dzisiaj jest sobota, 26 listopada 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jak czytanie książek wpływa na rozwój dzieci?

2021-10-11 16:27

Rozwój wyobraźni

Można śmiało powiedzieć, że praktycznie każda książka to możliwość kompleksowego treningu naszego mózgu. Podobnie jest w przypadku dzieci, które dopiero rozszerzają swoje horyzonty myślowe. Spojrzenie na zbiór liter, odszyfrowanie tego co autor miał na myśli jest niekiedy sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla maluchów. Nic więc dziwnego, że może początkowo będą zniechęcone i lekko znudzone sporym wyzwaniem. Z czasem jednak pojawi się pasja, aby odkryć kolejne strony opowieści i dowiedzieć się więcej o wydarzeniach i bohaterach. Wszystko to sprowadza się do intensywnej pracy wyobraźni bez której nie sposób zrozumieć tego co dzieje się w kolejnych rozdziałach książki.

Rodzic powinien zawsze pamiętać jedną ważną rzecz – czytanie jest jak jazda na rowerze. Początkowo można łatwo się zniechęcić, ponieważ ogrom czasu wkładamy w to, aby nabyć umiejętność płynnego czytania. Jednak później wszystko to nie jest już ważne i skupiamy się na działaniu naszej wyobraźni. Zapamiętujemy fakty i nabywamy niezbędną wiedzę. Trzeba więc początkowo dziecku wybaczyć to, że więcej wysiłku musi włożyć we właściwe zrozumienie treści. Praktyka przyjdzie jednak z czasem.

Myślenie analityczne

Wszelkiego rodzaju opowiadania w których znaleźć można nawet proste wydarzenia, stają się powodem dla którego dziecko zaczyna lepiej pojmować otaczający go świat. Na początek zrozumie pewien tok zdarzeń przyczynowo-skutkowych, a z czasem będzie w stanie zrozumieć to dlaczego ludzie postępują w określony sposób. Nawet proste i tanie książki mają to do siebie, że mogą w bardzo klarowny sposób pokazać zachowania bohaterów i opisać ich emocje. Tego nie sposób pokazać aż tak drobiazgowo w żadnym filmie.

Książki to doskonała skarbnica wiedzy. Starsze dzieci są w stanie czerpać ogrom przydatnych wiadomości, które pomagają przy rozwiązywaniu wszelakich problemów oraz mogą przeciwdziałać złym zachowaniom. Pociecha może dowiedzieć się o konsekwencjach konkretnych działań lub określonych wyborów życiowych. Pomoże to także bliżej poznać jej to w jaki sposób funkcjonuje świat i będzie to świetna podpowiedź do tego jak egzystować na równi z innymi w przedszkolu, rozumiejąc jak ważne są relacje międzyludzkie i jakie czerpać z nich korzyści.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.