Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka po Sudetach - projekt edukacyjny Muzeum Pana Tadeusza
Ciepłe miesiące to idealny czas na podziwianie pięknych krajobrazów, a sprzyjająca pogoda zachęca do odbywania pieszych górskich wędrówek i poznawania nowych miejsc. Czy można przywyknąć do malowniczych sudeckich krajobrazów, jeśli codziennie rozpościerają się za naszym oknem? Czy tak przyzwyczajeni potrafimy spojrzeć na swój region z zupełnie nowej perspektywy?
Uczestnicy tegorocznego projektu edukacyjnego poznają odpowiedzi na te pytania, a naszym „centrum polszczyzny” staną się Sudety.
We współpracy z czterema szkołami zlokalizowanymi u stóp górskich pasm wyruszymy w pasjonującą edukacyjną wędrówkę pełną przygód. Inspiracją do innego spojrzenia na najbliższe okolice będzie muzealna wystawa.
W projekcie biorą udział:
• Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Karpaczu, Szkoła 707
• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wojcieszycach
• Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sosnówce
• Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Ścięgnach
Przed wakacjami grupy uczniów z wymienionych szkół rozpoczęły edukacyjną wędrówkę po Sudetach… we Wrocławiu! Uczestnicy odwiedzili Muzeum Pana Tadeusza, gdzie przygotowano dla nich zajęcia i warsztaty na wystawie czasowej „Romantyczna włóczęga po Sudetach – prace Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego ze zbiorów Ossolineum”.
W zajęciach edukacyjnych uczestniczyli uczniowie z klas IV–VII ze szkół powiatu karkonoskiego. Podczas pobytu w Muzeum Pana Tadeusza poznali bliżej sylwetkę galicyjskiego artysty, który w połowie XIX wieku odwiedził i uwiecznił w swojej twórczości okolice, z których oni pochodzą.
Lekcje muzealne były znakomitą okazją do zobaczenia rysunków, unikatowych akwarel, grafik, a także rękopisów Stęczyńskiego – ukazujących w dużej mierze sudeckie widoki, z którymi uczestnicy mają styczność na co dzień. Zabytkowe przedstawienia gór mogli skonfrontować z pracami współczesnego fotografa Crisa Froese, którego dzieła prezentowane są w drugiej części wystawy.
Uczestnicy wzięli udział w warsztacie fotograficznym, w czasie którego przygotowali w technice cyjanotypii pamiątki z podróży. Punktem kulminacyjnym muzealnych działań był spacer po centrum Wrocławia zakończony wejściem na zwykle niedostępny dla turystów taras przy kopule głównego gmachu Ossolineum.
Wiedzę i doświadczenie zdobyte w czasie czerwcowych zajęć w Muzeum Pana Tadeusza uczniowie wykorzystają w czasie plenerowych warsztatów z cyfrowej fotografii krajobrazowej. Już nie w muzeum, a w górach o wschodzie słońca, uczniowie zapoznają się z tajnikami artystycznej fotografii pod okiem fotografa – Crisa Froese, którego prace mieli okazję zobaczyć na wystawie.
Poza zdobyciem nowych umiejętności ważnym aspektem prowadzonych w ramach projektu działań jest zachęcenie uczestników do zupełnie nowego, świeżego spojrzenia na region, w którym mieszkają.
Więcej informacji o projekcie:
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/z-ossolineum-do-centrum-polszczyzny-2022/
Projekt Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka po Sudetach dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
_____________
Muzeum Pana Tadeusza
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Muzeum Pana Tadeusza to część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, w której zbiory Ossolineum prezentowane są na bogatym tle historycznym i literackim. Funkcjonuje od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia – Pod Złotym Słońcem (Rynek 6).
Wystawa stała muzeum składa się z trzech części. Pierwsza z nich, „Rękopis Pana Tadeusza”, opowiada o powstaniu i recepcji książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, zilustrowanych i skomentowanych za pomocą stu aplikacji i prezentacji multimedialnych – to zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę.
Druga część wystawy stałej, „Misja: Polska”, to opowieść o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka- Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.
9 października 2021 w Muzeum Pana Tadeusza została otwarta trzecia ekspozycja stała – „Pan Tadeusz Różewicz”.
Wystawa o Tadeuszu Różewiczu stanowi pomost między częścią literacką a historyczną Muzeum Pana Tadeusza, czyli treścią i kontekstami Mickiewiczowskiej epopei oraz ekspozycją „Misja: Polska”. Opowiada o bohaterze XX wieku, przedstawicielu pokolenia Kolumbów, który tak jak Jan Nowak-Jeziorański i Władysław Bartoszewski walczył z bronią w ręku w II wojnie światowej, ale po jej zakończeniu stronił od polityki. Chciał stać się głosem anonimowego człowieka, będąc jednocześnie wnikliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości oraz wybitnym poetą. Można na niej zobaczyć wybór materiałów pochodzących z obszernego archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, obejmującego nie tylko bezcenne rękopisy, ale także dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór. Zbiory Ossolineum uzupełniają wypożyczenia z innych instytucji (malarstwo) i od osób prywatnych (osobiste pamiątki, fotografie).
Bogaty program edukacyjny i artystyczny muzeum, a także szereg organizowanych przez placówkę wystaw czasowych i działań interdyscyplinarnych poszerzają perspektywę problemową wystaw stałych, co pozwala na podjęcie dialogu z najciekawszymi wątkami kultury współczesnej. Muzeum prowadzi także działalność badawczą i inspiruje wydarzenia poświęcone społecznemu oddziaływaniu twórczości literackiej.
Otwarte dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych, a także dzięki hojności mieszkańców Wrocławia Muzeum Pana Tadeusza przez pierwsze pięć lat działalności odwiedziło ponad 200 tysięcy osób. Od początku pandemii koronawirusa w marcu 2020 roku, gdy zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia części działalności do Internetu, z oferty online Muzeum Pana Tadeusza skorzystało łącznie ponad pięćset pięćdziesiąt tysięcy odbiorców.
W 2019 roku Muzeum Pana Tadeusza otrzymało wyróżnienie jury Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA).
Muzeum Pana Tadeusza
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50–106 Wrocław
czynne: wtorek–niedziela 10.00–17.00
www.muzeumpanatadeusza.pl
www.facebook.com/panatadeusza
www.instagram.com/muzeumpanatadeusza
https://www.youtube.com/c/MuzeumPanaTadeuszaOssolineum
Kontakt prasowy:
Agnieszka Śrutwa
marketing i PR | kierownik Działu Organizacji Wydarzeń
agnieszka.srutwa@ossolineum.pl
+48 570 948 333 | +48 71 75 50 663
Alicja Kukła-Kryg
alicja.kukla@ossolineum.pl
marketing i PR | Dział Organizacji Wydarzeń
tel. 71 32 61 492 | +48 603 230 530
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.