dzisiaj jest piątek, 19 sierpnia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jak skutecznie nawilżyć i odżywić skórę noworodka?

2022-07-08 13:57

Dlaczego skóra noworodka jest podatna na wysuszanie?

W czasie pobytu maluszka w łonie matki jego skóra jest zmiękczona przez wody płodowe. Normalne jest więc, że tuż po narodzinach naskórek się łuszczy. Najczęściej dotyczy to zgięć łokci i kolan, a także fałdek skórnych. Ponadto gruczoły łojowe skóry noworodków, zwłaszcza w pierwszym miesiącu życia, pracują intensywnie, jednak wydzielane sebum nie jest wystarczającą ochroną. Zdarza się też, że nadprodukcja łoju skórnego widoczna jest w postaci niewielkich krostek surowiczych, które najczęściej występują na nosku maluszka.

Skóra jest największym narządem organizmu, który pełni przede wszystkim funkcje ochronne. U noworodków skóra jest niedostatecznie rozwinięta. Przede wszystkim jest ona bardzo cienka – ma zaledwie 1,2 mm grubości. Zawiera też znacznie mniej włókien kolagenu i elastyny w porównaniu do skóry osób dorosłych. Z tego powodu jej struktura jest „luźna” i podatna na wnikanie zanieczyszczeń, a także przeznaskórkową utratę wody.

Czego potrzebuje delikatna skóra noworodka?

Przez niedostatecznie rozwinięty płaszcz wodno-lipidowy i specyficzną budowę anatomiczną skóry noworodki są szczególnie podatne na podrażnienia, wysuszenia i łuszczenie naskórka. U najmłodszych często rozwijają się też objawy alergii. Zanim ich skóra przystosuje się do nowych warunków i osiągnie pełną funkcjonalność, mogą minąć nawet 3 lata. W tym czasie niezbędna jest więc przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja.

Aby poprawić kondycję skóry i zabezpieczyć ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych należy pamiętać o:

 • codziennym nawilżaniu,
 • natłuszczaniu,
 • odżywianiu skóry,
 • prawidłowej kąpieli.

Jak nawilżać i natłuszczać skórę maluszka?

Skórę każdego noworodka należy intensywnie nawilżać i natłuszczać. Kosmetyki przeznaczone dla maluszków powinny zawierać substancje naturalne o takich właśnie właściwościach. Doskonale do pielęgnacji delikatnej skóry nadają się oleje roślinne. Są one źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, omega 6 i omega 9, które dbają o barierę lipidową skóry, wspomagają jej regenerację i przyspieszają gojenie podrażnień. Oleje roślinne zawierają też witaminy i minerały, które odżywiają skórę. Ich zaletą jest również to, że pozostawiają niewidoczny filtr chroniący noworodka przed czynnikami zewnętrznymi. Do substancji o takim działaniu zalicza się m.in.:

 • olej macadamia,
 • olej canola,
 • olej lniany,
 • olej sojowy.

Składnikami pożądanymi w kosmetykach do pielęgnacji noworodków i niemowląt są również:

 • D-panthenol i alantoina – działają łagodząco, koją podrażnioną skórę i przyspieszają jej regenerację;
 • l-arginina – regeneruje naskórek i ułatwia gojenie;
 • gliceryna – nawilża i zabezpiecza skórę;
 • ceramidy – dbają o barierę lipidową.

O czym jeszcze pamiętać podczas codziennej pielęgnacji?

Nadmiernie sucha skóra u noworodka zwykle nie jest powodem do niepokoju, a prawidłowa pielęgnacja pozwala na poprawę jej stanu, a nawet uniknięcie podrażnień. Jeśli jednak obserwujesz inne objawy, takie jak np. pęcherzyki wypełnione płynem, łuszczące się płaty, krostki, grudki, czy ubytki naskórka, skonsultuj się z pediatrą lub dermatologiem. Za zmiany skórne mogą odpowiadać niektóre choroby, takie jak np. alergia, łuszczyca, czy atopowe zapalenie skóry. Przy schorzeniach tych konieczne jest stosowanie specjalnych kosmetyków.

Pamiętaj też, że przyczyną nadmiernej suchości mogą być niesprzyjające warunki otoczenia. Skóra noworodka może przesuszać się w wyniku:

 • niskiej wilgotności powietrza, np. w ogrzewanych pomieszczeniach;
 • przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach lub samochodzie;
 • ubioru niedostosowanego do temperatury lub niewłaściwego pod względem materiału, np. ubranek z nieprzepuszczających powietrza, twardych tkanin;
 • drażniących składników proszków i płynów do prania;
 • niewłaściwe dobranych kosmetyków, zawierających konserwanty i sztuczne barwniki;
 • promienie słoneczne.

Skóra noworodków ma inne pH niż skóra osób dorosłych. Nie sprzyjają jej więc długie kąpiele z dodatkami pachnących płynów. Maluszka nie musisz kąpać każdego dnia. Zwykle wystarczy, że delikatnie przepłuczesz jego ciało 2–3 razy w tygodniu w wodzie o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Do kąpieli możesz dodawać preparaty emolientowe, które dodatkowo nawilżają skórę lub krochmal do kąpieli. Po myciu nakładaj na osuszoną skórę krem lub balsam dedykowany skórze noworodków. W razie potrzeby, przy bardzo suchej skórze nawilżaj i natłuszczaj dziecko kilka razy dziennie. Kompleksową pielęgnację skóry maluszków powyżej 1. miesiąca życia zapewniają kosmetyki z serii Atoperal Baby Plus.

Artykuł partnera - OTC/10842/05/22

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.