dzisiaj jest piątek, 01 listopada 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kazimierz Dolny – najlepsze atrakcje dla dzieci i dorosłych!

2022-03-30 00:19

Rynek – życie miasta

Odwiedzając Kazimierz Dolny, nie sposób nie znaleźć się na średniowiecznym Rynku – to brukowany plac, otoczony pięknymi kamienicami, z których część pochodzi nawet z XVI wieku. Chcąc mieć wyjątkową pamiątkę z tego miejsca, warto zrobić zdjęcie przy zabytkowej, pochodzącej z XIX wieku studni, która niejako stanowi „centrum” Rynku – odpowiednia perspektywa pozwala ująć w tle mieszczący się na pobliskim wzgórzu zamek. W sezonie to właśnie tym miejscem żyje Kazimierz Dolny. Atrakcje gonią atrakcje, liczne stragany, kawiarniane ogródki – a wszystko to w pięknej atmosferze kameralnego, przepełnionego artyzmem miasteczka. 

Choć – trzeba to podkreślić – akurat w sezonie owa „kameralność” raczej wynika z klimatu zabudowy niż ciszy czy niewielkiej liczby osób. Turystów jest bowiem cała masa – także tych zagranicznych, ponieważ Kazimierz Dolny jest znany ze swojego romantyzmu i malowniczości na naprawdę szeroką skalę. Jeśli więc w planie jest odwiedzenie Kazimierza Dolnego w okresie wakacyjnym czy w czasie różnego rodzaju świąt, dobrze jest zarezerwować miejsce noclegu z wyprzedzeniem. Ceny za noc za 2 osoby w 4-gwiazdkowych hotelach rozpoczynają się już od około 270 zł – co prawda jest to koszt ze sporą zniżką (sięgającą w niektórych przypadkach nawet ponad 50%), ale dostępna jest ona dla każdego. Hotele w zamkach można znaleźć na portalu travelist, czyli stronie pierwszego w Polsce klubu travelovego.  

Zamek na wzgórzu

Czy dzieci nie będą się zbytnio nudzić w spokojnym, lekko nostalgicznym Kazimierzu Dolnym? Atrakcje dla nich też się znajdą! Odwiedziny w ruinach pobliskiego zamku mogą stać się wyjściem do poznania niezwykle bogatej historii tego miejsca. A jest co poznawać, ponieważ zamek stanął tam na polecenie Kazimierza Wielkiego w latach 40-tych XIV wieku. Niestety, w czasie Potopu Szwedzkiego został w większości zniszczony, ale ruiny wciąż stanowią wyjątkową ozdobę regionu.

Co ważne, dzieci do 7. roku życia wchodzą na zamek bez żadnych opłat. Cena biletu ulgowego to 7 złotych, zaś normalnego – 10 zł. W sezonie, czyli w okresie maj-wrzesień, zamek jest otwarty codziennie od godziny 10:00-18:00 (poza sezonem również można zwiedzać go każdego dnia, lecz w nieco innych godzinach).

Historia Kazimierza Dolnego – żydowskim szlakiem

W historii Kazimierza Dolnego niemalże od samego początku istotną rolę odgrywali mieszkający tam Żydzi. Odwiedzając to miasto, nie sposób zatem nie zwiedzić dzielnicy żydowskiej, która znajduje się tuż obok Rynku – dziś nazywa się ją Małym Rynkiem, choć przed okresem międzywojnia mówiono raczej Plac Towarowski czy Świński Rynek. To właśnie tam toczył się handel, było mnóstwo sklepów i punktów usługowych, w tym także jatki koszerne – tam ubijano i sprzedawano mięso, które było przygotowywane zgodnie z żydowską religią. 

Niestety, pierwotna zabudowa Małego Rynku została zniszczona. Udało się jednak przywrócić niektóre budynki, podobnie jak i zadbać o miejscowy cmentarz żydowski, który – jak można się domyślać – nie przetrwał II Wojny Światowej. Jego historię, w tym m.in. to, jak przed całkowitą destrukcją udało się ocalić wyjątkowo pięknie zdobione płyty nagrobne, zdecydowanie warto poznać. 

Kazimierz Dolny – atrakcje nieco mniej oczywiste

Poza zwiedzaniem głównych atrakcji Kazimierza Dolnego goście mogą skorzystać też z nieco mniej oczywistych opcji – np. odwiedzić Muzeum Koguta! Tradycyjne drożdżowo-maślane wypieki właśnie w kształcie kogutów to symbol tego miasta. We wspomnianym muzeum można jednak poznać bliżej całe dziedzictwo kulinarne Kazimierza Dolnego. Poza standardowymi wystawami dostępne są także różnego rodzaju spotkania kulinarne, pokazy wyplatania kogutów, a nawet warsztaty koguciarskie – samodzielnie wyplecenie tak smacznej pamiątki? Czemu nie! Dla gości indywidualnych muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-16:00, a cena za bilet to koszt zaledwie kilku złotych. Na pewno spodoba się to najmłodszym!

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.