Co warto zobaczyć w województwie pomorskim - ciekawe miejsca warte odwiedzenia
Pomorskie jest ósmym pod względem powierzchni, a siódmym w zakresie liczby mieszkańców województwem w Polsce. Znajduje się w północnej części kraju, a jego wyjątkowe położenie i walory turystyczne przyciągają co roku tłumy urlopowiczów chcących poznać ten niezwykły region. Ujmuje różnorodnością. To nie tylko plaże i możliwość zażywania kąpieli w wodach Zatoki Gdańskiej oraz Morza Bałtyckiego, ale o wiele, wiele więcej...
Blisko natury
Parki narodowe, krajobrazowe, liczne jeziora, szlaki turystyczne oraz lasy czekają na miłośników przyrody. Wybierając się w okolice Łeby, koniecznie trzeba odwiedzić Słowiński Park Narodowy i kultowe już wydmy. Piaszczyste formacje przypominają krajobraz pustynny i co ciekawe, nie jest to krajobraz stały, ponieważ cechą typową dla tej formy rzeźby terenu jest jej ruchomy charakter. Szczyty wydm potrafią przesuwać się o kilka metrów w ciągu roku. Około 100 kilometrów w linii prostej w kierunku południowym zlokalizowany jest natomiast Park Narodowy "Bory Tucholskie". Jest to ogromny kompleks leśny, raj dla grzybiarzy, a także fanów spływów kajakowych, mogących pokonywać meandry i zakola Wdy.
Spragnionym zieleni i jezior warto polecić również kaszubskie miejscowości. Malownicze Sierakowice, pełna atrakcji Stężyca, Szymbark z Najdłuższą na Świecie Deską i domem stojącym na... dachu przyprawią o zachwyt, a do tego w pobliżu znajdziemy Ostrzyce z Jeziorem Ostrzyckim i stanowiącą punkt widokowy Jastrzębią Górą. Osoby lubiące oglądać okolicę z góry nie powinny w planie zwiedzania pominąć najwyższego wzgórza rejonu, czyli Wieżycy i umieszczonej na wierzchołku wieży widokowej. Z kolei wśród miejsc klimatycznych, ale jednocześnie łatwiej dostępnych, jest gdańska Wyspa Sobieszewska.
Z historią w tle
Gratką dla fanów militariów i osób zainteresowanych tematyką II Wojny Światowej będzie infrastruktura wojskowa Helu. Podążając Szlakiem Fortyfikacji, można dostrzec zachowane z tego okresu konstrukcje jak bunkry, schrony, baterie artylerii stałej lub baterie przeciwlotnicze, a szerszej wiedzy zaczerpniemy, wstępując do Muzeum Obrony Wybrzeża i pozostałych obiektów Helskiego Kompleksu Muzealnego.
Bardziej w czasie cofnąć można się, odwiedzając zamki krzyżackie, których na Pomorzu jest kilka. Ten mieszczący się w Malborku jest największym zamkiem Zakonu. Początki jego budowy datowane są na drugą połowę XIII wieku, nieco młodszy jest zamek w Gniewie, z kolei w wieku XIV wzniesiony został zamek w Człuchowie, obecnie będący siedzibą Muzeum Regionalnego tego miasta.
Kiedy aura nie sprzyja...
Wyjeżdżając na wakacje wiele można zaplanować, ale nie... pogodę. Nie zawsze aura sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu, ale i na niekorzystne warunki są sposoby! Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku pozwoli poznać nie tylko historię regionu, ale i wprowadzi w tematykę sztuki dawnych lat, rzemiosła. Kompleks muzealny to kilka obiektów mieszczących się w bliskim sąsiedztwie. Do zupełnie innego świata trafimy natomiast, wizytując fromborskie planetarium i Park Astronomiczny w miejscowości Ronin. Całkiem odmienne doznania czekają zaś na gości gdyńskiego Oceanarium, gdzie zgłębić można wiedzę z zakresu podwodnego życia.
W województwie pomorskim nie brakuje miejsc interesujących, sprzyjających zarówno nabywaniu i poszerzaniu wiedzy z różnych dziedzin, jak i aktywnym lub spokojnym formom rekreacji. Zabytki, muzea, plaże, znakowane szlaki piesze, aglomeracja trójmiejska z bardzo bogatą bazą noclegową i urozmaiconą ofertą z pewnością spełnią oczekiwania turystów. Wybór urlopowej destynacji może padnie więc na... Pomorze?
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z Pomorskie.travel |
Komentarze
Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.