentu. Jest typem osobnika i uparciucha, który niechętnie idzie na ustępstwa. Nie jest on chętny do kontaktu z człowiekiem, jednak nie oznacza to, że nie da się go oswoić. Chomik Roborowskiego nie będzie jednak przyjacielem, który całe dnie będzie spędzał na rękach właściciela a nad życie kochać będzie przytulanie.
Chomik - żywotność
Niestety pomimo naszego przywiązania do tych niewielkich gryzoni ich życie płynie znacznie szybciej niż nasze. Chomiki nie należą do zwierząt długowiecznych. Średnia długość życia tych niewielkich zwierzaków wynosi zaledwie dwa lata. Istotną rolę w tym odgrywają jednak geny, rasa czy pochodzenie oraz warunki środowiskowe. Niektóre rasy dożywają nawet 4-5 lat. Rozwój chomika przebiega bardzo szybko i w krótkim okresie przechodzą przez wszystkie etapy życia. Swoją dojrzałość osiągają około drugiego miesiąca życia.
Chomik - potrzeby mieszkalne/jedzenie
Niewielki z rozmiarów chomik ma dość spore wymagania, jeśli chodzi o przestrzeń życiową. Klatka powinna być odpowiednich rozmiarów, posiadać dobrą ilość ściółki, akcesoria do zabawy czy wspinaczki. Klatka nie powinna być mniejsza niż 100 cm na 50 cm na 50 cm. Im większa klatka tym lepiej. Klatka powinna być wypełniona grubą warstwą ściółki, gdzie chomik będzie mieć możliwość kopania. Oprócz tego warto włożyć do środka słomę czy karton. Nie może zabraknąć również domku, misek i poidełka. Klatka chomika powinna być jak najbardziej urozmaicona, aby zagwarantować mu jak najwięcej możliwości.
Wybierając gotowe karmy przeznaczone dla tych gryzoni zwróć uwagę na ich skład, ponieważ w niektórych oprócz zbóż, kwiatów, owoców znajdują się także sztuczne dodatki. Kupuj jedynie wysokowartościowe pokarmy a do tego uzupełniać je dobrymi smakołykami.
Chomiki pod żadnym pozorem nie mogą jeść niektórych warzyw jak cebula, czosnek, ciecierzyca, owoców cytrusowych i pestkowych, ludzkiego jedzenia i niektórych roślin. Przed podaniem jedzenia należy sprawdzić, czy jest ona bezpieczna dla pupila.
Chomik - najważniejsze informacje
Chomiki prowadzą nocny tryb życia, dlatego przygotuj się na to, że w ciągu dnia one głównie śpią a nocą robi się aktywny. Pomimo niewielkich rozmiarów zwierzaki te będą źle czuły się w małych klatkach, dlatego zakup odpowiedniego mieszkanka dla nich to aspekt kluczowy.
Chomik, który trafił do nowego domu potrzebuje czasu na oswojenie się. Nie wyciągaj go na siłę i nie nawiązuj interakcji, dopóki nie oswoi on się z nowym otoczeniem i nie poczuje się bezpiecznie. Musi on przyzwyczaić się nie tylko do nowej klatki, ale miejsca zamieszkania czy opiekuna. Nie wykonuj przy zwierzaku gwałtownych ruchów, ponieważ może on to odebrać jako atak. Nie zabieraj go na ręce, jeśli widzisz, że pupil nie ma na to ochoty.
Świnka morska (Kawia domowa)
Kawia domowa, znana inaczej jako świnka morska, pochodzi z Ameryki Południowej. Szacuje się, że została ona udomowiona już w 2500r p.n.e. Niestety celem hodowli nie było to, aby stała się niezawodnym zwierzęciem domowym. Hodowana była w celach kulinarnych co niestety w wielu zakątkach świata ma miejsce do dzisiaj. W niektórych kawie domowe używa się do składania ofiarom bogom. W 2015 została zmieniona jest nazwa na kawia domowa, jednak większość do dzisiaj posługuje się nazwą świnka morska. Istnieje wiele różnych odmian tych gryzoni. Można podzielić je ze względu na długość włosa - krótkowłose i długowłose. Istnieją także świnki morskie nagie. Występują w wielu różnych umaszczeniach. Do krótkowłosych odmian zalicza się gładkowłosą, Rec, Teddy, English Crested i inne. Do długowłosych zalicza się Angora, Peruwianka, Alpaka i inne.
Świnki morskie lub inaczej kawie domowe jak kto woli występują w rożnych rasach. Niektóre posiadają niemal niezauważalne granice inne mocno wybijają się na tle kuzynostwa. Różnią się od siebie długością włosa, jak i umaszczeniu. Można spotkać jedno, dwubarwne a nawet i trójbarwne.
Jedną z najpopularniejszych ras kawii domowej jest peruwianka. Rasa ta wyróżnia się długim, opadającym włosem. Posiada ona przedziałek na grzbiecie, który rozdziela włosy sprawiają, że opadają one na obie strony. Świnka ma także grzywkę, która tak jak na grzbiecie posiada przedziałek, który rozdziela włosy na dwie części. Występuje w umaszczeniu czerwonym, białym a nawet czarnym, czasem czerwono-barwnym lub czarno-białym. Futerko tej świnki jest bardzo delikatne i błyszczące.
Świnka morska (Kawia domowa) - żywotność
Świnki morskie to niezwykle pocieszne stworzenia. Są one doskonałymi kompanami dla dzieci, jak również dla dorosłych. Żyją one stosunkowo długo, ponieważ dożywają nawet do 8 lat. A zdarza się, że nawet dłużej. Wszystko zależy od genów, konkretnego osobnika oraz warunków życiowych. Rekordowa świnka, która trafiła do “Księgi rekordów Guinnessa” to świnka Snowball która pochodzi z Anglii i przeżyła 14 lat i 10 miesięcy. Istnieją informacje o kawiach żyjących nawet dłużej, lecz nie są one oficjalnie potwierdzone. Średnia długość życia jest zróżnicowania nie tylko w zależności od warunków, w jakich mieszka, ale także od jej rasy. Twierdzi się, że krócej żyją kawie bezwłose (średnio ok. 5-6 lat), a dłużej długowłose (średnio ok.7-8 lat).
Świnka morska (Kawia domowa) - potrzeby mieszkalne/jedzenie
W klatce musi znaleźć się świeże sianko oraz świeża woda pitna. Nie można dopuścić do sytuacji, gdzie w miseczkach nie będzie żadnego pożywienia. Układ pokarmowy kawii domowej jest dość specyficznie zbudowany przez co niemal na okrągło trawi przez co wydziela soki żołądkowe w których znajduje się żrący kwas wolny. Brak jedzenia przez parę godzin może przyczynić się do poważnych konsekwencji i problemów zdrowotnych, które nie zawsze udaje się uratować. Poidełko powinno być szklane. Naczynia powinny być ceramiczne, które nie tylko będą stabilnie stać, ale także będą bezpieczniejsze. Wielkość klatki to sprawa indywidualna, jednak minimalna długość klatki powinna wynosić 80 centymetrów. Przy dwóch osobnikach będzie potrzebna większa. Dużą rolę odgrywa także wyściółka, która zrobiona jest z trocin lub trocin z dodatkami. Nie zapominaj w wyposażeniu o zabawkach. Kawie domowe lubią się bawić a takie akcesoria sprawią im wiele radości. Urozmaicaj klatkę tak, aby świnka miała możliwość zabawy i aktywnego spędzania czasu. Kawia jest weganką i żywi się głównie sianem, trawą warzywami, owocami i ziołami. Można podawać im gotowe karmy przeznaczone dla nich, jednak od czasu do czasu warto wypuścić ją do ogródka pod kontrolą lub do kojca tak, aby miała możliwość skubnąć także świeżych przysmaków. Sianko powinno być zawsze świeże i czyste. Jako urozmaicenie diety wybieraj warzywa i owoce niskocukrowe.
Świnek nie powinno się karmić innym pokarmem przeznaczonym dla innych zwierząt. Co ciekawe zwierzaki te nie powinny jeść sałaty, ziarnek zbóż, pieczywa ani kukurydzy co przez wiele lat było uważane za jedno z najważniejszych pokarmów.
Świnka morska (Kawia domowa) - najważniejsze informacje
Posiadanie tylko jednego osobnika tej rasy nie jest zbyt dobrym wyborem. Świnki morskie to stadne zwierzęta, które najlepiej czują się w towarzystwie innych przedstawicieli, dlatego decydując się na to zwierzę uwzględnij także drugiego osobnika jako jego kompana. Świnki morskie bardzo szybko się rozmnażają, dlatego, aby uniknąć tego problemu należy wybierać dwa osobniki tej samej płci lub poddać je zabiegom sterylizacji czy kastracji. pamiętaj, że rozmnażanie zwierząt bez założonej legalnej hodowli jest zabronione. Zwierzęta narażone są na udar cieplny, dlatego nie powinno się ich wypuszczać pod kontrolą na zewnątrz, gdy temperatura przekracza ponad 25 stopni Celsjusza.
Wybierz odpowiednią karmę dla gryzonia.
Szczur
Szczur domowy hodowlany to mały, uroczy gryzoń, który często jest wybierany jako jedno z pierwszych zwierzaków w życiu początkującego opiekuna. Dawniej szczury kojarzone były z brudem i chorobami. Do dzisiaj widziane na ulicy kojarzą się właśnie z tym. W rzeczywistości to inteligentne i pełne uroku zwierzaki, które jednak muszą trafić na odpowiednią osobę, aby ta dostrzegła z nich ten wyjątkowy urok. Szczurki wzbudzają skrajne emocje. Jednym podbiją serca, inni zaś się ich boją a na ich widok uciekają.
Szczur - żywotność
Szczur nie należy niestety do długowiecznych. Średnio żyje około trzech lat. Niestety spowodowane jest to często brakiem świadomości o zwierzęciu - jego potrzebach i możliwościach oraz czynnikami jak pseudohodowla czy chów wsobny oraz chorobami.
Szczur - potrzeby mieszkalne/jedzenie
Duże pokłady energii zamknięte w niewielkim ciałku powodują, że szczury potrzebują dużych klatek. Klatka powinna być metalowa, ponieważ plastik nie jest dobrym wyborem dla szczurzych ząbków. W klatce nie może zabraknąć poidełka, miseczek na jedzenie oraz ewentualnie picie i zabawek. Szczury nie mogą żyć w akwarium ze względu na słabą wentylację. W klatce nie może zabraknąć wszelkiego rodzaju domków, tuneli czy zabawek, które będą stanowić doskonałe miejsce do rozładowania emocji podczas zabawy. Klatka powinna mieć wymiary o proporcjach dwa na jeden na dwa. Unikaj w wyposażeniu akcesoriów wykonanych z prętów, ponieważ mogą powodować liczne kontuzje. Możesz także samodzielnie wykonywać wiele dodatków. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się pellet. Możesz stosować także drybed rozłożony na ściółce.
Szczury wbrew panujących opiniom nie są wszystkożerne. Jak każde inne zwierzę wymaga odpowiedniej skomponowanej diety. Dobra karma składająca się z mieszanki zbóż, nasion oraz granulatu nie powinna posiadać sztucznych dodatków czy konserwantów. Nie podawaj im żadnego jedzenia przeznaczonego dla innych zwierząt. Jako urozmaicenie diety możesz podawać szczurkom owoce i warzywa, jajko czy mięso oraz nasiona. Przed podaniem upewnij się jednak, że to co podajesz jest zdrowe i w pełni bezpieczne dla czworonoga. Nie można podawać soli, alkoholu, kawy, cytrusów czy roślin cebulowych szkodliwych dla większości zwierząt.
Szczury to zwierzęta społeczne, dlatego jeśli decydujesz się na zakup jednego, w praktyce musisz przygotować się na obecność przynajmniej dwóch.
Szczur - najważniejsze informacje
Szczury bez żadnej dyskusji zaliczają się do jednych z bardziej inteligentnych zwierząt. To zwierzęta stadne, które potrzebują w swoim życiu kompana. Najczęściej szybko nawiązują więź ze swoim właścicielem pełniąc funkcję prawdziwego towarzysza życia i zwierzęcia domowego. Nie są to zwierzęta samowystarczalne. Potrzebują w swoim życiu obecności opiekuna, który o nie zadba. Opieka nad szczurem nie należy do najbardziej wymagających, jednak nie oznacza to, że nie należy o niego szczególnie dbać. Przy kontaktach z dziećmi należy zawsze stać na straży. Dziecko musi rozumieć, że szczur to wciąż delikatne zwierzę. Podczas wspólnej zabawy kontroluj czy obie strony czują się w tej sytuacji komfortowo i nie wysyłają znaków, że im się to nie podoba. Tyczy się to głównie strony szczurka, który może poczuć się osaczony i po wielu nieudanych próbować wysyłania próśb i sygnałów zareagować obronnie. Decydując się na zakup szczura i jego kompana warto wybierać osobniki, które się już znają. Brak towarzystwa drugiego szczura powoduje u nich depresję i może niekorzystnie odbić się na zachowaniu wobec opiekuna co dowiedli naukowcy.
Mysz
Mysz domowa gatunek małego ssaka, który należy do rodziny myszowatych. Ludziom towarzyszy od tysięcy lat. Przez większość tego czasu traktowana była jak szkodnik, była tępiona i zabijana. Później zaczęto je wykorzystywać w laboratoriach. Dzisiaj w wielu miejscach pełnią jeszcze taką funkcję, ale coraz częściej wybierana jest również jako domownik rodziny. Pomimo niewielkich rozmiarów zwierzęta te są niezwykle ruchliwe i energiczne. To sympatyczne czworonogi, które wciąż podbijają serca wielu osobom, które poszukują swojego towarzysza. Mysz pierwotnie uważa się, że pochodzi z Afryki jednak dzisiaj obecna jest niemal na całym świecie.
Mysz- żywotność
Myszy nie należą niestety do zwierząt długowiecznych. Średnia długość ich życia wynosi półtora roku. Ich krótkie życie jednak jest warte wiele, jeśli dostrzeżesz ich wyjątkowość.
Mysz - potrzeby mieszkalne/jedzenie
Niewielkie rozmiary sprawiają, że klatka, w której jest trzymana musi posiadać mały rozstaw prętów a odległość między nimi nie powinna być większą od 0,5 do 1 centymetra, ponieważ w innym wypadku myszka mogłaby uciec. Niektórzy zamiast klatki decydują się na terrarium, jednak pamiętaj, że szklane ścianki organizacją przepływ powietrza, co sprawia, że wentylacja jest znacznie gorsza. W klatce powinny znaleźć się dodatkowe akcesoria do zabawy czy aktywności. Zrezygnuj jednak z plastikowych akcesoriów, które szybko mogą ulec zniszczeniu na skutek spotkania z ząbkami myszy. Wyściółka powinna składać się z trocin - grubej warstwy. Myszy to zwierzęta, które uwielbiają kopać, dlatego ważne, aby zadbać o to, aby czworonóg miał dużo możliwości do tego. Samce myszy są terytorialne i nie powinno się ich trzymać z innymi osobnikami.
Mysz- najważniejsze informacje
Myszy to bardzo ruchliwe zwierzątka, dlatego pomimo rozmiarów potrzebują dużo przestrzeni, aby spożytkować nagromadzoną w nich energię. Pomimo wielu chęci zwierzaki te nie żyją zbyt długo, jednak mogą wnieść wiele radości do życia domowników. Istnieją także myszy rasowe. Hodowane są w hodowlach zrzeszonych. Myszy rasowe mogą występować w odmianie krótkowłosej, długowłosej, kręconej i idealnie gładkiej. Mysz osiąga zazwyczaj od 7 do 12 centymetrów z czego ogon średnio osiąga od 5 do 10 centymetrów. Są to niewielkie zwierzątka osiągające od 15 do 25 gramów.
Myszoskoczek
Myszoskoczki to małe gryzonie, które coraz chętniej wybierane są jako przyjaciele rodziny. Myszoskoczek nazywany inaczej suwakiem mongolskim co po łacinie oznacza wojownik z pazurami. Ich ostre pazurki często służą im jako broń w walce o terytorium. Zwierzaki te wyróżniają się doskonałym słuchem. Są w stanie usłyszeć ultradźwięki dla nas kompletnie niesłyszalne.
Osiąga około 10 centymetrów długości nie licząc ogona, który ma niemal drugie tyle. Ich waga osiąga do 150 gramów w zależności od płci i budowy ciała. W naturalnym środowisku mieszkają w koloniach przez co przyzwyczajone są do obecności innych myszoskoczków przez co nie powinny trzymane być w samotności.
W środowisku naturalnym zamieszkują zachodnią i południową Azję oraz północną Afrykę. Ich grupa obejmuje około 110 gatunków, które są przystosowane do warunków pustynnych. Charakteryzują się kangurzymi tylnymi nogami, które umożliwiają im skakanie skąd także wzięła się ich nazwa. W przeciwieństwie do chomików zwierzęta te nie mają nocnego trybu życia. Futerko myszoskoczka jest jedwabiste i błyszczące.
Myszoskoczek - żywotność
Średnia długość życia wynosi około 3 lat. Wszystko uzależnione jest od genów, danego osobnika oraz warunków w jakich żyją. Niestety suwaki mongolskie narażone są na liczne choroby, dlatego decydując się na nie w domu sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy weterynarz, który zna się i leczy gryzonie.
Myszoskoczek - potrzeby mieszkalne/jedzenie
W naturze zwierzęta te żywią się głównie ziarnami i elementami roślin. Sporadycznie także insektami. Podstawą żywienia powinien być wysokiej jakości pokarm dla gryzoni. Wybieraj te, które nie posiadają w swoim składzie niepotrzebnych dodatków i konserwantów. Jako przekąskę można podawać im świeży pokarm o niskiej zawartości cukrów. Białko zwierzęce także jest potrzebne, dlatego od czasu do czasu należy podawać im suszone larwy owadów. Pod żadnym pozorem nie można podawać im czosnku, przetworzonego ludzkiego jedzenia, cebuli, cukrów, solu, tłustego mięsa, przypraw i karm dla kotów i psów.
To aktywne gryzonie, które powinny mieć zagwarantowane różne możliwości aktywności. Poza podstawowym wyposażeniem ważne, aby znalazły się także domki do spania, tunele, zabawki czy wanienki z piaskiem czy kołowrotki. Gryzonie te dużą wagę przykładają do czystości swojego futerka, dlatego wanienka z piaskiem jest niezbędna. Zaprzyjaźnione ze sobą osobniki często myją sobie sierść nawzajem, dlatego nie potrzebują one Twojej pomocy w pielęgnacji, chyba że w określonych wyjątkowych sytuacjach, gdzie lekarz weterynarii zaleci inaczej.
Dla myszoskoczka nie sprawdzi się klatka, ponieważ to prawdziwi miłośnicy kopania. Ściółka szybko zostanie wymieciona poza jej obręb nawet, jak zastosujesz wysoką kuwetę. Najlepiej zdecydować się na akwarium. Im większe tym lepiej, ponieważ to aktywne stwory. Najlepszym wyborem będzie takie o kilku poziomach. Mieszkanko należy wyłożyć grubą warstwą ściółki. Decydując się na akwarium trzeba zadbać o to, aby miało dobrą wentylację powietrza.
Woda w poidełku powinna być codziennie wymieniana a miski i poidełko dokładne myte. Myszoskoczek musi mieć ciągły dostęp do świeżej wody pitnej.
Myszoskoczek- najważniejsze informacje
Suwaki mongolskie powinny być hodowane minimum w parze, ponieważ potrzebują one kontaktu z innymi krewnymi. Pod żadnym pozorem nie mogą być trzymane w samotności. Trzymanie takiego zwierzaka w samotności sprawi, że będą nieszczęśliwe co może odbić się na jego psychice. Wybieraj osobników tej samej płci, aby uniknąć sytuacji, gdzie dojdzie do rozmnażania. Bardzo ważne jest regularne i dokładne czyszczenie mieszkanka gryzonia. Zanieczyszczona klatka czy akwarium to miejsce, gdzie rozwijają się bakterie i pasożyty, które w prosty sposób mogą przejść na czworonoga. Każdy niepokojący objaw powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii. Pod żadnym pozorem żadne sygnały nie powinny być ignorowane.
Królik
Królik - charakterystyka
Króliki to wdzięczne i sympatyczne zwierzę domowe, które zaliczane są do jednych z najpopularniejszych zwierząt, uwielbianych przez domowników. Trudno się temu dziwić zważając na uroczy wygląd czworonoga. Co ciekawe w niektórych rankingach króliki zaraz po kotach i psach zajmują trzecie miejsce jako ulubione zwierzaki domowe. Są nieduże, ufne a ich utrzymanie nie jest zmorą. Pamiętaj jednak, że to żywe stworzenie i niezależnie od jego rozmiarów, puchatości futerka czy poziomu słodkości wymaga on warunków i opieki. Należy on do rodzaju zajęczaków, a nie jak się potocznie sądzi do gryzoni. Króliki mają specyficzną budowę ciała, która wynika z przystosowania do warunków bytowania.
Domowe króliki mogą różnić się od siebie charakterem, podobnie jak ludzie. Nie da się więc jednoznacznie stwierdzić jakie usposobienie będzie miał dany osobnik. Mogą być niezwykle przyjacielskie, chętne do spędzania wspólnego czasu, mogą być także odważne a niektóre nieśmiałe i nieco wycofane. Duży wpływ na charakter ma prawidłowa socjalizacja. Miej jednak na uwadze to, że nie każdy pupil będzie kochać pieszczoty co należy dziecku dokładnie wytłumaczyć. Noszenie na rękach, głaskanie, przytulanie i całuski mogą dla wielu być jedną z ulubionych pór dnia. Dla innych mogą być niezwykle stresujące.
Jednymi z najpopularniejszych ras królików domowych są:
Angora miniaturka - Jest to rasa królika która jest popularna głównie ze względu na piękne, długie futerko, które należy regularnie wyczesywać, a nawet strzyc. Angora występuje w wielu odmianach kolorystycznych i waży około 1,5kg. Angory są bardzo spokojne i przyjazne. Częstym problemem jest u nich problem z trawieniem, dlatego szczególnie warto zadbać o jej zdrową dietę.
Królik kalifornijski - Jak sama nazwa wskazuje rasa ta wyhodowana została daleko za oceanem w Kalifornii. To charakterystyczny przedstawiciel niemal cały biały. Czarne są łapki, uszy i plamką na pyszczku. Królik kalifornijski dorasta do nawet 5,5 kilograma. Zaliczany jest to ras średnich chociaż budowa ciała jest dość masywna. To sympatyczne i inteligentne stworzenia, które jasno pokażą swoje niezadowolenie. Mocno przywiązuje się do swoich właścicieli. Często to jeden z opiekunów uwielbiany jest ponad wszystko.
Królik baranek (mini lop) to jedna z najbardziej znanych ras królików w Polsce. To niewielkie zwierzaki o przyjacielskim charakterze. Wielu właścicieli często mówi, że ich czworonóg cechuje się łagodnym charakterem niczym jak baranek To chętne do zabawy pupile, jednak należy pamiętać, że każdy z nich posiada swój charakterek. Rasa ta uznana jest za dobrą dla ośób początkujących, zaczynających dopiero swoją przygodę z czworonożnym przyjacielem. Mini lop to jeden z większych przedstawicieli ras miniaturowych. Mimo wszystko to jednak zwierzę delikatne i łatwo zrobić mu krzywdę. Waży około 2 kilogramów. Charakterystyczne dla tej rasy są uszy, które są długie, cienki i zwiasające. Lśniąca sierść może być jednolita lub wielobarwna. Królik baranek może występować w umaszczeniu czarny, czekoladowym, rudym, białym oraz złamanymi jak szynszylowe czy stalowe.
Królik rex - to rasa królik, która zaliczana jest to najbardziej popularnych i cenionych. Ich waga zazwyczaj waha się w około 3 do 4,5 kilograma. Rexy posiadają krótkie, ale jedwabiste futerko. Występują w różnym umaszczeniu, jednak najczęściej spotyka się szynszylowe. Można spotkać się jednak z czerwono-żółte, biało-czarne, czekoladowe a także jednolite. Rasa ta żyje od 8 do 12 lat.
Królik - żywotność
To, ile żyją króliki, zależy w dużej mierze od właściciela, a ściślej mówiąc: od jakości opieki, jaką roztoczy on nad swoim zwierzakiem. Dobrze odżywione, nie zalękniony i wysportowany królik domowy może żyć nawet do 12 lat. Średnio króliki żyją 8 lat.
Królik - potrzeby mieszkalne/jedzenie
Króliki to takie śmieszne zwierzęta, które jedzą niemal przez cały czas. Jest to ściśle związane z budową ich układu pokarmowego. Nowe, przeżuwanie jedzenia przepycha stare aż do żołądka. W innym wypadku trawienie nie zachodzi, dlatego jeśli zauważysz u swojego czworonoga brak apetytu udaj się z nim do weterynarza. Zwierzęta te są wegetarianami o bardzo wrażliwych żołądkach.
Króliki nie mogą jeść warzyw powodujących wzdęcia. Szczególną przypadłością królika domowego jest to, że zjada swoje odchody. To ważne dla nich pożywienie, które dostarcza dużo substancji odżywczych. Pomimo, że wydaje się to być dość odrzucające a widok nie jest zbyt przyjemny nie powinno się mu w tym przeszkadzać. To także jedna z oznak, że z naszym pupilem wszystko w porządku.
Podstawowym wyposażeniem dla królika jest dobrej jakości klatka. Minimalna jej wielkość to 100 cm na 60 cm na 40. Wymiary te są minimalna dla miniaturek. Króliki to zwierzęta, które potrzebują przestrzeni i swobodny., Decydując się na klatkę należy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale przede wszystkim jakość i funkcjonalność oraz to, aby była dopasowana do potrzeb i wielkości naszego czworonoga.
Jeżeli Twoje warunki na to pozwalają, można zrezygnować z klatki na rzecz kojca lub mieć to i to. Większy wybieg dla królika to z pewnością dobre rozwiązanie, które dostarczy pupilowi nie tylko rozrywki, ale będzie stanowić także dobre urozmaicenie codzienności. Kojec powinien być jednak na tyle wysoki, aby pupil nie mógł go przeskoczyć. Zwierzęta te potrafią doskonale skakać i pokonanie dla nich niskiej przeszkody nie będzie większym problemem przez co kojec nie spełni swojego zadania. W miejscu, gdzie mieszka królik niezmiernie ważne jest zabezpieczenie wszystkich przewodów i zabezpieczenie gniazdek i roślin. Króliki mogą mieszkać na zewnątrz przez cały rok, jednak muszą one mieć możliwość chronienia się przed zimnem i upałem. Warto pupilowi zbudować także kojec na zewnątrz, wysoki i dobrze osadzony w ziemi, ponieważ króliki to nie tylko doskonali skoczkowie, ale także kopacze. Zwierzaki mieszkające w domu muszą mieć codziennie zagwarantowane kilkugodzinny wybieg, aby rozładować nagromadzoną energię. W kojcu - nawet w mieszkaniu muszą się znaleźć akcesoria umożliwiające zabawę oraz miejsca, gdzie pupil będzie miał okazję się schować. Świeżego sianka również nie może zabraknąć. Na liście wyposażenia muszą się znaleźć miseczki, poidełka oraz paśniki. To ważne akcesoria pozwolą zachować dostęp do jedzenia i picia. Zaleca się miseczki ceramiczne, ponieważ króliki mają skłonność do przenoszenia plastikowych miseczek i rozsypywania zawartości. Zaleca się włożenie do klatki gałęzi czy kawałków koty tak, aby mógł ścierać sobie na nich zęby przegryzając je.
Królik - najważniejsze informacje
Jedną z podstawowych i kluczowych potrzeb królika jest interakcja z innymi królikami. Obecność człowieka czy innego czworonoga nie zastąpi mu towarzystwa innego królika. Żaden z nich nie powinien być trzymany w pojedynkę, ponieważ mogłoby to niekorzystnie odbić się na jego psychice sprawiając, że będzie on nieszczęśliwy co może przyczynić się także do problemów zdrowotnych. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów króliki są zwierzętami, które potrzebują dość dużo ruchu w swoim życiu, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego miejsca zamieszkania. Posiadając parkę niezmiernie ważne jest poddanie ich sterylizacji i kastracji, ponieważ mogą one mieć młode nawet kilka razy w roku. Króliki chociaż nie umieją mówić porozumiewają się za pomocą mowy ciała i dźwięków, dlatego z czasem zaczniesz rozumieć jego komunikaty i właściwie na nie reagować. Miejsce zamieszkania królika powinno być raz w tygodniu gruntownie czyszczone. Ściółkę wymieniać a kojec porządnie umyć.
Króliki mogą być świetnymi kompanami dla dzieci, jednak przede wszystkim kluczowy jest wiek dziecka. To dość delikatne zwierzęta o czym należy pamiętać przy kontakty z pociechami. Wymagają także sporo ruchu i uwagi i co ważne - nie mogą być samotnikami
Pierwsze zwierzątko dla dziecka
Jak widzisz wybór pierwszego zwierzęcia jest duży. Możesz zdecydować się na psa, kota lub pójść w mniejsze gryzonie. Pamiętaj jednak, że pomimo tego, że zwierzątko to będzie kupowane czy adoptowane z myślą o dziecku nie może ono być jedynym właścicielem, na którego spadną wszystkie obowiązki.
Decyzja o posiadaniu czworonoga, jak i to, jaki to będzie zwierzak powinna być dokładnie przemyślana pod każdym względem. Pamiętaj, że to żywe stworzenie, które potrzebuj Twojej uwagi w mniejszym lub większym stopniu w zależności od gatunki, Twojego czasu i miłości a oprócz tego musi mieć zapewniony szereg innych ważnych aspektów jak aktywność fizyczna, zabawa czy stymulacja umysłowa. Nie decyduj się na zwierzę, jeśli nie posiadasz do tego warunków lub nawet nie chcesz go mieć, ale zgadzasz się ze względu na dziecko. Decydując do się na zwierzę powinieneś dać mu dom na całe jego życie a nie jedynie na chwilę.
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.