dzisiaj jest niedziela, 20 kwietnia 2025
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jak wygodnie spać w ciąży?

2022-05-18 15:13

Ciąża i wygoda – absurdalne czy możliwe?

Można powiedzieć, że ciąża zaczyna się od porannych mdłości w I trymestrze, a kończy na nocnych wizytach w toalecie w III trymestrze. Magiczne 9 miesięcy to czas najróżniejszych dolegliwości i duże wyzwanie dla organizmu.

Obciążony jest zwłaszcza kręgosłup, który daje o sobie znać nawet w nocy. Oprócz bólu kręgosłupa, ze snu wyrywa także głód i pragnienie, skurcze łydek, aktywność macicy, ucisk na pęcherz, ruchy dziecka… W ciąży ciężko porządnie się wyspać, a zmęczenie nasila rozdrażnienie, frustrację i lęki.

Kobiety z brzuszkiem nie mają lekko, dlatego czas oczekiwania na potomka, mimo całej niezwykłości, raczej nie kojarzy im się z wygodą i beztroską. Z drugiej strony, to właśnie komfort i spokój są tym, czego ciężarnym potrzeba najbardziej. Jak spać w ciąży, aby się wyspać? O tym poniżej.

Na czym spać w ciąży?

Wygodny, odpowiednio twardy materac z warstwą termoelastyczną i powłoką antyalergiczną może okazać się najlepszą inwestycją. Zapewnia stabilne podparcie dla całej sylwetki, odciąża mięśnie i kręgosłup, pozwala się zregenerować, a przy tym uniknąć dokuczliwej alergii (która w ciąży może się nasilać). Takie materace nie odkształcają się i trzymają ciepło. Sprawdzą się zwłaszcza u ciężarnych skarżących się na marznące dłonie i stopy. Dobrym wyborem jest pianka termoelastyczna w technologii airforce, która zapewnia dostęp powietrza i poczucie świeżości przez całą noc.

Oprócz wysokiej jakości materaca nieocenioną pomoc niesie też poduszka ciążowa. W porównaniu do materaca poduszka ciążowa to niewielki gadżet, w dodatku znacznie mniej kosztowny. Poduszkę ciążową dobrej jakości można kupić za około 100-200 zł. „Rogal”, „wąż” czy „dziewiątka” odciążą plecy i brzuch podczas snu i pozwolą zrelaksować się w każdej pozycji. A w ciąży to wcale nie takie łatwe.

Jaka pozycja do spania w ciąży jest najwygodniejsza?

W ciąży można spać tak, jak się lubi i na ile pozwala zaokrąglony brzuszek. Najwygodniejsza, a zarazem najbezpieczniejsza, jest pozycja na lewym boku z nogą podpartą na poduszce ciążowej albo chociaż zwiniętym w rulon ręczniku. W takim ułożeniu macica nie uciska na żyłę główną dolną, więc nie ma ryzyka zaburzenia przepływu krwi i związanego z tym niedotlenienia. Ponadto pozycja do spania w ciąży na boku, tak lewym, jak i prawym, jest po prostu bardzo komfortowa, dlatego naturalnie przybiera ją większość kobiet spodziewających się dziecka.

Bezpieczny sen w ciąży – o czym warto pamiętać?

Pozycję do spania w ciąży można wybierać dowolnie, jednak w ostatnich tygodniach lepiej unikać leżenia na plecach. Wynika to z ograniczenia przepływu krwi i zmniejszenia wyrzutu serca, co może wywołać nudności, mroczki przed oczami, a nawet doprowadzić do omdlenia. Chwilowe położenie się na wznak raczej nie niesie większego ryzyka, więc nie trzeba się nadmiernie przejmować. Zresztą taka pozycja nie jest zbyt wygodna i trudno w niej wytrzymać dłuższą chwilę. Poza tym, śpiąc z poduszką ciążową, automatycznie się nią „oplatamy”, przybierając optymalną pozycję.

Kołdra i poduszka dla ciężarnej – co wybrać?

Oprócz wygodnego materaca i poduszki ciążowej przydać się może także lekka kołdra i ergonomiczna poduszka pod głowę. Korzysta się z nich codziennie, więc warto dobrać je tak, aby zapewniały wysokiej jakości wypoczynek. Lekka kołdra będzie znacznie lepsza od ciężkiej, zimowej pierzyny, ponieważ w ciąży temperatura ciała wynosi około 37 stopni C. Do tego dochodzą jeszcze napady gorąca, a grube okrycie będzie dodatkowo je nasilać.

Jeśli chodzi o poduszkę, w ciąży najczęściej śpi się na boku, do czego najlepiej sprawdza się niskie podparcie głowy. Można wybrać poduszkę o dowolnym wypełnieniu i profilu. Dobrym rozwiązaniem są np. specjalnie zaprojektowane poduszki ortopedyczne, zapewniające podparcie dla całego kręgosłupa. Ciężarne skłonne do alergii powinny postawić na poduszki z materiałów syntetycznych, które można często prać w pralce. Niewskazane są natomiast wypełnienia naturalne. W przypadku wystąpienia nocnych potów pomóc może poduszka z wkładem chłodzącym. Wybór tego rodzaju asortymentu jest spory, każda ciężarna bez trudu znajdzie coś dla siebie. Warto o to zadbać, bo sen w ciąży to naprawdę ważna sprawa.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.